Hroniska ekzēma – kā novērst simptomus un to atkārtošanos?

Roku ekzēmaEkzēma ir hroniska, iekaisīga ādas slimība, kas var izpausties kā ādas sausums, nieze, apsārtums, kā arī sakasījumi un zvīņošanās. Šī nav lipīga, taču ir ļoti nepatīkama slimība – to pavada diskomforts, vizuāli defekti un āda skartajos apvidos var kļūt raupja. Ekzēmas uzliesmojumi var mīties ar miera periodiem un mocīt pacientu gadiem ilgi, tāpēc ļoti liela loma ārstēšanā ir ekzēmas izraisītāja noteikšanai, dzīvesveida maiņai un pareizai ādas kopšanai.

Slimība ar daudz apzīmējumiem

Atopiskais dermatīts, atopiskā ekzēma, hroniskā ekzēma – tie ir daži no nosaukumiem, ko nereti lieto, raksturojot līdzīgus simptomus. Ekzēma ir vispārējas apzīmējums ādas iekaisuma slimībām, savukārt dermatīts ir ādas iekaisums.

Pastāv vairāki ekzēmas veidi:

  • Atopiskā ekzēma jeb atopiskais dermatīts – visbiežāk skar mazus bērnus, taču izplatīta ir arī pieaugušo vidū. Vārdu atopisks attiecina uz tādu slimības grupu, kas parasti saistās ar iedzimtību un pavadošu alerģiju. Tai raksturīgs ādas sausums, kas rodas no tā, ka pietiekamā daudzumā neizdalās ādas dabīgie mitrinātāji, kā rezultātā ādas virsējais slānis nespēj pasargāt dziļākos ādas slāņus no dažādiem alergēniem, kairinātājiem un mikrobiem. Atopiskais dermatīts ir ģenētiski pārmantojams, un ja vienam no vecākiem tas ir, tad ir 50 procentu varbūtība, ka slimos arī bērns.
  • Sejas, kakla, roku, kāju vai vispārējā ekzēma – atkarībā no skartās ķermeņa daļas;
  • Kontaktekzēma – bojājumi ādā parādās pēc ilgstošas saskarsmes ar kādu alerģiju izraisošu vielu;
  • Hroniska roku ekzēma – nereti izraisa un veicina dažādi faktori darba vietā, piemēram, nepieciešamība ļoti bieži mazgāt rokas vai būt saskarsmē ar kādām ķīmiskām vielām vai materiāliem.

Hroniska ekzēma

Kā atpazīt?

Pieaugušajiem ekzēma visbiežāk kādreiz jau bijusi arī bērnībā, taču tā var parādīties arī pēkšņi pieaugušā vecumā. Gan šādu pēkšņu, gan hronisku ekzēmas uzliesmojumu raksturo sarkani, slikti norobežoti plankumi, bez skaidrām malām. Skartā āda var būt arī bez krāsas izmaiņām. Plankumi ir sausi un raupji, vai gluži pretēji – var būt piepampuši un mitri. Ekzēmas skartajā vietā āda niez, ir kodīgums, dedzinoša sajūta, sāpīgums. Jāpiebilst, ka nieze var būt izteiktāka nakts laikā.

Nieze ir ļoti būtisks ekzēmas simptoms – ekzēmas gadījumā pacientiem ir grūti pārstāt kasīt skartās vietas, kas situāciju arvien pasliktina.

Jo vairāk āda tiek kasīta, jo vairāk noārdās tās aizsargslānis, kas vēl vairāk atvieglo alergēnu un kairinātāju iekļūšanu ādā, veicinot arvien lielāku niezi un iekaisumu. Šī iemesla dēļ nieze un kasīšanās ir kā ekzēmas apburtais loks, no kura grūti izrauties.

Vēl viens svarīgs simptoms ekzēmas gadījumā ir arī ādas sausums, it īpaši atopiskās ekzēmas gadījumā. Šis sausums var izplatīties no galvas līdz kājām, pat ārpus ekzēmas plankumiem.

Veicinošie faktori

Visi, kuri slimo ar ekzēmu, sapņo par to, lai tiktu atrasts viens “vainīgais”, cēlonis, kas ekzēmu izraisa. Reālajā dzīvē parasti pastāv ne tikai viens, bet vairāki ekzēmas cēloņi. Ekzēmas veicinošie faktori var būt:

  • Stress, trauksme, depresija – šie un citi psiholoģiskie stāvokļi var būt faktors, kas veicina ekzēmas uzliesmojumu, taču parasti nav galvenais vai noteicošais faktors tās attīstībā;
  • Svīšana, īpaši pārmērīga svīšana karstā laikā vai nodarbojoties ar kādu sportu, var saasināt ekzēmas izpausmes vai izraisīt tās uzliesmojumu;
  • Alerģijas – īpaši kontaktekzēmas gadījumā. Šādos gadījumos ir svarīgi noteikt alerģijas izraisītāju, kas var nebūt viegls uzdevums – alergēns var būt noslēpies ikdienā lietojamos priekšmetos un lietās – apģērbā, aksesuāros, kosmētikā un arī pārtikā.

Kā ārstēt un novērst tās atkārtošanos?

Ar dažādu ekzēmas ārstēšanas līdzekļu palīdzību slimība parasti netiek izārstēta, bet tiek mazināti simptomi un ierobežota uzliesmojumu atkārtošanās. Bērniem ekzēmas izpausmes var mazināties vai pat pazust pēkšņi – pieaugot. Savukārt kontaktekzēmas novēršanai svarīgi noteikt tās izraisītāju.

Standarta terapija ekzēmas uzliesmojuma gadījumā parasti ir topisko kortikosteroīdu līdzekļi, kas palīdz mazināt ādas iekaisumu, taču ne mazāk svarīgi ir mīkstināt ādu un atjaunot tās dabīgo aizsargslāni ar krēmu, proti, pārtraukt ekzēmas un ekzēmas niezes “apburto apli”. Tas palīdz ierobežot ne vien akūtu ekzēmas uzliesmojumu, bet novērst tās atkārtošanos jeb recidīvu nākotnē.

Viens no speciālistu ieteiktākajiem līdzekļiem atopiskās, kontaktekzēmas un hroniskās ekzēmas ārstēšanai un profilaksei ir Francijas dermatoloģiskās kosmētikas ekspertu “Ducray” izstrādātais dziedējošais krēms Dexyane MED. Šis krēms efektīvi atjauno bojāto ādas barjeru un novērš sausumu, kā arī mazina niezi, apsārtumu un iekaisumu.

Dexyane med
Viena no Ducray Dexyane MED lielākajām priekšrocībām ir tā universālais pielietojums: krēmīgā un patīkamā tekstūra lieliski noderēs lietošanai gan uz ķermeņa un rokām, gan jutīgās sejas ādas. Pie tam to vienlīdz droši var lietot gan pieaugušie, gan bērni (no 3 mēnešu vecuma). Šo dziedējošo un ādu atjaunojošo krēmu var droši lietot gan vienu pašu, gan kombinācijā ar ārsta izrakstītiem topiskajiem kortikosteroīdiem.