Novājināta imūnsistēma – brīdinājuma signāls, ka tev ir cinka deficīts!

Cinka trūkums organismā ir ļoti izplatīts un tas var izraisīt daudzas veselības problēmas. Aptuveni 75 procentiem cilvēku ir cinka nepietiekamība vai deficīts.

5 Cinka deficīta simptomi
Novājināta imūnsistēma

Brīdinājuma signāls Nr.1 – tev ir novājināta imūnsistēma. Ja tev ir tendence bieži saslimt, problēmas ar imūnsistēmu, jebkāda veida hroniskas alerģijas, tie ir nopietni brīdinājuma signāli, ka tev ir cinka deficīts. Cinks ir vitāli svarīgs tavas imūnsistēmas funkcijai. Tas ir iesaistīts:

– T šūnu augšanā un balto asins šūnu diferenciācijā, kas mums ir nepieciešama, lai novērstu slimības
– Apoptozē, lai nogalinātu bīstamas baktērijas, vīrusus un vēža šūnas
– Gēna transkripcijā
– Šūnu membrānu aizsardzības funkcijās

Ja tev ir novājināta imunitāte, tu bieži saslimsti vai arī parasti tieši tu esi tā persona, kura saslimst – tad tie ir brīdinājuma signāli, ka tev ir cinka deficīts.  Tāpat, ja tev kādreiz ir bijusi jebkāda imūndeficīta slimība, tā ir cinka deficīta simptoms un zīme.

Kairinātu zarnu sindroms

Brīdinājuma signāls Nr. 2 –  tev ir kairinātu zarnu sindroms. Kairinātas zarnas ir stāvoklis, kas izraisa sistēmisku iekaisumu un ir saistīts ar pārtikas alerģijām, vairogdziedzera problēmām un virsnieru nogurumu. Ja tev ir kairinātas zarnas vai ir malabsorbcija (traucēta barības vielu – olbaltumu, ogļhidrātu un tauku uzsūkšanās gremošanas traktā), tu iespējams ciet no cinka deficīta.

Caureja

Brīdinājuma signāls Nr.3 – tu regulāri cīnies ar caureju, vai ja vēdera izeja nav saturīga, tas ir viens no izplatītākajiem cinka deficīta simptomiem. Arī, ja tev ir  kairinātu zarnu sindroms, gāzes, vēdera uzpūšanās – tie ir brīdinājuma signāli, ka tev ir cinka deficīts. Ir pierādīts, ka cinks uztura bagātinātāja formā ārstē caureju bērniem, pierādot, ka var būt spēcīgs ārstniecības līdzeklis.

Matu plānums vai matu izkrišana

Brīdinājuma signāls Nr. 4 – mati kļūst plānāki vai izkrīt. Ja jums ir plāni mati vai tendence uz matu izkrišanu, cinks ir būtisks minerāls, kas veicina mata biezumu. Meklējot cēloņus plāniem matiem vai pat plikpaurībai, par cinka deficītu  bieži vien tiek aizmirsts. Cinks kā uztura bagātinātājs ir dabīgs ārstniecības līdzeklis pret matu izkrišanu. Cinks arī atbalsta tava organisma augšanu, labošanu un dzīšanu.

Iekaisušas ādas problēmas

Brīdinājuma signāls Nr. 5 – tev ir  jebkāda veida iekaisums ādā, īpaši, pūtītes, ekzēma, dermatīts vai psoriāze. Tās visas ir brīdinājuma zīmes, ka tev ir cinka deficīts. Tādēļ cinks ir viens no mājas ārstniecības līdzekļiem pret pūtītēm, kuru izmēģināt ikvienam.

4 Cinka deficīta cēloņi

Pastāv arī citi brīdinājuma signāli un citi cinka deficīta simptomi, taču mēs apskatīsim visbiežākos cēloņus cinka deficītam.

Stress

Viens no lielākajiem iemesliem ir augsts emocionālā stresa līmenis. Mēs visi zinām, ka hronisks stress var nogalināt dzīves kvalitāti. Ja tu regulāri esi emocionālā stresā, laika gaitā tavam organismam ir jāizmanto cinks, lai dziedētu un labotu organismu, smadzenes, ādu un orgānus. Cinks ir atjaunojošs minerāls, kas faktiski ir pat kritiski svarīgs olbaltumvielu sintēzē un izmantošanā tavā organismā. Tātad, ja ir liels stress – zaudēts ģimenes loceklis, ļoti liels stress darbā, tu nepietiekami daudz guli, tas izraisa lielu cinka trūkumu organismā.

Pārtrenēšanās

Otrs visbiežākais cinka trūkuma cēlonis ir pārmērīga fiziskā slodze un pārtrenēšanās. Atlēti, maratona skrējēji ir tikai daži no cilvēkiem, kuri ir visvairāk pakļauti cinka trūkumam. Ja tu daudz trenējies  –  īpaši, ja veic daudz intensīvus treniņus  vai daudz nodarbojies ar fitnesu, vai varbūt iepriekš to esi darījis, tas var izraisīt cinka trūkumu organismā.

Grūtniecība vai zīdīšanas periods

Trešais visbiežākais cinka trūkuma iemesls ir grūtniecība vai zīdīšanas periods. Ja tev ir jāēd par diviem, tas var izraisīt minerālu deficītu, tai skaitā, cinka trūkumu.

Malabsorbcija

Parasti gados vecākām sievietēm ir malabsorbcija, kad organisms nespēj labi uzņemt barības vielas un vitamīnus no pārtikas, tai skaitā cinku, līdz ar to parasti rodas  arī cinka deficīta simptomi.

Kā pārvarēt cinka deficīta simptomus

Ja tu vēlies uzņemt vairāk cinku ar uzturu, lai kompensētu deficīta simptomus, ir jāpiepildās vairākām lietām.

1. Tev ir jāēd vairāk produkti, kas satur cinku. Visaugstākais cinka daudzums ir atrodams pārtikas produktos, kuros ir daudz olbaltumvielu, it īpaši, dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Ļoti daudz cinka satur austeres.  Vēl lieliska cinka uzņemšanas forma ir ar zāli barota liellopu gaļa un jēra gaļa. Lietojot pārtikas produktus, iespējams palielināt cinka līmeni organismā.

Zemāk norādīti top produkti to standarta porciju izmērā, ņemot  vērā cinka dienas devas (DV) rekomendācijas pieaugušajiem jeb 15 mg:

Zinka trukums, simptomi

Austeres  6 gab (42 gr) jēlas: 32mg  (220 % DV*), krabis 100 gr (43%)
Jērs/Liellops 100 gr: 4.5  mg (30 % DV)
Ķirbju sēklas 30 gr.: 2,9 mg (19 % DV), sezama (19%), saulespuķu (10%), čia (9%), linsēklas (8%)
Turku zirņi 150 gr vārīti : 2,5 mg (17 % DV),  adzuki pupiņas (27%), sarkanās pupiņas (12%)
Vistas gaļa: 2.25 mg (15 % DV)
Indijas rieksti 30 gr-: 1,6 mg (10 %DV) ciedru rieksti (12%), pekanrieksti (9%), mandeles, valrieksti (6%)
Spināti vārīti 180 gr: 1,4 mg (9 % no DV), svaigi endīvijas un radičio salāti (2%)
Jogurts vai kefīrs – 170 ml: 1 miligrams (6 % DV)
Ola 1 liela: 0,6 mg (4 % DV)
Šampinjoni cepti  100 gr: 0,9 mg (6 % DV)
Lasis 100 gr: 0,5 mg (3 % DV)
Kakao pulveris 1 tējkarote: 0,3 mg (2 % DV), melnā šokolāde 30 gr (19%)

*DV – diennakts rekomendējamā deva

2. Papildus ir nepieciešams uzņemt arī probiotikas. Lieto kvalitatīvas probiotikas uztura bagātinātāju formā  un uzņem probiotikas saturošus pārtikas produktus, piemēram, kefīru un fermentētus pārtikas produktus,dārzeņus, piemēram, skābētus kāpostus, jo tie uzlabo cinka absorbciju un gremošanu.

3. Atceries, ka svarīgi ir ne tikai apēst, bet svarīgi, lai tavs organisms var labi sagremot uzņemto.

Cik daudz cinka ir nepieciešams uzņemt?

Zīdaiņi:
0-6 mēneši: 2 mg dienā
7-12 mēneši: 3 mg dienā

Bērni:
1-3 gadi: 3 mg dienā
4-8 gadi: 5 mg dienā
9 -13 gadi: 8 mg dienā

Pusaudži un pieaugušie:
Vīrieši vecumā no 14 gadiem: 11 mg dienā
Sievietes vecumā no 14 līdz 18 gadiem: 9 mg dienā
Sievietes vecumā no 19 gadiem: 8 mg dienā

Vai ir iespējamas blaknes lietojot cinku uztura bagātinātāju formā?

Ilgstoša liela cinka deva var kavēt citu svarīgu minerālvielu absorbciju organismā – tai skaitā ir varš un dzelzs, un līdz ar to radīt pretēju efektu, ko vajadzētu darīt cinkam – tas ir nomākt imūnsistēmu un mazināt asins šūnu veidošanos. Lietojot cinku vidēji lielās devās, ja ir blaknes, tad tās  ir  īslaicīgas. Daži cilvēki lietojot cinku deguna aerosolu veidā un gēlos sajūt smaržas vai garšas izmaiņas, kas var ietekmēt apetīti. Cinks var arī izraisīt nelabumu un gremošanas traucējumus, caureju, vēdera krampjus vai vemšanu. Tas rodas trīs līdz desmit stundu laikā pēc uztura bagātinātāju uzņemšanas, taču simptomi ātri pazūd pārtraucot lietot uztura bagātinātājus.

Avots:  Mayo Clinic 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!