Arbūzs – 10 ieguvumi veselībai

Kas vertigs arbuzaArbūzs ir ļoti vērtīgs auglis, kas satur maz kaloriju un ir bagāts ar vitamīniem un minerālvielām. Tas attīra organismu, stiprina imunitāti, palīdz novērst brīvo radikāļu radītos bojājumus un novērst nopietnas saslimšanas.

Arbūzs satur lielu daudzumu likopēna, kas ir spēcīgs antioksidants – nozīmē, ka tas spēj cīnīties ar brīvajiem radikāļiem, kas veidojas organismā un bojā šūnas. Liels brīvo radikāļu bojājums ir saistīts ar smagām saslimšanām, tostarp, vēzi, sirds slimībām, Alcheimera slimību, artrītu un daudzām citām saslimšanām. Brīvo radikāļu uzkrāšanās organismā lielā mērā ir vainojama pie novecošanas procesa.

Ēdot produktus ar augstu antioksidantu daudzumu, kā piemēram, arbūzu, Jūs  ierobežojat ķermeņa stresu, saglabājot minimālus DNS bojājumus un palēniniet novecošanās procesu.

10 ieguvumi no arbūza

1. Stiprina imunitāti

Arbūzs ir ievērojams C vitamīna avots, kas palīdz uzlabot imūnsistēmu, saīsina slimības ilgumu, mazina simptomus un palīdz organismam cīnīties pret sirds saslimšanām un vēzi. Pētījumi rāda, ka arbūzā esošais C vitamīns, ir īpaši ieteicams cilvēkiem, kuriem ir novājināta  imūnsistēma stresa dēļ.

2. Palīdz kontrolēt augstu asinsspiedienu un uzlabo sirds veselību

Palīdz novērst gan zemu kālija līmeni,  gan magnija deficītu – šīs ir divas būtiskas vielas, kuras tiek izmantotas, lai dabiskā veidā normalizētu augstu asinsspiedienu.

Pētījumi liecina, ka pārtikas produkti, kuros ir augsts kālija daudzums pozitīvi ietekmē asinsspiediena samazināšanos, kas savukārt mazina insulta un sirds slimību risku.

3. Atvieglo sāpes un muskuļu iekaisumu

Pētījumi rāda, ka arbūzā esošā aminoskābe l-citrullīns, efektīvi mazina muskuļu iekaisumu. Arbūza daudzās vērtīgās vielas, ieskaitot C vitamīnu –  aizsargā skrimšļus un kaulus, atjauno cīpslas un saites, palīdz ātrāk sadzīt brūcēm un rētaudiem. Magnijs un kālijs veicina muskuļu atjaunošanu un sāpju samazināšanu. Kālijs palīdz novērst muskuļu krampjus pēc treniņa un palīdz ātrāk izārstēt traumas.

4. Novērš nierakmeņu rašanos

Arbūzā kā arī citos augļos un dārzeņos esošais kālijs, palīdz efektīvi izvadīt toksīnus no asinīm, tādā veidā palīdzot novērst nierakmeņu rašanos. Ja asinīs ir pārāk liels toksīnu daudzums, tie nokļūst nierēs, un var izraisīt augstu urīnskābes koncentrāciju asinīs, kas veicina nierakmeņu veidošanos, podagru un citas sāpīgas saslimšanas.

Arbūzs ir arī dabisks diurētisks līdzeklis – tas nozīmē, ka tas palīdz palielināt izdalīto urīna daudzumu un izvadīt toksīnus no organisma. Arī kofeīnu saturoši dzērieni un alkohols  darbojas kā diurētiķi, taču tie rada nierēm stresu, ko arbūzs nedara.

5. Attīra organismu

Arbūza sastāvā ir 91% augļu ūdens. Ēdot augļus un dārzeņus ar augstu ūdens saturu, ir iespējams palīdzēt organismam attīrīties, atbrīvoties no liekā šķidruma un novērst  vēdera pūšanos un tūsku.

Arbūzs ir sārmains ēdiens – nozīmē, ka tas palīdz paaugstināt ķermeņa pH līmeni līdz tā dabiskajam līmenim, kas ir atslēga uz labu veselību. Tiek uzskatīts, ka slimībai ir daudz sarežģītāk attīstīties organismā, kurā ir sārmaina vide, salīdzinājumā ar skābāku vidi. Ēdot daudz sārmainu ēdienu Jūs var pasargāt organismu no saslimšanām.

6. Var palīdzēt cīņā pret krūts un prostatas vēzi

Pētījumi uzrāda, ka likopēns spēlē nozīmīgu lomu spēcīgu šūnu membrānu uzturēšanā, lai tās varētu pasargāt sevi no toksīniem, kas potenciāli var izraisīt šūnu nāvi vai mutāciju.

Arbūzs ir arī lielisks antioksidantu – C vitamīna un A vitamīna piegādātājs – abi palīdz cīnīties pret brīvo radikāļu radītiem bojājumiem un apstādina DNS kaitīgās mutācijas, kas izraisa audzēju veidošanos.

7. Aizsargā ādu

Arbūzā esošais C vitamīns un A vitamīns – abi spēlē svarīgu lomu arī ādas veselības uzturēšanā. Šie antioksidanti pasargā ādu no bojājumiem, ko izraisa kaitīgie brīvie radikāļi, kas veidojas pakļaujot ādu saules ultravioletajam starojumam.

Pārtikas produkti, kas ir bagāti ar C vitamīnu, kā piemēram, arbūzs, palīdz veicināt kolagēna sintēzi, sniedz aizsardzību pret ultravioleto A un B staru bojājumiem, mazina ādas hiperpigmentāciju un palīdz pret ādas iekaisumu.

Papildus tam, arbūzā esošais mangāns,  labvēlīgi ietekmē ādas veselību un izskatu, veicinot kolagēna sintēzi, darbojas kā pretiekaisuma līdzeklis un antioksidants, samazina pietūkumu un infekciju ādā.

8. Uzlabo acu veselību

Arbūzs satur svarīgas vielas, kas spēlē nozīmīgu lomu acu veselībā – A vitamīnu, C vitamīnu, luteīnu un zeaksantīnu. Pētījumi liecina, ka nopietns A vitamīna deficīts var izraisīt makulas deģenerāciju, radzenes sabiezēšanu un pat aklumu.

9. Var palīdzēt zaudēt svaru

Vai  nevajadzētu ēst arbūzu, ja cilvēks vēlas zaudēt svaru? Nē. Arbūzā ir ļoti maz kaloriju, jo tajā ir liels ūdens daudzums. Tikai 46 kalorijas vienā glāzē.

Ja Jūs nodarbojaties ar fiziskām aktivitātēm, lai zaudētu svaru, arbūzs palīdzēs trenēties un saīsinās organisma atjaunošanās laiku pēc fiziskām aktivitātēm. Arbūzs ir lieliski piemērots arī sportistiem, jo tajā ir augsts kālija un magnija daudzums. Savukārt, C vitamīns var uzlabot skābekļa patēriņu vingrinājumu laikā, kas ir svarīgi, lai uzturētu normālu plaušu un elpceļu darbību.

10. Palīdz samazināt skābes atviļņa slimību

Visu veidu melones ir efektīvas skābes atviļņa ārstēšanā. Melones palīdz nomierināt kuņģa un zarnu traktu un regulēt pH līmeni, vienlaicīgi samazinot iekaisumu un skābes veidošanos visā ķermenī.

Vai ikviens var ēst arbūzus?

Nav zināms, ka arbūzs būtu tipisks alergēns, vai var radīt  mijiedarbību ar zālēm. Tomēr arbūzu vislabāk baudīt mēreni, jo tajā ir relatīvi augsts cukura līmenis. Tā kā arbūzs satur lielu daudzumu cukura un ogļhidrātu, bet tajā praktiski nav olbaltumvielu un veselīgo tauku, liela daudzuma apēšana var strauji palielināt cukura līmeni asinīs. Cilvēkiem, kuriem ir zināma insulīna rezistences forma, kuriem ir pirms diabēta forma vai kuriem ir diabēts, labāk būtu izvēlēties augļus ar mazāku cukura daudzumu, un kuros ir vairāk šķiedrvielu, piemēram, ogas.

Ja jūs esat cilvēks, kurš ir vesels un kam nav nepieciešams zaudēt svaru, tad  arbūzs ir droša un uzturvielām bagāta pārtikas izvēle. Vienkārši ievērojiet porciju izmērus, jo var viegli apēst vienā reizē divas un vairāk porcijas. Mēģiniet ēst arbūzu reizē ar citiem pārtikas produktiem, kuros ir  olbaltumvielas, šķiedrvielas un tauki, lai palēninātu arbūza cukura ietekmi uz cukura līmeni asinīs.

Arbūza sastāvs

Viena tase arbūza satur  (% no ieteicamās diennakts devas):

46 kalorijas
0 grami tauku un olbaltumvielu
5 grami cukura
21 %  C vitamīns
18 %  A vitamīns
5 %  Kālijs
4 % Magnijs
3% Varš
3% Mangāns
3 %  B5 vitamīns
3 % B1 vitamīns
3 % B6 vitamīns

Arbūza iegāde

Meklējiet arbūzu, kuram ir dzeltens vai krēmkrāsas laukums nevis balts. Paklauvējiet pa arbūzu – tam ir jāskan kā bungai. Novērtējiet, vai arbūzs ir pietiekami smags atbilstoši savam izmēram. Jo smagāks ir arbūzs, jo tas ir labāks – nozīmē, ka visas tā sulas ir gatavas un arbūzs ir gatavs.