Smēķēšana un aknu veselība

Smekeshana

Aizraušanās lietot elektroniskās cigaretes kļūst aizvien izplatītāka. Attaisnojošās runas, ka veipi un “saltiņi” nav kaitīgi, nu ir atmaskotas, tomēr ar to aizliegšanu valdība joprojām kavējas. Ko smēķēšana nodara veselībai un kāpēc cīņa pret to ir tik svarīga?

Elektronisko cigarešu smēķēšana ir mazāks kaitējums – nevis nekaitīgums!

Elektronisko cigarešu lietošana galvenokārt tiek attaisnota kā izvēle: “Gribu pārtraukt (vai samazināt) tabakas patēriņu” un “Elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas”. Un šo pēdējo “pamatojumu” uztvēruši arī pusaudži, kuriem e-cigarešu smēķēšana šķiet ļoti stilīga.

Ārsti ir vienisprātis, ka elektroniskās cigaretes NAV nekaitīgas, pat ja to kaitējums varētu būt mazāks nekā tradicionālo cigarešu nodarītais. Parasto cigarešu smēķēšana ir vissliktākais, viskaitīgākais veids, kā uzņemt nikotīnu. Tās laikā rodas darva, kvēpi un citi degšanas produkti – ap 4000 dažādu vielu, no kurām desmitiem atzītas vai potenciāli ir uzskatāmas par kancerogēniem. Daļa no šīm vielām un ķīmiskajiem savienojumiem ir radioaktīvi. Piemēram, izsmēķējot paciņu cigarešu, gaisā rodas 3,5 reizes lielāka radioaktīvā polonija koncentrācija, nekā to pieļauj starptautiskās vienošanās par radiācijas daudzumu gaisā.

Tabakas dūmos ir četras reizes lielāka cilvēka organismam kaitīgo vielu koncentrācija nekā auto izplūdes gāzēs.

Tāpat arī elektroniskā smēķēšana nozīmē ķīmiska kokteiļa ieelpošanu, sevišķi liels risks ir to aromatizētāji, par kuru efektu ilgtermiņā nav nekas zināms. Uzskata, ka tieši saldie un patīkamie aromāti ir tas mušpapīrs, uz kura pielīp gan pieaugušie, gan pusaudži. Tomēr tikai dažās Eiropas valstīs, tostarp Lietuvā, tie ir aizliegti. Tēlaini sakot – ja parasto smēķēšanu varētu salīdzināt ar tīra benzīna iedzeršanu, tad elektronisko – ar šķīduma dzeršanu, kas iegūts, izskalojot ar ūdeni tukšu benzīna kannu. Atšķirība varbūt nemaz nav tik liela, ņemot vērā riskus veselībai.

Elektroniskās cigaretes

Kā smēķēšana kaitē organismam?

Smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis Eiropas Savienībā. Tiek lēsts, ka izsmēķējot vienu cigareti, cilvēks saīsina savu mūžu vidēji par 11 minūtēm, bet kopumā smēķētājs šī ieraduma dēļ var zaudēt 14 gadus no savas dzīves.

Šo faktu nemaina arī tādi ražotāju triki kā bezdūmu cigaretes vai nikotīna spilventiņi. Jebkādu tabakas izstrādājumu lietošana (tabakas degšanas, karsēšanas, košļāšanas, šņaukšanas u.c. veidā) ir kaitīga, jo tabakas augs ir toksisks jebkurā formā un lietošanas veidā. Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību izraisošām vielām.

Nikotīns un citas kaitīgās vielas cigaretēs rada gan plaušu, gan sirds un asinsvadu, gan onkoloģiskas, gan dažādas citas saslimšanas.

Jebkādu nikotīnu saturošu izstrādājumu lietošana ir īpaši kaitīga bērniem, pusaudžiem un jauniešiem, jo nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu attīstību – smadzenes attīstās līdz apmēram 25 gadu vecumam. Smēķēšana pusaudžiem atstāj negatīvu iespaidu uz smadzeņu daļām, kas kontrolē uzmanību, mācīšanos, garastāvokli, kā arī uz fizisko un psihisko veselību visas dzīves laikā.

Savukārt e-cigaretes (ar un bez nikotīna) satur vielas, kas nav paredzētas to karsēšanai, un to ieelpošana ir kaitīga, nemaz nerunājot par acu un elpceļu kairinājumu. Pneimonologi uzskata, ka e-cigarešu aromatizētājiem nonākot plaušās, tie izraisa dažāda veida imūnās atbildes reakcijas, iekaisumu. Rezultātā smēķētājam var izveidoties plaušu slimība, kura noved pie elpošanas nepietiekamības. Turklāt elektroniskās smēķēšanas ierīces var eksplodēt sejā, izraisot ādas apdegumus un citus nopietnus ķermeņa bojājumus; zināmi arī daži nāves gadījumi.

Aknu šūnas iet bojā

Orgāns, uz kuru smēķētāji parasti neiedomājas attiecināt cigaretes dūma kaitējumu, ir aknas. Aizvien vairāk pierādījumu rāda, ka cigarešu smēķēšana ir saistīta ar aknu slimībām , īpaši fibrozes un aknu vēža, progresēšanu un smaguma pakāpes palielināšanos. To izskaidro ar smēķēšanas kancerogēno un profibrogēno ietekmi uz cilvēka ķermeni. Smēķēšana arī atzīta par ievērojamu riska faktoru nealkohola taukaino aknu slimības attīstībā, ko raksturo pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās.

Atklāts, ka caur plaušām smēķēšanas laikā uzsūktais nikotīns tiek ātri pārstrādāts aknās, kas izraisa kaitīgu ietekmi uz šo orgānu, bojājot aknu šūnas toksiskā, imunoloģiskā un vēzi izraisošā veidā.

Ko darīt?

Ir tikai viens veids, kā pārtraukt šo smago kaitējumu organismam – atmest smēķēšanu. Daudzi pētījumi apstiprina mūsu ķermeņa apbrīnojamās spējas sevi izdziedēt, lai gan smagos gadījumos tas var prasīt vairākus gadus. Atlabšanas procesu var veicināt ar noderīgām uzturvielām, piemēram, lietojot Latvijā radītu produktu Hepasan Forte – uzņēmuma Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem radīto produktu aknu veselībai. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu, kā arī uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju. Ieteicams lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 2 reizes dienā. Izdevīgākie piedāvājumi atrodami uzņēmuma mājas lapā lotos-pharma.com 

Hepasan aknu veselībai

Foto: Publicitātes