Katras sievietes dzīvē pienāk laiks, kad organismā notiek būtiskas izmaiņas un tas vairs nav gatavs veikt dzimtas turpināšanas funkciju – ovulācija vairs nenotiek, olšūnas neizdalās, iestājas menopauze. Taču tas norit pakāpeniski, tāpēc par gaidāmajām pārmaiņām organisms ziņo jau vairākus gadus pirms menopauzes iestāšanās. Tā sauktā premenopauze ir periods, kad hormonu līmenis pazeminās, menstruālais cikls kļūst neregulārs un sieviete pamazām pāriet menopauzes iezīmētajā dzīves posmā. Kā saprast, vai vērojami premenstruālā sindroma simptomi vai sākusies premenopauze? Un kā šos procesus atvieglot?
Kopīgais un atšķirīgais
Par premenstruālo sindromu (PMS) saucam simptomus, kuri tiek novēroti sievietēm apmēram nedēļu pirms menstruācijām. Galvenais iemesls, kas izraisa PMS simptomus, ir sievišķo hormonu progesterona un estrogēna svārstības.
Savukārt menopauze ir fizioloģisks process, kas parasti notiek vecumā no 45 līdz 55 gadiem, samazinoties estrogēna un progesterona līmenim sievietes organismā. Vairumam sieviešu menopauze neiestājas pēkšņi, pārejas periods var ilgt pat 10-15 gadus. Gan PMS, gan menopauze ietekmē sievietes ikdienu un var radīt kā fiziskas, tā emocionālas grūtības.
Fiziskie simptomi, kas saistīti ar premenstruālo sindromu, ir vēdera pūšanās, krampji, krūšu jutīgums, nepamatots izsalkums, galvassāpes, migrēna. Emocionālie – straujas garastāvokļa maiņas, dusmu uzliesmojumi, nomāktības un vientulības sajūta, grūtības iemigt.
Periodiskas galvassāpes un miega traucējumi var būt saistīti arī ar menopauzi, tomēr uz to skaidrāk norāda citi fiziskie simptomi, no kuriem visizplatītākais ir karstuma viļņi, ko novēro līdz pat 80% sieviešu. Ļoti populārs menopauzes simptoms ir arī maksts sausums (gandrīz katrai otrajai). Palielinās urinēšanas biežums un paaugstinās iespējamība infekcijām, kas var novest pie urīnceļu iekaisuma. Menopauzes laikā nereti samazinās sievietes libido un var rasties seksuālā disfunkcija, sāpes dzimumakta laikā.
Stiprināt organismu!
Lai mazinātu kā PMS, tā premenopauzes un menopauzes simptomus, jāsāk mīlēt savu ķermeni un rūpēties par to vairāk nekā līdz šim.
1. Atrodiet laiku fiziskām aktivitātēm – tās nostiprinās muskulatūru, palīdzēs kontrolēt ķermeņa svaru (menopauzes laikā tas var būtiski pieaugt). Vingrinājumi palīdz novērst nomāktu garastāvokli un nogurumu, kas saistīts ar PMS. Ieteicams ik dienu vai vismaz vairākas reizes nedēļā vingrot 20-30 minūtes. Labs risinājums ir aerobika, peldēšana, ziemā – slēpošana, vasarā – riteņbraukšana, ātras pastaigas un nūjošana.
2. Sakārtojiet savu ēdienkarti! Zināms, ka PMS mēdz izsaukt kāri pēc našķiem un ātrās pārtikas produktiem, tomēr centieties lietot sabalansētu uzturu. PMS laikā jāēd vairāk augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu, jālieto šķiedrvielām bagāta pārtika.
3. Menopauzes laikā svarīgi uzņemt E un D vitamīnus, minerālvielas – dzelzi, magniju, kalciju. Kalcijs atrodams piena produktos, brokoļos un pākšaugos. Dzelzs – liesā sarkanajā gaļā, mājputnu gaļā, zivīs, olās, lapu zaļumos, riekstos un bagātinātos graudu produktos. Daudz magnija satur avokado, banāni, arbūzi, spināti, kāposti, mandeles, zirņi un pupiņas, tumšā šokolāde.
Iespējamās terapijas – medikamentozā, hormonālā un nehormonālā.
Ja ar veselīgu paradumu attīstīšanu nav pietiekami, PMS ārstēšanai izmanto dažādu grupu medikamentus – antidepresantus, NSPL (nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus), orālo kontracepciju. Savukārt menopauzes simptomu atvieglošanai iespējama sievišķo hormonu aizstājterapija. Konsultējoties ar ārstu, tiek piemeklēti atbilstoši preparāti, kas satur estrogēnu, progesteronu, testosteronu.
Nehormonālo terapiju var izmantot gan menopauzes, gan PMS simptomu mazināšanai.
Īpaši ieteicami fitoterapijas un augu valsts preparāti, kuros ir fitoestrogēni – augos atrodamie nesteroīdie savienojumi, kam piemīt estrogēnu veicinošas īpašības.
Viens no vairāk pētītajiem un lietotajiem augiem PMS simptomu mazināšanai ir vitekss (Vitex agnus castus), kas palīdz līdzsvarot estrogēna un progesterona līmeni. Ir pierādīts, ka vitekss palīdz arī menopauzes simptomu kontrolēšanai. Tas samazina menopauzei raksturīgos karstuma viļņus [1] un uzlabo emocionālo garastāvokli, jo ietekmē dopamīnerģisko sistēmu [2].
Latvijā radīts produkts PMS un menopauzes simptomu atvieglošanai
BiPMSok ir kombinēts, inovatīvs produkts sievietes emocionālajam līdzsvaram, premenstruālo un menopauzes simptomu mazināšanai. Sastāvs veidots sadarbībā ar ginekologiem, balstoties uz zināšanām par to, kuras ir būtiskākās aktīvās vielas sievietes veselībai. Tā sastāvā ir viteksa (Vitex agnus castus) augļu un gurķumētras (Borago officinalis) ekstrakts, kā arī magnijs normālai nervu sistēmas darbībai un vitamīns E, kas veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. BiPMSok sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes un premenstruālos simptomus.
Atsauces
1. Abbaspoor Z, et al. Effects of Vitex-agnus- castus on menopausal early symptoms in postmenopausal women: a randomized double-blind, placebo-controlled study. Brtt J Med & Med Res 2011 1:132-140.
2. van Die MD,et al. (2009) Vitex agnus-castus (Chaste-Tree/Berry) in the treatment of menopause-related complaints. J Altern Complement Med 15: 853-862.