Gada tumšā sezona klāt. Vakaros ātrāk satumst, naktī omulīgi pa logu sit lietus lāses, un pamosties paliek arvien grūtāk. Vasarā iegūtais mundrums palēnām zūd un mēs sākam justies arvien nomāktāki. Bet šo nogurumu un nespēku attaisnojam ar palielinātu slodzi un neizgulēšanos. Patiesais iemesls šādām pārmaiņām ir meklējams ne tikai gadalaiku maiņā, bet arī faktā, ka līdz ar retāku saules parādīšanos, mūsu ādā nesintezējas D vitamīns, kas ir būtisks balsts organisma funkcionēšanā. Šajā rakstā uzzināsi, kā novērst D vitamīna nepietiekamību vai trūkumu, un kā D vitamīnu uzturēt optimālā līmenī.
Cik vitāli svarīgs ir D vitamīns mūsu organismam?
Lai atbildētu uz šo jautājumu, vispirms iepazīstināsim ar dažiem zinātnisko pētījumu secinājumiem:
Lai pasargātu elpceļu veselību
Lielbritānijas nacionālais veselības dienests veicis pētījumu, kurā dalību ņēma speciālisti no vairāk kā 20 valstīm, iesaistot vairāk kā 10 tūkstošus cilvēku. Šīs plašās izpētes rezultātā viens no secinājumiem ir sekojošs – lietojot D3 vitamīnu ikdienā uztura bagātinātāja formā un ārsta noteiktā devā, vairāk kā 12% pētījumu dalībnieku nesaslima ar elpceļu slimībām. Londonas klīniskās universitātes profesors Adrians Maritnē secināja, ka saules vitamīns var palīdzēt samazināt elpceļu infekciju, tostarp saaukstēšanās un gripas risku, it īpaši cilvēkiem, kuri maz uzturas saulē vai reti lieto uzturā ar D vitamīnu bagātu pārtiku.
Lai attālinātu gripu
2017. gada februārī Lielbritānijā tika publicēts pētījums, kurā piedalījās 10 tūkstošiem dalībnieku, vēlreiz apstiprina gandrīz 10 gadus atpakaļ D vitamīna konsula dibinātāja Džona Kanela likumsakarību, ka pietiekošs D vitamīna līmenis spēj spēcīgāk aizsargāt organisma imunitāti kā gripas vakcīna. Izpētes laikā dalībniekiem tika dota konkrēta D3 vitamīna dienas deva. Rezultāti pārliecinoši rāda – izmantojot gripas vakcīnu, nesaslima 1 cilvēks no 40, turpretī D3 vitamīna lietotāju vidū ar gripu nesaslima 1 no 33 cilvēkiem. Tas pierāda, ka pietiekošs D3 vitamīna līmenis asinīs var būt spēcīgāks par vakcīnas iedarbību.
Lai nosargātu pret vīrusiem
Lai organismā izskaustu D vitamīna deficītu un tas būtu pietiekamā līmenī, Kantabrijas universitātes medicīnas fakultātes pētnieks un ārsts Viktors Manuels Martinezs – Taboada apstiprina, ka mūsdienu cilvēkam tas ir jāuzņem papildus D3 vitamīna uztura bagātinātāju formā.
Viņa vadībā veiktais pētījums analizēja to, kā D vitamīna līmenis ir saistīts ar mūsu imunitātes aizsardzības trūkumu un ietekmē mūs aizsargreakciju pret infekcijām. Lai veiktu konkrēto pētījumu, tika salīdzinātas D vitamīna izmaiņas trīs dažādās vecuma grupās – dalībniekiem no 20 līdz 30 gadiem, no 31 līdz 59 gadiem, un no 60 līdz 86 gadiem. Pētnieki konstatēja, ka receptors, kurš atbild par imunitāti, paliek izteikti vājāks, neuzņemot pietiekamu D vitamīna daudzumu. Tādējādi cilvēks ir uzņēmīgāks pret vīrusiem un var saslimst ar dažādām infekcijām.
Lai izveidotu muskuļotas ķermeņa aprises
Apvienotās Karalistes Birmingemas universitātē tika pabeigts pētījums, kurā analizēja D vitamīna ietekmi uz muskuļu spēku. Zinātnieku komanda sekoja līdzi D vitamīna daudzumam 116 veselu dalībnieku, vecumā no 20 līdz 74 gadiem, organismā. Pētnieki norādīja, ka dalībniekiem ar zemāku tauku saturu, augstu “lieso ķermeņa masu” un muskuļu masu asinīs bija lielāks D vitamīna koeficients kā cilvēkiem ar lieko svars un mazu muskuļu masa.
Lai nonāktu pie ideāla auguma
2015. gada februārī Milānas universitātes komandas vadītais pētījums, kura uzdevums bija pierādīt, ka uzņemot papildus ikdienu konkrētu D vitamīna devu, ir iespēja tikt pie slaidākām ķermeņa aprisēm. Pētījumā par pamatu tika ņemta hipotēze, ka D vitamīna trūkums organismā var draudēt ar aptaukošanos un ar to saistītu risku komplikācijām. 400 dalībniekiem ar lieko svaru un nepietiekamu D vitamīna līmeni tika izveidota īpaša diēta, kura balstījās uz stingri noteikti D vitamīna ikdienas devu – 25 000 SV jeb 100 000 SV vienā mēnesī. Dalībnieki tika sadalīti 3 grupās. Divas grupas uzņēma papildus D3 vitamīnu. Savukārt, trešā grupa uzņēma ikdienas pārtiku, bez uztura bagātinātāja. Pēc 6 mēnešiem rezultāti bija neapgāžami – abas grupas, kurās papildus tika uzņemts D vitamīns, svaru zaudēja. Pretēji trešajai grupai.
Lai diena ritētu bez galvassāpēm
Somijas Austrumu universitātē veiktajā pētījumā tika pierādīts, ka pietiekošs D vitamīna līmenis organismā var mazināt hroniskas galvassāpes. Pētījumā, kurā piedalījās 2600 dalībnieki, vecumā no 42 līdz 60 gadiem, ar zemu D vitamīna līmeni asinīs, hroniskas galvassāpēs izzuda tai grupai, kurā ikdienas uzņēma noteiktu D vitamīna daudzumu.
Lai vairotu dzīvesprieku
Ir vairāk kā 5000 pētījumu, kas balstoties uz faktu, ka D vitamīna receptori ir atrasti vairākās vietās smadzenēs, pierādījuši to, ka D vitamīna daudzums asinīs ir tieši saistīts ar depresijas attīstību. Pētījumā, kurš tika veikts kopumā 13 valstīs un kurā piedalījās 31 000 dalībnieks, rezultāti ļāva konstatēt, jo zemāks D vitamīna daudzums asinīs, jo izteiktākas ir garastāvokļa svārstības un tuvāki ir depresijas simptomi.
Lai sirsniņa pukstētu ritmā
Apvienotās Karalistes Līdsas Universitātē tika veikts pētījums, kurā pierādīja, ka pietiekamam D vitamīna līmenim ir nozīmīga loma sirds un asinsvadu veselībā. 160 cilvēki ar sirds mazspēju tika sadalīti divās grupās – vieniem gada garumā tika dota konkrēta D3 vitamīna deva, otriem – pielietots placebo. Tiem, kuri bija lietojuši D3 vitamīnu, tika novērota sirds darbības uzlabošanās. Taču otriem izmaiņas netika novērotas. Karalienes Margaretas universitātē, Edinburgā tika veikts līdzīgs pētījums, kura secinājumos ir teikts, ka regulāra D vitamīna uzņemšana var pazemināt asinsspiedienu.
Lai bezmiegs nav draugs
Pēc divus gadu ilga darba ar 1500 pacientiem, kas sūdzējās par miega problēmām, profesori S.C. Gominak un W.E. Stumpf izvirzīja hipotēzi, ka pasaulē tik plaši izplatītie miega traucējumi ir tieši saistīti ar globālo D vitamīna deficītu iedzīvotāju organismā. Pie līdzīga secinājuma divus gadus vēlāk nonāca četru citu pētnieku komanda, apstiprinot pat to, ka pastāvīga D vitamīna nepietiekamība var ne tikai būt saistīta ar miega trūkuma simptomu attīstību, bet arī var palielināt obstruktīvas miega apnojas risku. 2015.gadā ASV tika veikts pētījums, apskatot D vitamīna līmeni un miega kvalitāti 3048 vīriešiem vecumā no 68 gadiem. Pētījumā, kurā tika mērīti gulēšanas paradumi un ilgums, pamošanās biežums, “miega efektivitāte”, ņemot vērā nomodā un miegā pavadīto laiku, konstatēja, ka zems D vitamīna līmenis ir saistīts ar sliktu miega kvalitāti, zemiem efektivitātes rādījumiem un gulēšanu nekā 5 stundas naktī.
Nosaki savu D vitamīna līmeni
Vismaz vienu reizi gadā tiek rekomendēts laboratoriski noskaidrot vitamīna 25(OH)D līmeni organismā.
- Kritisks D vitamīna deficīts ir tad, ja tā līmenis ir mazāks par 10 ng/ml;
- Nepietiekams D vitamīna līmenis ir no 10 – 30 ng/ml.
- Optimāls D vitamīna līmenis ir no 30 – 100 ng/m.
Nākamais solis
Apsveicami, ja analīzes liecina, ka vitamīna daudzums asinīs ir normas robežās. Tavs tālākais uzdevums ir šo līmeni uzturēt, regulāri uzņemot D vitamīna dienas devu.
Gadījumā, ja analīzes liecina par nepietiekamību, vai pat nopietnāk, par deficītu, aicinām izvērtēt iespējas, kā uzņemt lielāku D vitamīna devu līdz brīdim, kad sasniedz optimālo normu. Eiropas Savienībā nav vienotas D vitamīna diennakts devas rekomendācijas, tā svārstās no 600 SV (starptautiskās vienības) līdz 4000 SV personām, kas vecākas par vienu gadu.
D vitamīna sintēze organismā sākas saules staru iedarbībā, taču pie nosacījuma, ka saules staru krišanas leņķis pārsniedz 50 grādus virs horizonta, un ķermenis ir atklāts saulei bez aizsargkrēma.
D vitamīnu var uzņemt arī ar pārtiku. D2 vitamīns ir atrodams sēnēs, bet D vitamīns (D3) ir dzīvnieku izcelsmes produktos, pārsvarā zivju produktos kā lasis, tuncis, sardīnes, zivju eļļa, kas iegūta no zivju aknām, liellopu aknās, olas dzeltenumā un citos produktos. Lai nodrošinātu ar minimālo nepieciešamo dienas devu (50 µg) ik dienu būtu jāapēd 250 grami svaiga laša, 40 olas vai jāizdzer 10 krūzes piena.
Inovatīvs, efektīvs un dabisks D vitamīns
Pēdējais zinātnes sasniegums ir D vitamīns izsmidzināma spreja formā. Šis vitamīna uzņemšanas veids ir pat par 95% efektīvāks par tabletēm, kapsulām un pilieniem, jo, pirmkārt, nenotiek D vitamīna oksidācija un, otrkārt, izsmidzināmā forma caur mutes gļotādu nonāk cirkulārajā sistēmā un tālāk tiek izplatīta pa organismu, apejot kuņģa-zarnu trakta (skābju hidrolīzi) un aknu iedarbību.
Būtisks faktors, kas pastiprina izsmidzināmā vitamīna efektivitāti, ir veids, kādā vitamīns ir sagatavots, lai nonāktu asinsritē. Izsmidzināmais D vitamīns uz mikroemulsijas bāzes garantē spreja šķidruma momentānu uzsūkšanos, tādējādi augstāku vitamīna daudzuma nonākšanu asinsritē.
Minētajām prasībām atbilst vietējā farmācijas zīmola LYL love your life® piedāvātie D vitamīnu saturošie produkti mikroemulsijas spreja formā – D vitamīna nepietiekamības novēršanai organismā – LYL sunD3 Professional 4000 SV, un optimāla D vitamīna līmeņa uzturēšanai organismā – LYL sunD3 2000 SV.
LYL sunD3 ir dabiskas izcelsmes D3 vitamīns, kas iegūts no lanolīna. Sastāvā ir dabisks saldinātājs – zobiem un mutes veselībai draudzīgais ksilīts, un dabīga apelsīnu garša, kas D vitamīna uzņemšanu padara patīkamu ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem.
Produkts nesatur lipekli, krāsvielas, mākslīgos saldinātājus, ĢMO, kā arī eļļas – ne ēteriskās, ne palmu -, kas īsā lietošanas laikā spēj oksidēties. Abu LYL sunD3 produktu spreja flakoni ir ērti un paredzēti līdz 125 lietošanas reizēm jeb 4 lietošanas mēnešiem.
Lai sekmīgi novērstu D vitamīna nepietiekamību vai deficītu- LYL sunD3 4000 SV PROFESSIONAL
Lietošana: dienas deva ir 2 spreja pūtieni, pēc ēdienreizes, zem mēles vai vaiga iekšpusē. Piemērots lietošanai arī bērniem no 11 gadu vecuma, pēc ārsta norādījumiem. Rekomendējam pirms lietošanas spreju sakratīt.
Lai uzturētu optimālu D vitamīna līmeni organismā – LYL sunD3 2000 SV
Lietošana: pieaugušajiem – 1 spreja pūtiens dienā, pēc ēdienreizes, zem mēles vai vaiga iekšpusē. Bērniem no 1 gada vecuma – 1 spreja pūtiens nedēļā, vai pēc ārsta norādījumiem. Rekomendējam pirms lietošanas spreju sakratīt.
Plašāka informācija: www.lyl.eu
Sadarbībā ar: LYL love your life®