Gaisa kvalitāte – piesārņojums mājoklī ietekmē ne tikai alerģijas

Alerģiju izraisītāji

Alerģijas, diskomforts elpceļos, nogurums un galvassāpes – šīs ir tikai dažas no sūdzībām, kas var rasties, ja gaisa kvalitāte mājās ir slikta. Kas ir biežākie gaisa piesārņotāji, kā gaisa piesārņojums ietekmē mūsu veselību un kā riskus novērst, konsultē ģimenes ārste Santa Stepiņa.

Pirmkārt, svarīgi saprast, ka gaiss iekštelpās var būt pat sliktāks nekā uz ielas. Iekštelpās tas ieplūst no ārējās vides, kas, īpaši pilsētā, piesārņota ar auto izplūdes gāzēm, ķīmiskām vielām, putekļiem, augu daļiņām un putekšņiem. Taču iekštelpās gaisu papildu piesārņojumu rada arī cilvēks un viņa veiktās darbības, kā arī mājdzīvnieki.

Gaisa kvalitāti iekštelpās ietekmē pieci galvenie faktori:

  • Telpas mikroklimats – gaisa kustības ātrums, temperatūra un arī gaisa relatīvais mitrums;
  • Ārējā gaisa piesārņojums, kas iekštelpās nonāk no āra caur atvērtu logu vai durvīm, un var saturēt auto izplūdes gāzēs, apkures sistēmu radītos dūmus, rūpniecības emisijas;
  • Iekštelpas piesārņojums, kas rodas no gāzes plīts, kamīna, dažādiem telpu apdares materiāliem un mēbelēm. Biroja telpās tie ir arī kopētāji, printeri un datori;
  • Cilvēka paša radīts piesārņojums – smēķēšana, kaitīgu sadzīves ķimikāliju lietošana, ēdiena gatavošana, telpu uzkopšana, lietojot tīrīšanas līdzekļus, un arī kosmētisku līdzekļu lietošana.Gaisa kvalitāti telpās būtiski pasliktina arī tādas lietas kā gaisa atsvaidzinātāji, aromatizētas sveces vai vīraka kūpināšana;
  • Bioloģisks piesārņojums – putekļu ērcītes, mājdzīvnieku spalvas un izdalījumi, vīrusi un pelējumu sēnītes.

Gaisa kvalitāte

Gaisa piesārņojuma negatīvā ietekme uz cilvēka veselību un pašsajūtu var būt gan tūlītēja, gan izpausties krietni vēlāk – pat vairākus gadus pēc saskarsmes ar kādu alergēnu vai kaitīgu vielu. Tūlītēja gaisa piesārņotāju ietekme uz cilvēka veselību var izpausties kā iesnas, sausuma sajūta degunā un rīkles gļotādā, šķaudīšana, acu kairinājums, klepus, galvassāpes, reibonis vai nespēks. Savukārt ilgtermiņā gaisa piesārņotāji var veicināt un provocēt:

– Elpceļu slimību attīstību;
– Alerģiskas reakcijas;
– Palielinātu sirds slimību un onkoloģisko slimību attīstības risku.

Noderīgi zināt! Alerģija ir cilvēka organisma pārlieku spēcīga imūnās sistēmas atbilde uz saskarsmi ar ārējās vides vielām, kuras organisms uzskata par svešām, un tāpēc ražo pret tām antivielas. Šis process nozīmē, ka organismā rodas iekaisuma reakcijas, kas savukārt var dažādos veidos izpausties uz ādas un gļotādām. Liela daļa cilvēku pirmās alerģijas pazīmes novēro jau bērnībā, taču alerģija var parādīties un saasināties jebkurā brīdī dzīves laikā.

Biežākie alerģiju izraisītāji

Biežākie alergēni ir koku un augu putekšņi, putekļu ērcītes, mājas mīluļu spalvas, āda vai siekalas, kā arī mājokļos bieži sastopamās putekļu ērcītes.

Ārtelpu alerģijām mēdz būt sezonāls raksturs, jo tās saistītas ar konkrētu koku un augu plaukšanas un ziedēšanas laiku. Caur atvērtu logu šie alergēni nonāk arī cilvēka mājoklī.

Cilvēkiem, kuriem radušās aizdomas par to, ka viņiem ir alerģija, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta. Nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts pacientu tālāk nosūta pie alergologa – ārsta, kurš specializējas alerģiju diagnostikā un ārstēšanā, lai veiktu specifiskas pārbaudes. Mūsdienās ar alergēnu paneļa palīdzību var noskaidrot konkrētu alerģijas ierosinātāju. Pirmais solis nepatīkamo alerģijas simptomu ierobežošanā ir saskarsmes mazināšana ar tās izraisītāju, taču lietā var likt arī medikamentus un citas ārsta nozīmētas metodes.

Runājot par gaisa piesārņojuma negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību, īpašā riska grupā ir:

  • Cilvēki ar jau esošām hroniskām saslimšanām, piemēram, bronhiālā astma, HOPS jeb hroniski obstruktīva plaušu saslimšana;
  • Pacientiem ar kardiovaskulārām un sirds asinsvadu slimībām;
  • Bērni.

Kā uzlabot gaisa kvalitāti iekštelpās?

Pirmais un svarīgākais ieteikums, lai uzlabotu gaisa kvalitāti mājoklī, ir telpu regulāra vēdināšana – tiesa, caur atvērto logu dzīvoklī nonāk arī ārējās vides piesārņojums, taču ir svarīgi, lai telpā notiktu gaisa kustība un skābekļa apmaiņas process.

Tāpat svarīgi, lai telpas regulāri tiktu uzkoptas:

  • Iekštelpu regulāra tīrīšana un adekvāta higiēna. Alerģiskiem cilvēkiem, telpas uzkopojot ar putekļsūcēju, ieteicams izvēlēties tādu, kas aprīkots arī tā dēvēto HEPA jeb augstas efektivitātes dažādu daļiņu absorbcijas un aiztures filtru.
  • Mitrā uzkopšana vismaz reizi nedēļā, lai grīdu, paklājus un dažādas virsmas attīrītu no putekļiem un citiem nosēdumiem. Alerģiskiem cilvēkiem mitro uzkopšanu ieteicams veikt vismaz divreiz nedēļā.
  • Gultas veļas regulāra maiņa un mazgāšana līdz pat 60 grādu temperatūrā, kas palīdz to attīrīt no putekļu ērcītēm un dažādiem citiem alergēniem;
  • Piesardzīgi ar ķimikālijām: telpu uzkopšanā ikdienā nereti liekam lietā daudz ķīmisku tīrīšanas līdzekļu, kas pēc tam nonāk gaisā. Tāpēc uzkopšanai labāk izvēlēties ekoloģiskus tīrīšanas līdzekļus, kas būs draudzīgāki arī cilvēka veselībai.
  • Gaisa attīrīšana ar gaisa attīrīšanas iekārtu, kas īpaši ieteicama alerģiskiem cilvēkiem un ģimenēm ar bērniem. Gaisa attīrītājs dažkārt var būt risinājums arī tajā gadījumā, ja mājās ir mājdzīvnieks, pret kuru ir alerģija. Pie tam gaisa attīrītājs aizsargā telpu un attīra gaisu no baktērijām, vīrusiem, putekļiem un cita veida piesārņojuma.

gaisa piesarnojums

Uzmanīgi ar augiem! Lai gan istabas augi ražo skābekli un priecē ar savu izskatu, to turēšana telpā potenciāli rada arī zināmus riskus: augus pārlaistot, augsnes virskārtā nereti parādās balta kārtiņa, kas ir nekas cits kā pelējuma sēnīte. Nav noslēpums, ka pelējums un tā sporu ieelpošana var būt ļoti kaitīga cilvēka veselībai!

Kā izvēlēties gaisa attīrītāju?

  • Viens no galvenajiem faktoriem ir CADR rādītājs, kas norāda uz gaisa attīrīšanas efektivitāti un gaisa plūsmu: jo augstāks ir CADR rādītājs, jo efektīvāks ir attīrītājs.
  • Jauda ir vēl viens būtisks aspekts, jo ir svarīgi, lai attīrītāja spēja atbilstu telpas lielumam. Ja attīrītāja jauda ir nepietiekama attiecībā pret telpas lielumu, tas neradīs vēlamo efektu.
  • Trokšņa līmenim ir liela nozīme, jo pārāk skaļa ierīce var traucēt nakts vai miera laikā.
  • Būtiska ir arī regulāra apkope, tostarp filtra maiņa vai mazgāšana atbilstoši ražotāja norādījumiem. Netīrs vai aizsērējis filtrs samazina attīrīšanas efektivitāti un var veicināt pat alerģiju izraisītāju uzkrāšanos tajā.

Kā vienas no mūsdienīgākajām gaisa attīrīšanas ierīcēm, ko speciālisti nereti rekomendē alerģiju pacientiem, ir Philips jaunās paaudzes gaisa attīrītāji ar HEPA (augstas kvalitātes daļiņu aizturēšanas) filtru. Ar to palīdzību gaiss īsā laikā tiek attīrīts ne vien no alergēniem, bet arī dažādiem vīrusiem. Dažas no populārākajām izvēlēm ir:

Trīs vienā: gaisa attīrītājs, ventilators, sildītājs (Air Performer 8000 series): Uzņēmuma Philps gudrākais un jaudīgākais gaisa attīrītājs, kas telpu pēc vajadzības atdzesē vai uzsilda. Šī iekārta likvidē 99,97% no visām neredzamajām daļiņām – piesārņotājiem gaisā un automātiski pielāgo savu veiktspēju atbilstoši lietotāja vajadzībām. Šī iekārta piemērota lietošanai līdz 70 m2 lielās telpās, aprīkota ar HEP un aktīvās ogles filtru un tās CADR rādītājs ir 270 m3/h tīra gaisa.

“Iekārta savu funkciju pilda tiešām lieliski, par ko savās mājās pārliecinājāmies pat ar dažādu eksperimentu palīdzību. Pirmajās dienās to izpētīt devās mūsu trīsgadīgā meitiņa, kura tobrīd mājās ārstējās no nelāga vīrusa – iesnām un klepus. Ievērojām, ka brīdī, kad bērns tuvojās aparātam, iekārtas indikators kļuva sarkans, tādējādi dodot ziņu, ka strādā pastiprinātā režīmā un ar lielāku jaudu. Līdzīgi bija arī brīdī, kad atvērām logu tā tuvumā vai iededzām aromātisko sveci. Tas nozīmē, ka iekārta veiksmīgi identificēja gaisā esošo piesārņojumu un pielāgoja darbību, lai gaisu efektīvi attīrītu,” stāsta S.Stepiņa, kura iekārtu izmēģināja savās mājās.

Gaisa attīrītaji Philips

Divi vienā: gaisa attīrītājs un mitrinātājs (Air Performer 7000 series)– iekārta aprīkota ar NanoProtect HEPA filtru un NanoCloud mitrināšanas tehnoloģiju, kas garantē attīrītu un mitrinātu gaisu. Tās spējlikvidēt 99,7% dažādu piesārņotāju, tostarp smogu, alergēnus, baktērijas un bīstamas gāzes. NanoCloud tehnoloģija ir garants tam, ka gaisa mitrināšana ir dabiska un bez ķīmiskām vielām. Tāpat tās var lepoties ar klusu darbību nakts režīmā un mazāku elektroenerģijas patēriņu. Philips “divi vienā” 2000i series iekārta būs piemērota līdz 85 m2 lielām telpām, savukārt 3000i series – līdz pat 131 m2 plašam mājoklim.

Gaisa attīrītājs XXL telpām (4000i Series): Ar vienas pogas spiedienu, šis gaisa attīrītājs filtrē jūsu mājās mītošos neredzamos vīrusus, alergēnus, putekļus vai piesārņotājus, lai māja būtu tīra un droša, pie tam šo uzdevumu veic ātri un efektīvi. Iekārtas tīra gaisa padeves ātrums ir 610 m3/h, tā piemērota izmantošanai līdz 73 m2 lielās telpās, un, pateicoties HEPA un aktīvās ogles filtram, iznīcina 99,9% vīrusu, alergēnu un gaisa piesārņotāju.

Foto: Adobe