Rehabilitācija pēc COVID-19: Kā atlabt ātrāk pēc Covid-19 pārslimošanas?

Rehabilitācija pēc Covid -19Covid-19 ārstēšanas process ne vienmēr beidzas ar negatīvu testu pēc vīrusa izslimošanas. Elpas trūkums, trauksme, nespēks un plaša spektra kognitīvi traucējumi – tās ir tikai dažas no sūdzībām, kas pacientiem var saglabāties vēl ilgi pēc Covid-19 pārslimošanas. “Veselības centrs 4” ārstu novērojumi liecina, ka ar to saskaras pat katrs otrais Covid-19 pacients. Kā atgūt veselību ātrāk un ko darīt, lai nepatīkamās sūdzības neprogresētu citās bīstamās kaitēs, konsultē Veselības centrs 4 interniste Liene Martinsone-Bērzkalne.

Savā darbā ar pacientiem ārste novērojusi, ka Covid-19 ir visai viltīga slimība, kas gan slimības laikā, gan pēc tās mēdz skart pacienta vājāko vietu, – tādējādi var saasināties dažādas hroniskas kaites, kā arī sākt izpausties veselības problēmas, par kurām cilvēks pirms tam nav zinājis.

Biežākās sūdzības, kas var saglabāties pēc Covid-19 pārslimošanas:

  • Elpas trūkums, aizdusa un elpošanas traucējumi – daļai pacientu koronavīrusa pārslimošana izraisījusi dažādas pakāpes plaušu audu bojājumus, tāpat var attīstīties astma, lai gan pirms tam tā nav bijusi;
  • Ilgstošs nespēks, muskuļu vājums un apātija;
  • Pavājināta oža vai tās zudums;
  • Bezmiegs;
  • Klepus;
  • Kognitīvie traucējumi: trauksme, pastiprināta stresa sajūta un pat neiroloģiski defekti, piemēram, apziņas traucējumi;

Uzmanību! Viena no bīstamākajām sūdzībām gan Covid-19 slimošanas aktīvajā fāzē, gan pēc tās ir paaugstināts trombu veidošanās risks, kas savukārt palielina miokarda infarkta un insulta iespējamību.

Trombu rašanās var būt dzīvībai bīstams stāvoklis, tāpēc nekavējoties vērsies pie ārsta, ja:

  • rodas pēkšņs elpas trūkums, ja tāds netika novērots pirms tam;
  • ir piepampusi, karsta un sāpīga viena no kājām vai rokām.

Abi šie simptomi var liecināt, ka plaušās vai kājā izveidojies trombs, kas nosprosto asinsvadu. Īpaši bīstama ir plaušu trombembolija jeb plaušu artēriju nosprostošanās, kuras gadījumā nepieciešama tūlītēja medicīniska iejaukšanās.

Cik ilgi sūdzības saglabājas?

Ārstu novērojumi liecina, ka dažādas sūdzības pēc Covid-19 pārslimošanas var saglabāties vidēji no diviem līdz pat sešiem mēnešiem un ilgāk. Pie tam virknei sūdzību, ja tās netiek risinātas, ir tendence progresēt, piemēram, elpošanas traucējumiem attīstoties par astmu. Līdzīgi ir ar mentāliem un nervu sistēmas traucējumiem, piemēram, trauksmi, paniku vai bezmiegu, – sūdzībām, kuras bez ārsta iejaukšanās pašam pacientam pārvarēt ir grūti.

Ņem vērā! Ilgstošas veselības sūdzības var parādīties arī pēc asimptomātiskas koronavīrusa pārslimošanas, proti, ja Covid-19 saslimšana noritējusi bez simptomiem.

Kad laiks vērsties pie ārsta?

Pēc slimības pārvarēšanas ķermenim vajadzīgs laiks, lai atgūtos. Taču, ja sūdzības neizzūd divu līdz četru nedēļu laikā, tās nedrīkst ignorēt: ātrākas dzīves kvalitātes un veselības atgūšanā var palīdzēt zinoši mediķi un mērķtiecīga rehabilitācija.

“Veselības centrs 4” filiālē “Anti-Aging Institute” šobrīd pacientiem piedāvā Pēc Covid-19 rehabilitācijas programmu. Tās pamatā ir multidisciplināras ārstu un speciālistu komandas darbs, lai izvērtētu visu organisma sistēmu stāvokli un atrastu pacientam piemērotāko un efektīvāko atveseļošanās programmu.

Ārstēšana sākas ar pacienta vizīti pie ģimenes vai iekšķīgo slimību ārsta, kuras laikā ārsts iztaujā par Covid-19 pārslimošanas smagumu un simptomiem, kā arī nozīmē vajadzīgos izmeklējumus, piemēram, asins analīzes vai plaušu izmeklējumus. Tālāk, atkarībā no pacienta sūdzībām, tiek piesaistīti vajadzīgie speciālisti – pulmonologs, neirologs, fizioterapeits un citi, kā arī nozīmēta atbilstoša rehabilitācijas programma, piemēram, elpošanas vingrinājumi, masāžas, fizioprocedūras vai ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita uzraudzībā.

“Rehabilitācija pēc Covid-19”  programma ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā, un īpašs ar to, ka pacientam piedāvā pilnībā individuālu programmu veselības problēmu risināšanai. Programmas ietvaros vadošais ārsts uzrauga pacienta progresu ilgākā laika posmā, lai kontrolētu ar pārslimoto slimību saistībās sūdzības un panāktu ātrāku to pārvarēšanu. Anti-Aging Institute rehabilitācijas programma pēc pārslimota Covid-19 ir pieejama šeit.

Ko var darīt profilaktiski, lai uzlabotu veselību pēc Covid-19 pārslimošanas?

Jebkura slimība cilvēka organismam ir liels stress, tāpēc pēc slimošanas ieteicams ievērot mērenību, ļaujot organismam atjaunoties un atlabt. Gan slimošanas laikā, gan pēc tās ieteicams uzņemt vitamīnus, pilnvērtīgu uzturu un šķidruma daudzumu:

  • Pilnvērtīgs un sabalansēts uztura un šķidruma uzņemšana – mediķi rekomendē gan slimošanas laikā, gan pēc tam dienas laikā uzņemt vismaz 2-2,5 litrus šķidruma. Tāpat svarīgs arī sabalansēts uzturs, no kura svarīgi neatteikties arī slimošanas laikā;
  • Vitamīni un minerālvielas palīdzēs organismam atjaunoties un stiprināt imunitāti – noderēs gan aptiekā nopērkamie līdzekļi, gan vitamīni, ko uzņemam ar svaigiem augļiem un dārzeņiem.
  • Novājinātās imunitātes stiprināšanai īpaši svarīgs ir D un C vitamīns, kā arī selēns un cinks;
  • Regulāras pastaigas – lai gan nogurums un nespēks ir vienas no biežākajām pacientu sūdzībām pēc Covid-19 pārslimošanas, sevi pie regulārām pastaigām jācenšas radināt pakāpeniski, sākot ar pavisam īsu 10-15 minūšu pastaigu svaigā gaisā. Tas nāks par labu ne vien elpošanas sistēmai un sirds veselībai, bet palīdzēs atgūt fizisko formu un možāku noskaņojumu;
  • Mērenas fiziskās aktivitātes: vingrošana ir veids, kā atgūt veselību un labu pašsajūtu pēc jebkuras slimības, taču ārstu novērojumi rāda, ka daudziem Covid-19 pacientiem pēc slimības ilgstoši saglabājas izteikts muskuļu vājums un nespēks. Šādos gadījumos ķermenī noteikti jāieklausās un sevi nedrīkst pārslogot – ja ir par grūtu, jādara kas fiziski mazāk aktīvs vai īsāku laiku.

Pieteikšanās un papildinformācija:
“Anti-Aging Institute”
Tālr.: +371 25418181, +371 67847718
Adrese: Rīgā, Baznīcas ielā 18

Foto: Shutterstock