Piena sēnīte, ko darīt? Badināt vai ārstēt?

Vaginālā piena sēnīte

Tu taču nedomā, ka piena sēnīte ir parazīts vai seksuāli transmisīvā slimība?! Tomēr šādi maldīgi uzskati vēl ir dzirdami. Pamata zināšanas par piena sēnīti ir būtiskas, jo ir maz iespēju, ka dzīvē ar to nesaskarsies. Un sēnītes gadījumā svarīgi to ātri atpazīt un nekavējoties rīkoties.

Neuzveicama – bet apkarojama

Uzskata, ka trīs no četrām sievietēm vismaz reizi mūžā mazākā vai lielākā mērā izjūt piena sēnītes galvenos simptomus: spēcīgu niezi vai dedzināšanu maksts apvidū un ārējos dzimumorgānos; biezus, baltus, biezpienam līdzīgus izdalījumus bez smaržas, kā arī sāpes urinējot un dzimumakta laikā.

Šādā gadījumā piena sēnīte – rauga grupas sēnīte Candida albicans – ir traki savairojusies, un šī “pārprodukcija” noved pie maksts infekcijas jeb vaginālās kandidozes. Pat ja nenonāk tik tālu, Candida pārmērīga savairošanās var izraisīt arī virkni nespecifisku simptomu: nogurumu, vēdera uzpūšanos, ekzēmu, blaugznas, tieksmi pēc cukura, svara pieaugumu un smadzeņu miglu.

Normāli piena sēnīte ir viena no maksts mikrofloras iemītniecēm, kā arī dzīvo mums uz ādas, mutē un zarnās. Ir daudz un dažādu iemeslu, kāpēc var izjukt mikroorganismu līdzsvars par labu Candidai albicans, piemēram, antibiotiku lietošana, sekss mēnešreižu laikā, alerģija pret biksīšu ieliktnīšiem, prezervatīviem, hormonālā kontracepcija utt.

Negribi piena sēnīti? Ievēro profilaksi!

Ir virkne pasākumu un paradumu, ko var ieviest, lai mazinātu risku saslimt ar vaginālo kandidozi.

  • Lai novērstu iespējamo infekcijas iekļūšanu makstī, pēc urinēšanas lietojiet tualetes papīru, noslaukot dzimumorgānus no priekšpuses uz aizmuguri.
  • Pēc dušas vai peldes rūpīgi nosusiniet intīmo zonu. Un izvairieties no maksts iekšpuses skalošanas.
  • Atturieties no intīmās zonas kopšanas līdzekļu lietošanas, kuri satur ķīmiskas smaržvielas (aromatizētas dušas želejas, ziepes, vannas putas, tualetes papīrs, tamponi u.c.).
  • Regulāri mainiet intīmās higiēnas līdzekļus (higiēnas ieliktnīšus un tamponus).
  • Valkājiet apakšveļu, kas izgatavota no kokvilnas vai citām dabīgām šķiedrām, kas ir gaisu caurlaidīgas. Mazgājiet apakšveļu augstas temperatūras režīmā.
  • Izvairieties no ciešu, apspīlētu drēbju, sevišķi bikšu, valkāšanas, kas var uzturēt dzimumorgānu apvidu siltu un mitru.

Vai piena sēnīti var nobadināt?

Daudzo profilakses pasākumu vidū pēdējā laikā populāra kļuvusi diēta pret piena sēnīti vai piena sēnītes “nobadināšana”. Būtībā tās ir diētas izmaiņas, jo Candida albicans ir rauga sēnīte un rauga sēnītes barojas no cukura. Lai gan “Candida diētai” vēl nav klīnisku pierādījumu, daudzi no tās tiešām izjutuši uzlabojumu. Šīs izmaiņas bez kāda riska var izmēģināt – ja nepalīdzēs pret Candida pārprodukciju, tad arī veselībai noteikti nekaitēs. Lūk, četras “dari pats” stratēģijas, ko iesaka ieviest, it sevišķi piena sēnītes akūtajā stadijā.

  1. Badināt rauga sēnīti. Cukurs baro raugu, tāpēc šī pārtikas avota likvidēšana ir pirmais solis. Daudzām sievietēm izdevies apturēt Candida savairošanos, izslēdzot no uztura cukuru uz diviem līdz trim mēnešiem. Tas ietver arī visus pievienotos cukurus, kas zem dažādiem nosaukumiem ir paslēpti apstrādātas pārtikas sastāvdaļu sarakstos. Attiecībā uz citiem produktiem, jāskatās pēc pašas reakcijas: sēnītes pārprodukciju var veicināt arī, piemēram, piena produkti vai glutēns.
  2. Lietot papildus probiotikas. Papildinot labvēlīgo baktēriju daudzumu zarnās, līdzsvars ātrāk atjaunosies. Īpaši ieteicams ir laktobaktēriju un bifidobaktēriju maisījums, kā arī labvēlīgs probiotikas raugs Saccharomyces boulardii.
  3. Gatavojot izmantot garšvielas pret Candidu. Gan ķiplokiem, gan kurkumai ir pretsēnīšu īpašības, kas dabiski kavē Candida savairošanos. Kādā pētījumā atklāts, ka efektīvs līdzeklis virtuvē pret piena sēnīti ir kokosriekstu eļļa. Tās vidējo ķēžu taukskābes cīnās ar Candida zarnās, nogalinot sēnīti jau 30 minūšu laikā pēc iedarbības.(1)
  4. Uzlabot gremošanu. Šim nolūkam var papildus lietot, piemēram, antioksidantu glutationu vai dabīgo vielu berberīnu, kam ir pierādīta pretsēnīšu iedarbība. Atklāts, ka berberīns ir efektīvs arī pret zālēm rezistentas kandidozes gadījumā. Konkrēti, tas spēja sabojāt Candida bioplēvi (aizsargājošo šūnu membrānu) un paātrināt Candida šūnu nāvi. (2)

Vitamīni un minerālvielas

Vērts arī apsvērt, vai uzturā netrūkst kāda vitamīna vai minerālvielas. Lai gan piena sēnītes pārprodukcija nav tieši saistīta ar kādu no elementiem, tomēr atklātas vairākas sakarības, piemēram:

  • D3 vitamīnam ir ievērojama inhibējoša iedarbība uz Candida augšanu un bioplēves veidošanos;(3)
  • Cinks – aizsargā pret maksts kandidozi, samazinot sēnītes vairošanos un kavējot iekaisuma rašanos;(4)
  • B6 vitamīna, dabisko taukskābju un magnija trūkums arī tiek saistīts ar kandidozi.

Turklāt vairums infekciju notiek, kad imūnā sistēma ir novājināta vai apdraudēta. Tāpēc būtiski sekot līdzi tam, kā uzlabot vispārējo imūnsistēmas darbību.

Kas ir galvenais līdzeklis pret piena sēnīti?

Kāds ir ātrākais veids, kā atbrīvoties no rauga sēnītes infekcijas? Pretsēnīšu zāles, ko lieto uz ādas vai iekšēji, ir Candida infekciju ārstēšanas standarts – ātrākais un efektīvākais līdzeklis pret piena sēnīti. Pretsēnīšu krēmus vai maksts svecītes var iegādāties bez receptes, un simptomiem vajadzētu uzlaboties dažu dienu laikā.

Izvēle ir plaša, un parādījušies pirmie trešās paaudzes pretsēnīšu preparāti, kas pieejami arī Latvijā. Ar ko jaunākās paaudzes preparāti ir pārāki par citiem pretsēnīšu līdzekļiem, kas paredzēti kandidozes ārstēšanai?

Aktīvā viela ir sertakonazols – tas nodrošina simptomu uzlabošanos un izzušanu ievērojami labāk salīdzinājumā ar klotrimazola un citu aktīvo pretsēnīšu vielu lietošanu, par ko liecina daudzi pētījumi. Turklāt tam ir plaša spektra iedarbība – efektīvāks pret visa veida rauga sēnītēm un Gram+ baktērijām. (5)

Ļoti ērti lietojams – viss ārstēšanas kurss sastāv no viena vaginālā supozitorija, kuru jāievada dziļi makstī vienu reizi – vakarā, pirms gulētiešanas. Sertakonazols iznīcina piena sēnīti tieši makstī, neatstājot negatīvu ietekmi uz maksts mikrofloru vai kuņģa zarnu traktu, kā arī bez citām blakusparādībām. Svecīti var lietot arī mēnešreižu laikā, kā arī nepieciešamības gadījumā drīkst lietot grūtnieces.

Cagynol

Nesajaukt ar bakteriālo vaginozi!

Visbiežāk sastopamā maksts saslimšana ir bakteriālā vaginoze – un piena sēnīti bieži ar to sajauc. Bakteriālā vaginoze ir maksts iekaisuma veids, ko izraisa bakteriālā infekcija – nevis rauga sēnīte. Vaginozes gadījumā arī tiek izjaukts mikrofloras dabiskais līdzsvars makstī, taču var nebūt niezes, bet izdalījumi būs pārmērīgi daudz, pelēki vai pelēcīgi balti ar nepatīkamu smaržu, kas var atgādināt zivju smaku.

Kandidoze ir sēnīšu, bet vaginoze – bakteriāla infekcija, tāpēc šo slimību ārstēšanā lieto pavisam atšķirīgas zāles. Būtiski ir izvēlēties pareizo ārstēšanu un atjaunot normālu mikroorganismu līdzsvaru.

Kādas ir neārstētas piena sēnītes sekas?

Vairums sieviešu nekavējas ārstēt piena sēnīti – jo tās sagādātais diskomforts ir neciešams. Jebkurā gadījumā nedrīkst par zemu novērtēt kandidozes spēku. Neārstēta kandidoze galvenokārt vājina organisma aizsardzības spējas.

Ilgi nekontrolēta sēnīšu infekcija kļūst invazīva, nokļūstot no maksts asinīs (kandidēmija) un uz citiem orgāniem, tai skaitā acīs, sirdī, nierēs un smadzenēs. Invazīvā kandidoze ir nopietns stāvoklis ar augstu komplikāciju risku, kam ir tālejošas sekas uz veselību, piemēram: endokardīts – sirds sienas iekšējās kārtas iekaisums, vai endogēnais endoftalmīts – acs ābola iekšējo apvalku iekaisums, kam Candida albicans ir visizplatītākais cēlonis. Pat mūsdienās pacientiem ar invazīvo kandidozi saglabājas ļoti augsts mirstības līmenis. (6)

Izmainīta maksts mikroflora var ietekmēt arī urīnceļu veselību. Gan rauga sēnītes, gan urīnceļu infekcijas attiecas uz apakšējo iegurņa un dzimumorgānu reģionu, taču tām ir atšķirīgi cēloņi, simptomi un ārstēšana. Lielākā daļa urīnceļu infekcijas ierosinātāju ir zarnu mikroorganismi, kas var migrēt uz urīnceļiem caur starpeni (ādas reģionu, kas atrodas starp anālo atveri un maksti).

Ja maksts mikroflora ir veselīga un sastāv lielākoties no pienskābām baktērijām, tad šīs sliktās baktērijas nevar piesaistīties maksts gļotādai un sasniegt urīnceļus. Turpretī, ja maksts mikroflora ir izmainīta, šī migrācija uz nepareizo vietu ir netraucēta – un rodas urīnceļu iekaisums, kā arī var parādīties pat tāds maz zināms piena sēnītes simptoms kā urīna nesaturēšana.

Vai ir vēl šaubas, ka nekavējoša un efektīva reakcija Candida albicans pārprodukcijas gadījumā ir solis numur viens?

Avots:
1 Manipulation of Host Diet To Reduce Gastrointestinal Colonization by the Opportunistic Pathogen Candida albicans. 2016, mSphere, 1:10.1128/msphere.00020-15. https://doi.org/10.1128/msphere.00020-15
2 In vitro Antifungal Effects of Berberine Against Candida spp. In Planktonic and Biofilm Conditions. Drug Des Devel Ther. 2020 Jan 9;14:87–101. doi:10.2147/DDDT.S230857
3 Vitamin D3: A promising antifungal and antibiofilm agent against Candida species. Curr Med Mycol. 2023 Jun;9(2):17–22. Doi:10.18502/cmm.2023.345062.1416
4 Antifungal Properties of Zinc Oxide Nanoparticles on Candida albicans. Coatings 2022, 12(12), 1864; https://doi.org/10.3390/coatings12121864
5 Sertaconazole: a review of its use in the management of superficial mycoses in dermatology and gynaecology. Drugs, 2009;69(3):339-59. doi: 10.2165/00003495-200969030-00009.
6 Attributable Mortality of Candida Bloodstream Infections in the Modern Era: A Propensity Score Analysis. Clin Infect Dis. 2022 Jan 5;75(6):1031–1036. doi:10.1093/cid/ciac004.