5 padomi ķermeņa ādas kopšanai

kermenakosmetika
Visas rūpējamies par sejas ādu, pērkam tikai labāko, bet ķermeņa ādas kopšana reizēm paliek novārtā. Āda ir vislielākais orgāns un viss, ko uz tās klājam, nonāk organismā. Dermatoloģe dr. med. Elga Sidhoma iesaka rūpīgi izvēlēties mazgāšanās un kopjošo ķermeņa kosmētiku ne tikai mazuļiem, bet arī sev. Skatīties, lai līdzekļi nesatur parabēnus, krāsvielas un citas organismam kaitīgas vielas. Viens no drošiem izvēles kritērijiem – dermokosmētika. Tie ir līdzekļi, kurus vari iegādāties aptiekās.

1. KOP ĶERMEŅA ĀDU VISU GADU

Lai arī ķermeņa ādu parasti sedz apģērbs, tā tāpat pakļauta apkārtējās vides iedarbībai. Turklāt aukstajos mēnešos ķermeņa āda cieš visvairāk, jo centrālapkures dēļ tā kļūst sausāka visiem. Īpaši, ja ir jūtīga un sausa ķermeņa āda, aukstajā laikā tā var būt pat apsārtusi, niezēt. Vasarā, ja vien tu lieto līdzekļus, kas pasargā no saules ultravioletā starojuma, ķermeņa āda jūtas daudz labāk. Tas, ka pie mums laika apstākļi mainās nemitīgi, prasa par ādu rūpēties regulāri.

2. IZVĒLIES SAVAI ĀDAI ATBILSTOŠUS LĪDZEKĻUS

Arvien vairāk ir iespēja izvēlēties mazgāšanās un kopšanas līdzekļus, kas ir īpaši piemēroti noteiktām ādas vajadzībām. Savu ādas tipu var noteikt jau no agrīna vecuma. To var noteikt dermatologs vai kosmetologs. Taču lielākoties, izvēloties kopjošo kosmētiku, vadāmies pēc pieredzes – kas der, kā āda reaģē.

  • Ikvienam būtu ieteicams lietot kosmētiku, kas nesatur parabēnus, alkoholu, krāsvielas un smaržvielas, taču jo īpaši jāraugas, ja ir sūdzības par ādas kairinājumu.
  • Ja ir ļoti sausa āda, un jau mazgāšanās laikā rodas diskomforts, jāizvēlas mazgāšanās eļļas vai eļļas ziepes. Vislabāk, ja produktu sastāvā ir dabiskas izcelsmes augu eļļas. Šie mazgāšanās līdzekļi palīdz atjaunot komforta sajūtu, maksimāli atjauno ādas mitruma līmeni, stiprina ādas aizsargbarjeru.  Ja pēc mazgāšanās ir sajūta, ka āda jau ir mitrināta, kādreiz var arī nelietot ķermeņa krēmu.
  • Bērniem līdz 7 gadu vecumam būtu jāizvēlas līdzekļi no bērnu dermokosmētikas līnijas, jo mazuļu āda ir plāna un jutīga, visas nevēlamās vielas, kuras mēdz pievienot nepārbaudītiem kosmētikas līdzekļiem, ātri nonāks bērna asinsritē un var kaitēt veselībai. Bērni ir jutīgāki – pat neliela deva kaitīgas vielas var ietekmēt veselību, arī – radīt ādas kairinājumu.

3. LIETO SKRUBI NE BIEŽĀK KĀ 2 REIZES NEDĒĻĀ

Nevajadzētu aizrauties ar ķermeņa ādas skrubēšanu, jo tā ietekmē ādas dabīgā aizsargslāņa funkcijas. Pilnīgi pietiek, ja ar kvalitatīvu skrubi vesela āda tiek apstrādāta reizi vai divas reizes nedēļā. Tā kā šis ir ļoti iedarbīgs ādas kopšanas līdzeklis, svarīgi, lai skrubja daļiņas nav pārāk raupjas, jo tas var radīt papildu kairinājumu, veidojot mikrobrūcītes. To, vai skrubis tavai ādai piemērots, var noteikt, tikai izmēģinot. Nevajag lietot skrubi, ja āda ir apsārtusi vai uz tās redzami bojājumi, nelieto to dienās, kad esi sauļojusies.

Savukārt, ķermeņa krēmu būtu ieteicams lietot pēc katras mazgāšanās. Ja tas ir ādas tipam piemērots, par daudz nebūs arī, ja to lietosi vairākas reizes dienā.

4. IZVĒLIES SAVAI ĀDAI PIEMĒROTU DEZODORANTU

Ja tev ir jutīga āda vai tu pastiprināti svīsti, tad piemērotāki ir aptiekās nopērkamie dezodoranti, kas nosacīti ir iedalāmi divas grupās.

  • Dermokosmētikas dezodoranti, kas paredzēti jutīgai ādai.
  • Dezodoranti, kuri paredzēti, ja ir pastiprināta svīšana. Taču, ja ir šāda problēma, tos nevajadzētu iegādāties pirms konsultācijas ar ārstu. Dermatologs izvērtēs, kāds ir svīšanas apjoms, jo dažiem vairāk traucē subjektīvas sajūtas. Taču, iespējams, ir kādi organisma darbības traucējumi, kuri rada pastiprinātu svīšanu. Tad vispirms jāveic izmeklējumi. Aptiekā nopērkamos dezodorantus pret pastiprinātu svīšanu ieteiks ārsts, jo šo līdzekļu sastāvā var būt vielas, kas atsevišķos gadījumos var radīt papildu kairinājumu. Visu nosaka organisma stāvoklis un ādas tips, tāpēc ārsta padoms ir obligāts.

5. DOD PRIEKŠROKU KOSMĒTIKAI, KURA NESATUR PARABĒNUS UN CITAS KAITĪGAS VIELAS

Dermokosmētika, kas ir nopērkama aptiekās, sniedz kvalitātes garantiju:

  • Tai ir veiktas īpašas pārbaudes, kas apliecina, ka šie ādas kopšanas līdzekļi nesatur kaitīgas vielas, to sastāvā nav parabēnu un citu nevēlamu sastāvdaļu;
  • Nav pievienotas vai maz pievienotas krāsvielas un smaržvielas, tādējādi tiek samazināts alerģisku reakciju un kairinājuma risks;
  • Ir veikti testi, ka šī kosmētika iedarbojas tā, kā norādīts uz iepakojuma (ja, piemēram, rakstīts, ka tā mitrina ādu, tad tam var ticēt).

Foto: Shutterstock