Holesterīna analīzes drošākai ikdienai

Holesterīna analīzes

Holesterīns ir mīksti, vaskaini tauki jeb lipīdi, kas ķermenim ir nepieciešami pareizai šūnu darbībai un audu atjaunošanās procesam. Holesterīnu ražo mūsu aknas, kā arī nelielā daudzumā holesterīns nonāk organismā ar noteiktiem produktiem, piemēram, ar sviestu, treknu gaļu un zivīm, olas dzeltenumu. Tomēr pārāk daudz holesterīna var izraisīt aterosklerozi, kardiovaskulāras saslimšanas, insultu, tādēļ ieteicams regulāri pārbaudīt holesterīna līmeni un, ja nepieciešams, veikt darbības tā normalizēšanai. Lai būtu drošībā, nenāk par ļaunu holterīna analīzes nodot ik pēc pieciem gadiem, sākot jau no 20 gadu vecuma.

Novērojumi liecina, ka aterosklerotiskas izmaiņas (holesterīna nogulsnēšanās) asinsvados vīriešiem parādās agrāk, tādēļ holesterīna pārbaude, sākot no 35 gadu vecuma, ir ieteicama biežāk. Sievietēm reproduktīvā vecumā šis process ir mazāk izteikts, jo palīgā nāk dzimumhormons estrogēns, taču pēc menopauzes aterosklerozes attīstība var noritēt daudz straujāk, palielinot insulta vai miokarda infarkta riskus, tādēļ ieteicams uzsākt regulāru holesterīna skrīningu.

Kam un cik bieži jāpārbauda holesterīna līmenis

Holesterīna pārbaude ir ļoti svarīga. Pirmo reizi noteikt holesterīna līmeni iesaka jau bērnībā 6 -10 gadu vecumā, jo tādejādi tas palīdzētu laicīgi atklāt ģenētiskas slimības. Nākamā pārbaude būtu jāveic ap 18-20 gadu vecumu. Tālāk ieteicams ik pa pieciem gadiem pārbaudīt holesterīna līmeni. Ir faktori, kuri var veicināt ātrāku holesterīna izgulsnēšanos asinsvados, tāpēc ir svarīgi tos apzināties un noteikt holesterīna līmeni. Ja jums ir kāds no sekojošajiem punktiem jūs raksturo, tad jānosaka holesterīna līmenis:

  • ir mazkustīgs dzīvesveids;
  • ģimenes anamnēzē ir augsts holesterīna līmenis vai sirds slimības;
  • diagnosticēts diabēts, nieru slimība, policistisko olnīcu sindroms (hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kuras cēlonis ir hormonu līdzsvara traucējumi), pavājināta vairogdziedzera darbība, augsts asinsspiediens;
  • ir liekais svars vai aptaukošanās;
  • bieži lietojat alkoholu;
  • smēķējat.

Ko mēra holesterīna tests

Asinīs cirkulē divas galvenās taukvielas: holesterīns un triglicerīdi, kas tajās nešķīst. Lai varētu nokļūt no vieniem audiem uz citiem, tie ir „iesaiņoti” speciālās lodveida daļiņās – lipoproteīnos. Pilna holesterīna pārbaude ir, kad tiek izvērtēts pilnīgs lipīdu panelis vai lipīdu profils, ko var izmantot, lai izmērītu „labā” un „sliktā” holesterīna un triglicerīdu daudzumu asinīs.
Pilns holesterīna tests nosaka četru veidu lipīdus:

  • KH – kopējo holesterīna daudzums asinīs;
  • ZBL – zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu jeb „sliktais” holesterīns, kas nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām, palielinot sirdslēkmes, insulta un aterosklerozes risku;
  • ABL – augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīnu jeb „labais” holesterīns, kas piedalās šūnu atjaunošanā un palīdz izvadīt no asinīm ZBL holesterīnu;
  • TG – triglicerīdus. Pēc barības vielu uzņemšanas ķermenis pārvērš nevajadzīgās kalorijas triglicerīdos, kas tiek uzglabāti tauku šūnās. Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, diabēts, kuri ēd treknu ēdienu vai pārāk daudz saldumu, vai lieto pārāk daudz alkohola, var būt augsts triglicerīdu līmenis.

Kas jāņem vērā pirms nodot holesterīna analīzes

Lai pārbaudītu holesterīna līmeni, būs jānodod asins paraugs. Ja tiek veikts pilnīgs lipīdu profila tests, ārsts var lūgt 9-12 stundas pirms tā neēst un nedzert neko citu kā ūdeni. Pirms holesterīna pārbaudes vajadzētu arī informēt ārstu par jūsu ģimenes veselības vēsturi; jebkuriem simptomiem vai veselības problēmām, ar kurām saskaraties (akūti iekaisumi ietekmē testa rezultātus); par visiem medikamentiem un uztura bagātinātājiem, ko pašlaik lietojat. Ja lietojat zāles, kas var paaugstināt holesterīna līmeni, piemēram, kontracepcijas tabletes, ārsts var lūgt pārtraukt to lietošanu dažas dienas pirms testa.

Noskaties endokrinoloģes Maijas Gurevičas ieteikumus, kas jāņem vērā pirms holesterīna analīžu veikšanas, skaties šeit 

Cik svarīgi ir mērīt holesterīnu?

Matemātika ir vienkārša: jo vairāk riska faktoru sakrājas, jo lielāka iespēja saslimt ar koronāro sirds slimību – asins plūsmas samazināšanos sirds artērijās, ko izraisa koronārā asinsvada sašaurināšanās, tāpēc ir jārīkojas proaktīvi.

Tieši holesterīns ir tā viela, kas izgulsnējas sirds un citās artērijās, tās nosprosto un izraisa infarktu vai citas komplikācijas. Ir atzīts, ka holesterīns ir galvenais aterosklerozes (slimība, kad holesterīna izgulsnēšanās uz asinsvadu sieniņām rezultātā asinsvadi kļūst šaurāki, kas var izraisīt miokarda infarktu, insultu un pēkšņu nāvi) cēlonis un ka holesterīna pazemināšana līdz ļoti zemam līmenim efektīvi pasargā no bīstamām sirds un asinsvadu slimībām. Ne velti ārsti augstu holesterīna līmeni, kas netiek ārstēts, mēdz salīdzināt ar dzīvi uz pulvera mucas, jo paaugstinātu holesterīnu faktiski nejūt.

augsts holesterīns

Augsts holesterīns, ko iesākt

Augstu holesterīna līmeni var mazināt ar dzīvesveida izmaiņām un medikamentiem. Augsta ZBL līmeņa pazemināšana asinīs var palīdzēt izvairīties no sirds un asinsvadu problēmām. Padomi, ko darīt, ja ir paaugstināts holesterīna līmenis.

1. Atmest smēķēšanu un ierobežot alkohola lietošanu. Smēķēšana ir viens no galvenajiem sirds slimību riska faktoriem. Smēķēšana vairāk par 20 cigaretēm dienā var palielināt mirstību no sirds slimībām gandrīz par 50%.

2. Nepieļaut svara pieaugumu un regulāri vingrot. Katru nedēļu mēģiniet veikt 150 minūtes mērenas intensitātes aerobās aktivitātes, kā arī divas muskuļu stiprināšanas nodarbības! Fiziski treniņi var palielināt aizsargājošo ABL un samazināt nevēlamo ZBL līmeni.

3. Sabalansēts uzturs. Vajadzētu iIzvairīties no pārtikas produktiem ar augstu tauku un nātrija saturu, vienlaikus saglabājot sabalansētu uzturu. Ēdiet pilngraudu produktus, piena produktus ar zemu tauku saturu, dārzeņus un augļus! Auzas, mieži un citi veseli graudi palīdz gremošanas traktam absorbēt mazāk holesterīna. Pupas un citi pākšaugi satur ūdenī šķīstošas šķiedrvielas – pektīnu, kas aptver holesterīnu un izvada to no organisma. Daudz pektīna satur āboli, bumbieri, banāni, apelsīni. Labvēlīgi holesterīna līmeni ietekmē kukurūza, baklažāni, avokado, ķiploki, rieksti. Un izvēlieties olīveļļu, tā ir Vidusjūras diētas pamatā un ir vērtīga sirds veselībai.

4. Kontrolēt holesterīna līmeni. Konsultējieties ar ārstu un farmaceitu par medikamentiem un uztura bagātinātājiem, kas var normalizēt holesterīna jeb lipīdu līmeni organismā.

Latvijā radīts produkts sirds un asinsvadu veselībai

Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī, izvēlies dabas vielu kompleksu AteroLip® complex. Tā sastāvā ir dabiskie statīni monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. AteroLip® complex ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.

AterolIp complex

Publicitātes foto.