Kā saprast savus holesterīna rezultātus?

holesterīna norma

Paaugstināts holesterīna līmenis veicina sirds un asinsvadu slimību attīstīšanos. Problēmas rodas, ja holesterīna līmenis pārsniedz normu, kas ir 5,0 mmol/L. Lai saprastu holesterīna risku attiecībā uz savu veselību, ir svarīgi zināt visus holesterīna skaitļus – kopējo holesterīnu, zema blīvuma holesterīnu (ZBL)  jeb „slikto holesterīnu”, augsta blīvuma holesterīnu (ABL) jeb „labo” holesterīnu un triglecirīdus.

Ja tev ir konstatēts paaugstināts holesterīna līmenis, nenokar degunu. Iespējams tu varēsi samazināt savu holesterīna līmeni mainot savu dzīvesveidu un ēšanas paradumus – 9 ieradumi, kas palīdzēs samazināt holesterīnu.

Ja 3-6 mēnešu laikā dzīves veida izmaiņas nesamazinās holesterīna līmeni pietiekoši, tad samazināt holesterīnu var palīdzēt holesterīna samazinoši medikamenti. Konsultējies ar ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.

KOPĒJAIS holesterīns

Mazāks par 5 mmol/LVēlamais
5-6.2 mmol/LRobežlīnija-augsts
Virs 6.2 mmol/LAugsts

ZEMA BLĪVUMA holesterīns (ZBL)

Zema blīvuma holesterīns  jeb „sliktais” holesterīns” nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām un veido plātnītes, kas laika gaitā pieaug un sašaurina artērijas, apgrūtinot vai pilnībā bloķējot asins piegādi sirdij, smadzenēm u.c. Augsts ZBL līmenis ir galvenais iemesls sirds – asinsvadu slimībām, infarktam un insultam.

Zem 1.8 mmol/LLabākais, ja cilvēkam ir sirds-asinsvadu saslimšanas
Zem 2.5 mmol/LOptimāls, ja cilvēkam ir sirds-asinsvadu saslimšanu risks
2.6-3.3 mmol/LGandrīz optimāls, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
3.4-4.1 mmol/LRobežaugsts, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
4.1-4.9 mmol/LAugsts, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Ļoti augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
Virs 4.9 mmol/LĻoti augsts

AUGSTA BLĪVUMA holesterīns (ABL)

Augsta blīvuma holesterīns  jeb „labais”  holesterīns  neļauj „sliktajam” holesterīnam nogulsnēties uz asinsvadu sieniņām, piesaista  „slikto”  holesterīnu un smagos triglicerīdus un aizvada tos tālāk uz aknām pārstrādei. Palīdz novērst sirds slimības.

Ja uz paaugstināta kopīgā holesterīna fona ir pazemināta „labā” holesterīna daudzums un palielināts „sliktā”, tad sirds – asinsvadu saslimšanu risks ir vēl izteiktāks.

Zem 1 mmol/LVājš
1-1.2 mmol/LLabāks
Virs 1.2 mmol/LLabs

TRIGLICERĪDI

Paaugstinātas šo bīstamo tauku vērtības asinīs var izraisīt sirds slimības un diabētu.  Pēc  ēšanas ķermenis pārveido liekās kalorijas, kas tam nav nepieciešamas, par triglicerīdiem, kas uzkrājas tauku šūnās. Augsta triglicerīdu līmeņa iemesli ir vairāki  – liekais svars, pārāk daudz saldumu vai pārāk daudz alkohola, smēķēšana, mazkustīgums vai diabēts.

Zem 1.7 mmol/LVēlamais
1.7-2.2 mmol/LRobežlīnija-augsts
2.3-5.6 mmol/LAugsts
Virs 5.6 mmol/LĻoti augsts

Padoms!

Tu vari ērti un pārskatāmi sekot sava holesterīna, glikozes vai jebkura cita analīžu rādījuma izmaiņām dinamikā – grafika vai tabulas veidā,  reģistrējoties veselības platformā maniveselibasdati.lv  Ieteicams ir sekot, kā analīžu rādījumi mainās gadu gaitā. Ja ievēro, ka kāds rādītājs tuvojas normas robežai, vērsies savlaicīgi pie ārsta un jautā, ko šīs izmaiņas nozīmē. Savus analīžu rezultātus varēsi ārstam parādīt mobilajā ierīcē vai  attālināti kopīgot ar ārstu.

Lasi par: