Kā saprast savus holesterīna rezultātus?

holesterīna norma

Paaugstināts holesterīna līmenis veicina sirds un asinsvadu slimību attīstīšanos, kas ir galvenais mirstības iemesls, apsteidzot onkoloģiskās saslimšanas un visas citas. Problēmas rodas, ja kopējais holesterīna līmenis pārsniedz normu 5,0 mmol/L un “sliktais” zema blīvuma holesterīns  pārsniedz 3,0 mmol/L . Taču , lai saprastu holesterīna risku attiecībā uz savu veselību, ir svarīgi zināt visus holesterīna skaitļus – kopējo holesterīnu, „slikto ” zema blīvuma holesterīnu (ZBL), „labo” augsta blīvuma holesterīnu (ABL) un triglicerīdus.

Statistikas dati liecina, ka paaugstināts “sliktais” zema blīvuma holesterīns ir vairāk nekā 60% Latvijas iedzīvotāju, labā ziņa ir tā, ka “sliktā” holesterīna līmeni var ietekmēt un pazemināt. To, cik ļoti būtiska ir efektīva cīņa ar “slikto” holesterīnu, apliecina nesen veikts pētījums – zema blīvuma holesterīna samazinājums tikai par 1 mmol/l samazina kardiovaskulāros notikumus par 20%!

Ja tev ir konstatēts paaugstināts holesterīna līmenis, nenokar degunu un RĪKOJIES. Iespējams tu varēsi samazināt savu holesterīna līmeni, mainot savu dzīvesveidu un ēšanas paradumus – 9 ieradumi, kas palīdzēs samazināt holesterīnu, kā arī papildus rūpēm par holesterīnu vari izmēģināt dabas vielu kompleksu. Ja 3-6 mēnešu laikā dzīves veida izmaiņas nesamazinās holesterīna līmeni pietiekoši, tad samazināt holesterīnu var palīdzēt recepšu medikamenti – sintētiskie statīni. Konsultējies ar ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.

KOPĒJAIS holesterīns

Mazāks par 5 mmol/LVēlamais
5-6.2 mmol/LRobežlīnija-augsts
Virs 6.2 mmol/LAugsts

ZEMA BLĪVUMA holesterīns (ZBL)

Zema blīvuma holesterīns  jeb „sliktais” holesterīns” nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām, veidojot plātnītes, kas laika gaitā pieaug un sašaurina artērijas, apgrūtinot vai pat bloķējot asins piegādi sirdij, smadzenēm u.c. Augsts ZBL līmenis ir galvenais iemesls sirds un asinsvadu slimībām, infarktam un insultam.

Zem 1.8 mmol/LLabākais, ja cilvēkam ir sirds-asinsvadu saslimšanas
Zem 2.5 mmol/LOptimāls, ja cilvēkam ir sirds-asinsvadu saslimšanu risks
2.6-3.3 mmol/LGandrīz optimāls, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
3.4-4.1 mmol/LRobežaugsts, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
4.1-4.9 mmol/LAugsts, ja nav sirds-asinsvadu saslimšanas
Ļoti augsts, ja ir sirds-asinsvadu saslimšanas
Virs 4.9 mmol/LĻoti augsts

AUGSTA BLĪVUMA holesterīns (ABL)

Augsta blīvuma holesterīns  jeb „labais”  holesterīns  neļauj „sliktajam” holesterīnam nogulsnēties uz asinsvadu sieniņām, piesaista  „slikto”  holesterīnu un smagos triglicerīdus un aizvada tos tālāk uz aknām pārstrādei. Palīdz novērst sirds un asinsvadu saslimšanas.

Ja uz paaugstināta kopīgā holesterīna fona ir pazemināts „labā” holesterīna daudzums un palielināts „sliktā”, tad sirds – asinsvadu saslimšanu risks ir vēl izteiktāks. Kā palielināt labo holesterīnu?

Zem 1 mmol/LVājš
1-1.2 mmol/LLabāks
Virs 1.2 mmol/LLabs

TRIGLICERĪDI

Paaugstinātas šo bīstamo lipīdu (tauku) vērtības asinīs var izraisīt sirds slimības un diabētu.  Pēc  ēšanas ķermenis pārveido liekās kalorijas, kas tam nav nepieciešamas, par triglicerīdiem, kas uzkrājas tauku šūnās. Augsta triglicerīdu līmeņa iemesli ir vairāki – liekais svars, pārāk daudz saldumu vai pārāk daudz alkohola, smēķēšana, mazkustīgums vai diabēts.

Zem 1.7 mmol/LVēlamais
1.7-2.2 mmol/LRobežlīnija-augsts
2.3-5.6 mmol/LAugsts
Virs 5.6 mmol/LĻoti augsts

Ieteicams ir sekot, kā analīžu rādījumi mainās gadu gaitā. Ja ievēro, ka kāds rādītājs tuvojas normas robežai, vērsies savlaicīgi pie ārsta vai saņem analīžu rezultātu skaidrojumu un ārsta ieteikumus , neizejot no mājām, reģistrējoties veselības veicināšanas platformā maniveselibasdati.lv

Lasi par: