Vai iespējams pasargāt organismu no ļaunās oksidatīvā stresa iedarbības?

LYL ZEN

Šodien reti kurš neizjūt stresu un tā ietekmi uz veselību un pašsajūtu. Pat tad, ja sākotnējo problēmu esam atrisinājuši, stresa sekas šūnu līmenī paliek ķermenī un vājina tā spējas atjaunoties un aizsargāt mūs pret apkārtējo vidi. Šajā rakstā par to, kā palīdzēt organismam turēties pretim apkārtējās vides kaitīgajai ietekmei, stāsta SIA “Veselības centrs 4” preventīvās medicīnas speciāliste, dermatoloģe Dr. med. Jana Janovska.

Kas tieši mūsu organismam kaitē?

Tie ir brīvie radikāļi – specifiskas, ļoti aktīvas un reaktīvas jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, izbadējušās molekulas, kurām trūkst viena elektrona. Lai atgūtu stabilitāti un atņemtu iztrūkstošo elektronu, brīvie radikāļi uzbrūk citām šūnu un gēnu molekulām. Tā kā šis process atkārtojas atkal un atkal un organisms pats nespēj attīrīties un izvadīt brīvos radikāļus, veidojas pastāvīgs brīvo radikāļu radīts iekaisums, kas bojā iekšējās un ārējās šūnu molekulas.

Šo organisma stāvokli, kad oksidanti dominē pār antioksidantiem un organismā attīstās disbalanss, radot gan nelielas izmaiņas, gan hroniskus latentus iekaisumus, sauc par oksidatīvo stresu.

Būtiski ir saprast un apzināties, ka brīvo radikāļu agresiju un oksidatīvā stresa iedarbību mēs pieredzam ik dienu. Tāpēc īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, lai organisms spētu ar tiem cīnīties un izvadītu liekos brīvos radikāļus, pateicoties specifiskai iekšķīgai antioksidatīvai sistēmai. Situācijā, kad organisms izsmeļ savus resursus un iekšķīgo antioksidantu nepietiek, rodas problēma.

Toksiskās reakcijas, ko izraisa brīvie radikāļi, un disbalanss starp brīvo radikāļu produkciju un atbrīvošanos no tiem apdraud sirds un asinsvadu sistēmu, saistaudus, imūnsistēmu, acu un ādas veselību, kā arī veicina novecošanās procesu.

Oksidatīvais stress darbojas kā tāds vienmēr izbadējies pusaudzis, kurš visu laiku no saldumu trauka čiepj pa konfektītei, bet to, ka trauks jau tukšs, pamana, kad ir jau par vēlu. Visbiežāk mēs paši atbalstām šādu “jaunā cilvēka” uzvedību.

Kas ir biežāk sastopamie paaugstināta oksidatīvā stresa iemesli?

 1. Aptaukošanās – nekvalitatīvs un nepareizs uzturs, piemēram, cepts, trekns un iekaisumu provocējošs ēdiens, arī sarkanā gaļa.
 2. Alkohols (vairāk par 3 vienībām nedēļā).
 3. Smēķēšana (arī pasīvā).
 4. Saules (UV) starojums.
 5. Paaugstinātu brīvo radikāļu uzkrāšanos organismā var radīt arī dažu medikamentu lietošana.
 6. Zilā gaisma (piemēram, mobilie tālruņi, planšetes, datori un ekrāni).
 7. Paaugstināta psihoemocionālā spriedze.
 8. Nenormēts dzīves grafiks (bezmiegs), nakts maiņas.
 9. Dabas piesārņojums.

Kā redzams, galvenais iemesls, kas izraisa oksidatīvo stresu, ir mūsdienu dzīve. Kādam šie faktori dominē vairāk, kādam – mazāk, bet galvenais ir ne tikai būt lietas kursā par šādu slēpto procesu organismā, bet arī pievērst uzmanību un palīdzēt ar resursiem cīņā pret brīvajiem radikāļiem.

Kas varētu būt mūsu labās armijas ierindā?

Dž. Makords un Ē. Fridovičs, Djūka Universitātes Medicīnas skolas pētnieki, 1969. gadā atklāja, ka organisma šūnas ražo trīs spēcīgus antioksidantu fermentus (enzīmus) – SOD, glutationa peroksidāzi un katalāzi. Šie enzīmi rosina organismu likvidēt brīvos radikāļus, pārstrādāt pašiem sevi un tādējādi neitralizēt arvien jaunus un jaunus brīvos radikāļus. Reakcijas ātrums, ar kādu SOD slāpē superoksīda radikāli, mērāms ar ātrumu 2 × 10 devītajā pakāpē vienā sekundē. Tas nozīmē, ka katrs antioksidantu enzīms var izdzēst burtiski miljardus brīvo radikāļu minūtē¹.

Organisma fermentam SOD šobrīd tiek veltīta liela uzmanība gan sporta industrijā, gan cilvēku preventīvās veselības uzturēšanā.

SOD papildu lietošanas aktualitāte nav pārspīlēta. Šis enzīms, kas dabiski rodas organismā, palīdz mums ne tikai uzturēt veselību, bet arī laikus salabot bojājumus un nepilnības. Tas ir lielisks darbarīks iekaisuma reakcijas mazināšanai, īpaši, ja ir akūta iekaisuma reakcija. Pasaulē SOD veiksmīgi izmanto cilvēkiem ar hroniskiem iekaisumiem, mazinot to klīniskos simptomus un recidīvu attīstību, kā arī slimības gaitas stabilizācijai iekaisuma slimību ārstēšanā.

Ir pierādīts, ka baltās asins šūnas jeb leikocīti izdala lielu superoksīda daudzumu cīņā ar patogēniem, – tas ir īpaši svarīgs process vīrusu sezonā. Tā kā SOD spēj ne tikai pretoties pret patogēniem, bet arī pasargā pašus leikocītus no bojāejas, tiek panākta divu fāžu palīdzība organismam – baktericīda un preventīva, profilaktiska iedarbība, pasargājot šūnas no priekšlaicīgas bojāejas.

Taču ir viens “bet” – ar gadiem, organismam novecojot (raugoties no medicīnas nozares vadlīnijām, šis process sākas jau 25 gadu vecumā), SOD apjomi, ko dabiskā ceļā saražo organisms, strauji mazinās. Šī iemesla dēļ farmācijas nozare ir atradusi aizstājēju – SOD no melones ekstrakta.

Arī Latvijas aptiekās kopš pagājušā gada beigām ir pieejams uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir bioaktīvais SOD, bagātināts ar magniju L-pidolāta formā. Šajā kombinācijā būtiska ir abu aktīvo vielu sinerģija, kas nostiprina organisma endogēnās dabiskās aizsargspējas cīņā ar oksidatīvo stresu un brīvajiem radikāļiem. Rezultātā organisma iekšķīgie resursi ir stiprāki un mentālā, intelektuālā darbība – augstāka. Kā arī magnija L-pidolāts palīdz uzlabot miegu un atslābināt muskulatūru, tādā veidā dodot iespēju organismam atjaunoties pēc mentālās un fiziskās aktivitātes. Šāda SOD un magnija kompozīcija ir arī lielisks sargs pret ādas un organisma priekšlaicīgu novecošanos, jo brīvo radikāļu esība paātrina novecošanās procesus, savukārt SOD palīdz izvadīt tos no organisma, aizsargājot to šūnu līmenī.

Antioksidantus papildus lietot es rekomendētu cilvēkiem ar paaugstinātu mentālo un fizisko slodzi:

 • biroja darbiniekiem;
 • personām ar paaugstinātu psihoemocionālo spriedzi;
 • personām ar hroniskām saslimšanām, piemēram, palielināts svars, metaboliskais sindroms, arteriālā hipertensija, cukura diabēts, endokrinopātija, dislipidēmija;
 • ja ir nekvalitatīvs miegs;
 • personām, kas sporto;
 • gadījumos, ja tiek ieturēts kāds diētas plāns, kas nenodrošina pilnvērtīgu uzturvielu kopumu;
 • visiem, kam rūp veselība ilgtermiņā, profilaktiskā skatījumā.

Latvijas aptiekās šobrīd ir pieejams vietējā farmācijas zīmola LYL love your life® dabisks risinājums stresa mazināšanai, garīgai un fiziskai labsajūtai – LYL zen, tā sastāvā ir augsti bioaktīvs SOD un magnija L-pidolāts (inovatīvākā magnija forma ar augstāko uzsūkšanās spēju).

SODUzturošā dienas deva pieaugušajiem ir viena LYL zen kapsula. Lietošana neizraisa miegainību un neietekmē fiziskas un intelektuālas darbības. Izcelsmes valsts – Francija.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Avots: ¹https://www.jbc.org/article/S0021-9258(18)63504-5/pdf)
Sadarbībā ar: LYL love your life®
Publictātes foto