OMRON BF511 gudrie svari palīdz gudri tievēt

OMRONBF511 kermena strukturas meritajs gudrie svari 1

Arvien vairāk un vairāk tiek gūti pierādījumi tam, cik liela nozīme ir veselīgam un aktīvam dzīvesveidam. Uzsākot sportot un mainot ēdienkarti, veselību var ne tikai saglabāt, bet arī uzlabot. Tikai vispirms ir jātiek skaidrībā, ko un kā tev vajadzētu darīt, lai ne tikai labi izskatītos, bet tavs slaidums būtu arī veselības apliecinājums.

Ja tievējot vienīgais mērījums ir parastie svari, nemanot vari iedzīvoties veselības problēmās. Ja tu izlem badoties, svars, protams, zūd, bet zūd arī muskuļu masa, varbūt zūd šķidruma daudzums organismā, kas nav pieļaujami. Tievējot jāievēro veselīga dzīvesveida principi, lai nenodarītu pāri savai veselībai.  Un, lai noteiktu, ka tiešām zūd tauki, palīdzēs regulāri gudro svaru mērījumi.

Noskaidro situāciju

Ja tev ir liekais svars, tie nav nekādi joki. Liekais svars ir riska faktors, kas nosaka, ka tev var sākties nopietnas slimības: 2.tipa cukura diabēts, sirds asinsvadu slimības, skeleta-muskuļu sistēmas slimības (īpaši osteoartrīts) un onkoloģiskās slimības. Tev ir jātiek skaidrībā, kādi ir tavi veselībai būtiskie rādītāji – ķermeņa masas indekss (ĶMI) un citi.

Ja tavs ĶMI ir:
Mazāks par 18.5 nepietiekams svars
18.5 – 24.9  normāls svars
25 – 29.9  liekais svars
30.0 – 34.9  aptaukošanās (I pakāpe)
35.0 – 39.9 aptaukošanās (II pakāpe)
40.0+ ekstrēma aptaukošanās (III pakāpe)

Taču ĶMI rādījums ir vispārīgs, to rēķina nosakot auguma un svara attiecības. Bet cilvēkiem ar vienādu ĶMI – tauku daudzums var būt ļoti atšķirīgs. Tāpēc jānoskaidro arī tas. Un vēl ceļā uz veselīgu un gudru tievēšanu svarīgi ir arī citi rādītāji.

Ko tev vajadzētu noteikt?

1. Ķermeņa svaru;
2. Ķermeņa masas indeksu (ĶMI);
3. Miera stāvokļa vielmaiņu (metabolismu), kas parāda minimālo kaloriju skaitu ķermeņa ikdienas funkciju uzturēšanai, kas ir vajadzīgs tieši tev;
4. Procentuālo tauku daudzumu, kas raksturo ķermeņa tauku masas attiecību pret kopējo svaru;
5. Viscerālo jeb iekšējo tauku daudzumu. Ir zemādas tauki, kurus vari sataustīt, bet ir arī slēptie tauki jeb viscelārie tauki, kuri apņem iekšējos orgānus, un kuri rada vislielāko risku veselībai, jo nosaka asinsspiediena un holesterīna līmeņa paaugstināšanos, līdz ar to palielinot insulta, infarkta, 2. tipa cukura diabēta un onkoloģisku slimību attīstību risku;
6. Muskuļu masu. Ne spogulis, ne parastie digitālie svari neuzrāda tavu muskuļu masu. Skeleta muskuļi ir tie, kuri piestiprināti kauliem, un ar tiem tiek kustināts ķermenis. Tos ir ļoti svarīgi trenēt un pašsaprotami, ka to masu var palielināt tikai vingrojot. Muskuļi ir ļoti svarīgi, jo palīdz skeletam noturēt augumu, dedzina kalorijas.

Šos mērījumus var veikt pavisam vienkārši un pāris minūtēs. Tev tikai ir vajadzīgi gudrie svari jeb ķermeņa struktūras mērītājs, kas veic bioimpedances testu.

Ja tev ir šādi mērījumi:

  • treneris vai fizioterapeits varēs pateikt, kādi vingrojumi tev ir jāveic, lai pieaugtu muskuļu masa;
  • uztura specialists varēs ieteikt, kas ir jāmaina tavā ēdienkartē, redzot procentuālo tauku daudzumu un to izvietojumu, kā arī miera stāvokļa vielmaiņu;
  • ģimenes ārsts pateiks, kādas veselības pārbaudes jāveic, līdz tavi ķermeņa rādītāji būs normas robežās.

Ne velti vairākās Eiropas valstīs bioimpedances testi veselības aprūpes sistēmā ir rutīnas pārbaude pirms ārsta apmeklējuma.

Ķermeņa struktūras mērītājs OMRON BF511 jeb gudrie svari atmiņā saglabā mērījumus par 4 personām. Tie der visai ģimenei vai labām draudzenēm, kas viena otru atbalsta ceļā uz slaidumu un veselību. Pētījumos ir pierādīts, ka regulāra nosvēršanās un rezultātu saglabāšana palīdz ne tikai garajā ceļā uz svara zaudēšanu, bet palīdz noturēt ideālo veselīgo formu. Pat, ja tu esi tieva un svari rāda, ka problēmas ar lieko svaru tev nav, tas nenozīmē, ka tava ķermeņa struktūra atbilst veselīguma rādītajiem. Iespējams, ka tev trūkst muskuļu masas. Acis var piemānīt, tāpēc ar spoguli un svariem nepietiek, ir vajadzīgi arī gudro svaru mērījumi.

To, ka tievēšana nav svarīga tikai skaistumam, bet arī veselībai, apliecina daudzi pētījumi. Aptuveni 75% sirds un asinsvadu slimību cēloņi ir saistīti ar novēršamiem riska faktoriem – liekais svars un aptaukošanās ir starp tiem. Tāpat ir ar cukura diabētu. Aptuveni 74,9% cukura diabēta pacientu ir liekais svars, no tiem 71% ir aptaukošanās.  Statistikas dati liecina, ka 39% pieaugušajiem ir liekais svars un 13% ir aptaukošanās.

Tievē un dari to gudri!

Atsauces:
Jeffrey J VanWormer et. al, The impact of regular self-weighing on weight management: a systematic literature review, International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 2008, 5:54 doi:10.1186/1479-5868-5-54
The atlas of heart disease and stroke. Judith Mackay,George A. Mensah,Shanthi Mendis,Kurt Greenlund,World Health Organization.
Ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistrs par pacientiem, kuriem diagnosticēts cukura diabēts. SPKC.