Celulīts. Kas veicina tā veidošanos un kā tikt vaļā no celulīta.

celulits masazas birstes

Celulīts skar 80-90% sieviešu. Celulīts skar ne vien sievietes ar lieko svaru, bet arī slaidās un jaunās. Pateicoties pētījumiem, tagad ir zināms, ka celulīts ir komplekss jautājums, kuram ir vairāki cēloņi un, kuram ir nepieciešama vispusīga ārstēšana. Šajā rakstā uzzināsi, kas veicina celulīta veidošanos un kā tikt vaļā no celulīta.

Kas ir celulīts?

Celulīts ir nepareizas formas taukaudi, kunkuļiem līdzīgi veidojumi zem ādas, kas koncentrējas noteiktās ķermeņa zonās – uz augšstilbiem, gurniem, sēžamvietas vai vēdera. Celulīts ir ne tikai zemādas tauki, kas spiež uz vājiem saistaudiem padarot ādu nelīdzenu. Tā ir arī vāja asins cirkulācija noteiktās ķermeņa zonās, kuras ietekmē samazinās kolagēna veidošanās, kā arī samazinās limfas plūsma (bieži vien to izraisa parāk cieša apģērba valkāšana). Celulītu veicina arī vecums, nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, sēdošs darbs un stress.

Pierādīts – lai atbrīvotos no celulīta ir jāiedarbojas uz 3 lietām kompleksi:
1. Jāsamaina tauku šūnu apjoms;
2. Jāveicina limfas plūsma;
3. Jāveicina kolagēna veidošanās, stiprinot saistaudus.

Pret celulītu ir vairāki līdzekļi mājas apstākļos, kas darbojas efektīvi kopā ar veselīgu uzturu un fiziskām aktivitātēm, piemēram, ķermeņa sausā birstēšana (palielina limfas plūsmu), pašmasāžas (uzlabo asins cirkulāciju un šķeļ tauku šūnas), pretcelulīta krēmi,  kā arī procedūras salonos – vakummasāža, ietīšanas procedūras, ultraskaņa u.c.

Galvenie celulīta cēloņi

  • Nepareizs uzturs;
  • Šķidruma aizture (izraisa arī vēdera uzpūšanos);
  • Dehidratācija;
  • Vāja asins cirkulācija;
  • Vāja kolagēna struktūra ādā;
  • Liekais svars;
  • Hormonālas izmaiņas;
  • Fiziskās aktivitātes trūkums.

Ņemot vērā daudzos faktorus, kas ietekmē ādas izskatu un veselību, ir saprotams, kāpēc ir tik populāras celulīta procedūras – tostarp dažādas aparātprocedūras salonos, taču tās nesniegs ilgtermiņā rezultātus, ja tu nemainīsi savus ikdienas paradumus.

Padomi, kā atbrīvoties no celulīta

1. Ēd veselīgi

Ir pierādīts, ka ēdot veselīgi un palielinot fiziskās aktivitātes, tiek samazinats ne tikai liekais svars, bet samazinās arī celulīts.

2. Dzer vairāk ūdeni

Ūdens patiešām ir svarīgs celulīta samazināšanā. Ūdens mitrina ādu un palīdz atbrīvoties organismam no toksīniem. Nepieciešamais ūdens daudzums dienā – 35 ml ūdens uz 1 kg ķermeņa svara. Atkarībā no ķermeņa svara dienā būtu jāizdzer 8 – 10 glāzes ūdens.

3. Samazini produktu dauzumu, kuri var izraisīt celulītu

  • Cukurs un sāls.  Cukurs izraisa šķidruma aizturi, iekaisumu un ķermeņa tauku uzkrāšanos, kas veicina celulīta veidošanos. Lasi produktu etiķetes un mēģini samazināt cukura daudzumu savā uzturā. Ierobežo arī sāls uzņemšanu, jo arī sāls ir viens no galvenajiem ūdens aiztures cēloņiem, kas var pasliktināt celulītu, kā arī veicināt vēdera pūšanos.
  • Balto miltu izstrādājumi (baltmaize, makaroni, baltie rīsi u.c.) ātri pārveidojas cukurā, satur daudz kaloriju un, uzņemti par daudz, ātri pārtop taukos un nogulsnējas.
  • Transtaukskābes un hidrogonēties tauki – tie ir neveselīgie tauki, kas veicina organismā iekaisumu un izraisa svara pieaugumu.

4. Uzņem kolagēnu

Kolagēns ir cilvēka organismā visbiežāk sastopamā olbaltumviela, kas ir nepieciešams locītavām, saitēm, cīpslām. Kolagēns ir vajadzīgs arī ādas elastībai, jauneklīgai tekstūrai un stiprībai. Ja kolagēns organismā ir pietiekoši, tad āda ir gluda, elastīga un stipra, un līdz ar to arī celulīts samazinās.

Diemžēl, organisms laika gaitā zaudē savus kolagēna krājumus. Viens no pieejamākajiem kolagēna avotiem ir želatīns, ko iegūst vārot dzīvnieku kaulus un skrimšļus.  Lieto uzturā galertus un želejas, kā arī kolagēnu tu vari uzņemt papildus uztura bagātinātāju formā. Ja iegādājies kolagēnu, skaties, lai produkts satur vismaz 10g kolagēna dienas devā, mazāks daudzums diez vai sniegs gaidītos rezultātus.

5. Fiziskās aktivitātes

Veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes ir labākie sabiedrotie, ja vēlies samazināt svaru un atbrīvoties no celulīta. Ņem vērā, ka garo distanču kardio treniņi veicina vielmaiņu un palīdz nomest svaru, taču intervāla treniņš, sadalot treniņu sīkākās vienībās – ātrākos un lēnākos intervālos, visticamāk, būs daudz efektīvāks cīņā ar celulītu.

6. Lieto ikdienā pretcelulīta krēmu vai ēteriskās eļļas

Celulīta mazināšanai svarīgi izvēlēties tādus kosmētiskos līdzekļus, kas iedarbojas ne vien uz celulītu veidojošajām tauku šūnām, bet arī stimulē asinsriti, limfātisko atteci un ādas stingrību. Viens no efektīvākajiem dabiskajiem līdzekļiem, kas veicina visu minēto, ir aļģes.

Vari izmantot arī dabīgās ēteriskās eļļas – greipfrūtu, citronu, mandarīnu, citronzāli. Tā kā ēteriskās eļļas ir spēcīgi biostimulatori, tās nedrīkst lietot tīrā veidā uz ādas! Ēteriskās eļļas ir jākombinē ar bāzes eļļu, piemēram, kokosriekstu eļļu, kura ir paredzēta lietošanai uz ādas. Ja izmanto  ēteriskās eļļas, skaties, lai tās 100% tīras, domātas ārstnieciskam nolūkam un bioloģiski sertificētas.

UZMANĪBU! Konsultējies  ar ārstu pirms lietot ēteriskās eļļas, ja esi grūtniece, baro bērnu ar krūti, tev ir hroniskas saslimšanas vai lieto medikamentus.

Foto: Adobe