Kā saprast savus holesterīna rezultātus?

Paaugstināts holesterīna līmenis veicina sirds un asinsvadu slimību attīstīšanos. Problēmas rodas, ja holesterīna līmenis pārsniedz normu, kas ir 5,0 mmol/L. Lai saprastu holesterīna risku attiecībā uz savu veselību, ir svarīgi zināt visus holesterīna skaitļus – kopējo holesterīnu, zema blīvuma holesterīnu (ZBL)  jeb „slikto holesterīnu”, augsta blīvuma holesterīnu (ABL) jeb „labo” holesterīnu un triglecirīdus.

Ja tev ir konstatēts paaugstināts holesterīna līmenis, nenokar degunu.

Iespējams tu varēsi samazināt savu holesterīna līmeni mainot savu dzīvesveidu –  atmetot smēķēšanu,  nodarbojoties regulāri ar fiziskām aktivitātēm un mainot ēšanas paradumus. Ja 3-6 mēnešu laikā dzīves veida izmaiņas nesamazinās holesterīna līmeni pietiekoši, tad samazināt holesterīnu var palīdzēt holesterīna samazinoši medikamenti. Konsultējies ar ārstu par labāko veidu, kā samazināt savu holesterīna līmeni.

KOPĒJAIS HOLESTERĪNS
Kopējais holesterīns
Zema blīvuma holesterīns (ZBL)

Zema blīvuma holesterīns  jeb „sliktais” holesterīns” nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām un veido plātnītes, kas laika gaitā pieaug un sašaurina artērijas, apgrūtinot vai pilnībā bloķējot asins piegādi sirdij, smadzenēm u.c.  Augsts ZBL līmenis ir galvenais iemesls sirds – asinsvadu slimībām, infarktam un insultam.


Augsta blīvuma holesterīns (ABL)

Augsta blīvuma holesterīns  jeb „labais”  holesterīns  neļauj „sliktajam” holesterīnam nogulsnēties uz asinsvadu sieniņām, piesaista  „slikto”  holesterīnu un smagos triglicerīdus un aizvada tos tālāk uz aknām pārstrādei. Palīdz novērst sirds slimības.  Ja uz paaugstināta kopīgā holesterīna fona ir pazemināta „labā” holesterīna daudzums un palielināts „sliktā”, tad sirds – asinsvadu saslimšanu risks ir vēl izteiktāks.


Triglicerīdi

Paaugstinātas šo bīstamo tauku vērtības asinīs var izraisīt sirds slimības un diabētu.  Pēc  ēšanas ķermenis pārveido liekās kalorijas, kas tam nav nepieciešamas, par triglicerīdiem, kas uzkrājas tauku šūnās. Augsta triglicerīdu līmeņa iemesli ir vairāki  – liekais svars, pārāk daudz saldumu vai pārāk daudz alkohola, smēķēšana, mazkustīgums vai diabēts.

Trigleciridi normas

Seko līdzi sava holesterīna izmaiņām pa gadiem maniveselibasdati.lv  un dalies šajā svarīgajā informācijā ar savu ārstu.

 

Avots: Mayo Clinic