9 ieradumi, kas palīdzēs samazināt holesterīnu.

Kā samazināt holesterīnu

Zināms, ka “sliktajam” zema blīvuma holesterīnam (ZBL)  ir jābūt zemam, savukārt “labajam” augsta blīvuma holesterīnam (ABL) ir jābūt augstam. Taču daudziem no mums, saglabāt šos rezultātus pareizā līdzsvarā ir cīņa. Tā iemesli var būt dažādi – ģenētika, uzturs, neaktīvs dzīves veids vai liekais svars.

Pirms doties pie ārsta, lai saņemtu  sintētiskos statīnus, kas samazinās holesterīnu, ņem vērā, ka veselības aprūpes speciālisti iesaka cilvēkiem ar nedaudz paaugstinātu kopējo holesterīna līmeni līdz 5,3 mmol/L, mainīt savu dzīves stilu – ēst veselīgi, vairāk kustēties, samazināt lieko svaru, atmest smēķēšanu, izmēģināt uztura bagātinātājus holesterīna samazināšanai un pēc 3-6 mēnešiem skatīties vai holesterīna līmenis uzlabojas vai nē.

9 IERADUMI, kas palīdzēs samazināt holesterīnu

1. ĒD VESELĪGI

Mainot savu uzturu ir iespējams panākt holesterīna līmeņa normalizēšanos līdz 15%. Taču badošanās nav vēlama, jo tad aknas vēl vairāk sāk sintezēt holesterīnu. Ievērojot nulles holesterīna diētu, ēdot tikai lapas, dārzeņus un augļus, cilvēks uzturā neuzņem visas nepieciešamās vielas, tiek negatīvi ietekmēta imūnsistēma. Izvēlies ikdienā produktus, kas palīdz samazināt holesterīnu – Top produkti

2. IEROBEŽO HOLESTERĪNU SATUROŠUS PRODUKTUS

Visvairāk holesterīna satur sarkanā gaļa, trekni piena produkti, jūras veltes un olu dzeltenumi. Izvēlies liesu gaļu, zivis, vājpiena produktus un olīvu eļļu. Ierobežo uzņemto olu daudzumu, ņem vērā, ka 1 olas dzeltenums satur dienas holesterīna normu.

3. IZVAIRIES NO TRANSTAUKSKĀBĒM

Tās palielina “sliktā holesterīna” līmeni un pazemina “labo holesterīnu”. Transtaukskābes satur – margarīns, pusfabrikāti, veikalos nopērkamie cepumi, bulciņas, kūkas, sausie buljoni, gatavās salātu mērces, desas, čipsi, saldēti frī kartupeļi u.c. Pirms iegādāties produktu, izlasi sastāvdaļu sarakstu un izvairies no pārtikas produktiem, kuros ir daļēji hidrogenētas augu eļļas.

4. LIETO OMEGA 3 TAUKSKĀBES

Omega 3 taukskābes palīdz palielināt “labo holesterīnu”, samazina triglicerīdus, kā arī samazina asinsspiedienu. Lieto katru dienu visu gada garumā zivju eļļu, ēd zivis – lasi, sardīnes, skumbrijas, siļķes. Omega 3 nelielā daudzumā satur arī valrieksti un mandeles.

5. ĒD VAIRĀK ŠĶIEDRVIELAS

Ēd vairāk dārzeņus, augļus, pupiņas, lēcas, griķus, brūnos rīsus un rudzu maizi. Sāc dienu ar pilngraudu auzu putru! Tajā sastopamie beta-glikāni optimizē holesterīna apriti organismā un tādējādi uzlabo tā rādītājus asinīs.

6. ESI AKTĪVĀKS

Regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt uzlabot “labo holesterīna” līmeni. Staigā, brauc ar riteni, peldi. Dienā nepieciešams kustēties 30 līdz 60 minūtes. Tu vari sadalīt šo laiku vairākās reizēs – katrā reizē kustoties vismaz 10 minūtes.

7. SAMAZINI ALKOHOLA DAUDZUMU

Lieto alkoholu mēreni vai nemaz. Mērena deva nozīmē 1 glāze dienā – sievietei, 2 glāzes – vīrietim.

8. SAMAZINI LIEKO SVARU

Liekais svars veicina augstu holesterīna līmeni. Zaudējot 2-5 kg tu vari samazināt kopējo holesterīna līmeni.

9. NESMĒĶĒ

Smēķēšanas atmešana var uzlabot “labā holesterīna” līmeni. Ņem vērā, ka smēķēšana vēl izteiktāk palielina risku saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām, jo bojā asinsvadus.

Ja dzīves veida izmaiņas nesamazinās holesterīna līmeni pietiekoši, tad holesterīnu samazināt palīdzēs holesterīna samazinoši medikamenti. Konsultējies ar ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.

Foto: Adobe