D vitamīna trūkums, simptomi un kā to novērst.

Labākie D vitamīna avoti: saule, uztura bagātinātāji un pārtika

Pēdējā laikā visu uzmanības centrā ir izvirzījies bieži vien aizmirstais D vitamīns. Pētījums pēc pētījuma atklāj, ka D vitamīna trūkums ļauj slimībai ātrāk progresēt, turpretim, pietiekošs daudzums šī saules vitamīna ne tikai samazina saslimšanas risku, bet arī palīdz uzveikt jau esošās slimības, tai skaitā Covid-19.

D vitamīna deficīta konstatēšana tikai pēc simptomiem ir grūta, jo bieži vien sastopamie simptomi ir neskaidri, piemēram, nogurums, vispārējs vājums, sāpes kaulos, biežas saslimšanas. Svarīgi ir ņemt vērā, ka lielākā daļa cilvēku neizjūt šos simptomus.

D vitamīna nozīme

D vitamīns ir svarīgs ne tikai kaulu, zobu un locītavu veselībai, tas arī samazina sirds saslimšanu, diabēta un atsevišķu vēža veidu risku. Tas ir ļoti svarīgs, lai notiktu kalcija un fosfora absorbācija un metabolisms. Papildus tam D vitamīns:

 • Regulē un atbalsta imūnsistēmas darbību;
 • Uztur veselīgu ķermeņa svaru;
 • Samazina multiplās sklerozes attīstības risku;
 • Saglabā smadzeņu funkcijas novecojot;
 • Samazina astmas simptomu biežumu un smagumu;
 • Samazina reimatoīdā artrīta veidošanās risku sievietēm.

5  iemesli, kāpēc iespējams tev ir nepietiekams D vitamīna daudzums

 1. Tu nesaņem pietiekami daudz saules. Vasarā esot regulāri saulē, tu parasti iegūsti nepieciešamo vitamīnu D devu, ja vien nepavadi daudz laika telpās – darba vai dzīvesveida dēļ. Savukārt, laikā no oktobra līdz aprīlim saules gaisma mūsu klimatā nav pietiekami intensīva, lai stimulētu nepieciešamo D vitamīna sintēzi organismā.
 2. Tu nelieto D vitamīnu uztura bagātinātāja veidā, vai lieto to mazāk par ieteicamo dienas devu ilgāku laika periodu.
 3. Tavas nieres nevar pārvērst 25 (OH) D aktīvā formā, vitamīna D absorbcija no gremošanas trakta nav atbilstoša.
 4. Tev ir nepieciešams lielāks D vitamīna daudzums – grūtniecības vai liela liekā svara dēļ.
 5. Tu esi uz D vitamīna deficīta diētas – piena alerģijas, laktozes nepanesība, veģetārisms vai vegānisms.

D vitamīna deficīta simptomi

D vitamīna deficīta konstatēšana tikai pēc simptomiem ir grūta, jo bieži vien sastopamie simptomi ir neskaidri, piemēram, nogurums, vispārējs vājums, sāpes kaulos, biežas saslimšanas. Svarīgi ir ņemt vērā, ka lielākā daļa cilvēku neizjūt šos simptomus. Vienīgais veids, kā pārliecināties, vai tev ir pietiekams D vitamīna daudzums organismā, ir veikt asins analīzi laboratorijā, lai noteiktu D vitamīna līmeni asinīs. Ja D vitamīna rezultāts ir mazāks par 30 ng/ml – tas ir nepietiekams, bet 10 ng/ml jau liecina par kritisku D vitamīna deficītu. Optimālā D vitamīna koncentrācija asinīs, kas ir jāuztur visu laiku ir 40–70 ng/ml.

Riska grupas

Vairāki pētījumi apliecina, ka vairāk nekā 50% pasaules iedzīvotāju ir D vitamīna deficīts. Tas konstatēts kā Eiropā, Ziemeļeiropā, tā arī Āzijas un Āfrikas valstīs, it īpaši, gados vecākiem cilvēkiem. Patiesībā, ikvienam var trūkt D vitamīns, taču, it īpaši, riskam ir pakļauti:

 • Bērni vecumā līdz 5 gadiem, kā arī grūtnieces un ar krūti barojošas sievietes.
 • Ziemeļu puslodē dzīvojošie, t.sk. Latvijas iedzīvotāji, jo Latvijā tikai pavasarī un vasarā saule ir pietiekami spēcīga, lai veicinātu organismā pietiekamu D vitamīna veidošanos.
 • Cilvēki vecumā pēc 65 gadiem, jo viņu ādā ir mazāk receptoru, kas pārvērš saules gaismu D vitamīnā.
 • Cilvēki ar lielu lieko svaru (ķermeņa masas indekss virs 34).

D vitamīna trūkums pastiprina hroniskas saslimšanas

Depresija, migrēna, hipertensija, astma, autisms, vēzis, aptaukošanās, bezmiegs, Alcheimers, cistiskā fibroze, diabēts (1. un 2.tipa), ekzēma, psoriāze, sirds saslimšanas, neauglība, zarnu iekaisuma slimības, demence, dzirdes zudums, acs mākulas deģenerācija, multiplā skleroze, Krona slimība, sāpes muskuļos,  osteoporoze, peridontīts, reimatoīdais artrīts, šizofrēnija, krampji, hemorāģiskā septicēmija, tuberkuloze.

Kā uzņemt D vitamīnu, mūsu platuma grādos?

 • Saules ultravioletie stari.  Vismaz divas reizes nedēļā būtu ieteicams būt saulē no 10 līdz 15 minūtēm bez sauļošanās aizsargkrēma ar SPF, lai saule tiktu uz visa ķermeņa – sejas, rokām, kājām un muguras. Kā sauļoties veselīgi, lai uzņemtu tik nepieciešamo D vitamīnu un tai pat laikā pasargātu sevi no pāragras novecošanās un ādas vēža attīstības, lasi šeit.
 • Otrs avots ir augstas kvalitātes uztura bagātinātājs  – Vitamīns D3, kuru ir ieteicams lietot no oktobra līdz aprīlim, kad saules gaisma nav pietiekami intensīva mūsu klimatiskajā joslā, lai stimulētu nepieciešamo D vitamīna sintēzi organismā (D vitamīns sintezējas organismā tikai sākot no UV3).
 • Trešais avots ir pārtika – lasis, tuncis, sardīnes, skumbrija, zivju eļļa, svaigi piena produkti, siers, jogurts, olas un sēnes.

Kā izvēlēties vitamīna D3 uztura bagātinātāju?

Latvijas aptiekās vitamīnu D3 var iegādāties gan kā medikamentu ar recepti, gan kā uztura bagātinātāju. Taču atšķirība ir tikai tā, ka, medikamenta gadījumā, ražotājs šo produktu ir reģistrējis Latvijas tirgū, jo lielākoties D3 vitamīna jeb holekalciferola forma ir identiska.

Vitamīna D3 uztura bagātinātāji ir pieejami tablešu, kapsulu, pilienu un arī izsmidzināma spreja formā. Izsmidzināma tipa uztura bagātinātājus, kas apiet kuņģa-zarnu traktu jeb uzsūcas caur mutes gļotādu, ārsti un medicīnas speciālisti saviem pacientiem iesaka lietot arvien biežāk. Iemesls ir izsmidzināmā D3 vitamīna uzsūkšanās efektivitāte. Vitamīns D pieder taukos šķīstošo vitamīnu grupai, šīs grupas vitamīnu formas lieto ēšanas laikā vai pēc ēšanas. Kādos laikos ir jādzer vitamīni, lai tie labāk uzsūktos organismā, lasi šeit.

Avots: National Institutes of Health  

maniveselibasdati.lv