Cik daudz alkohola nekaitē aknu veselībai?

Alkohols un aknas

Cilvēka veselības, pašsajūtas un dzīves pamats ir vielmaiņa, un aknas ir galvenais orgāns, kas šo vitāli svarīgo procesu nodrošina. Aknu veselība ir cieši saistīta ar dzīvesveidu un uzturu. Diemžēl aknu veselības problēmas cilvēki nereti pamana novēloti – to izraisīts fizisks diskomforts parasti rodas tikai slimību vēlīnās stadijās.

Svarīga aknu funkcija ir asins attīrīšana no organismam kaitīgām vielām, kuru vidū ir arī apreibinoši dzērieni. Alkohols (etilspirts jeb etanols) ir augstākās riska grupas kancerogēns, kas nozīmē, ka tā lietošana, neatkarīgi no uzņemtās devas, būtiski paaugstina vēža un arī citu slimību risku. Vienkāršoti sakot, alkohols ir indīga viela, kas nelabvēlīgi ietekmē visu ķermeņa sistēmu darbību, neatkarīgi no tā, cik daudz alkohola izdzeram.

Kā alkohols ietekmē jūsu veselību?

Uz alkoholisko dzērienu etiķetes parasti norādīti tā saucamie “grādi”, kas ir tīra etilspirta daudzums šajā šķidrumā. Tas ļauj viegli izvērtēt, cik daudz toksiskas un kancerogēnas indes jūs patērējat. Mēdz teikt, ka glāzei laba sarkanvīna vakariņās ir pat pozitīva ietekme uz veselību, – diemžēl tas ir tikai mīts un attaisnojums alkohola lietošanai. Veselīga alternatīva vīnā esošo flavonoīdu uzņemšanai ir, piemēram, augļi un šokolāde.

Vai viegls, vēss alus karstā vasaras dienā ir labs risinājums? Patiesībā, labāk slāpes remdēt ar tēju, jo alkohols paaugstina asinsspiedienu, paātrina elpošanu un sirdsdarbību, kā arī ietekmē kustību koordināciju, redzi, dzirdi un komunikācijas spējas, kā arī smadzeņu darbību. Jo vairāk alkohola patērēts, jo lielāka negatīvā ietekme uz jūsu ķermeni.

Teicienu par to, ka indei nelielos daudzumos var būt ārstnieciska ietekme, uz etanolu attiecināt nevar. Alkohols ir viltīgs – tas nomāc normālu centrālās nervu sistēmas darbību, bloķējot signālus uz smadzenēm, kas maina uztveri, emocijas un ātri izraisa eiforijas sajūtas, un liek domāt, ka tās turpināsies. Tomēr tā nenotiek: eiforisko sajūtu turpināšanai nepieciešama arvien nākamā alkohola deva, kas smagāk un smagāk nodarbina aknas. Cilvēkam uzņemot vairāk toksīnu, nekā aknas spēj apstrādāt un filtrēt, tie nonāk asinsritē un citos orgānos, izraisot saindēšanos un dažreiz neatgriezeniskus bojājumus. Lielā etilspirta daudzuma uzņemšana īsā laika posmā var nopietni traucēt iekšējo orgānu darbību un izraisīt nāvi. Letālas indes deva ir atkarīga no organisma individuālām īpatnībām.

Alkohols un aknu veselība

Kā pamanīt aknu problēmas?

Alkohola regulāras lietošanas aknas pārslogo, kā rezultātā šī orgāna šūnās uzkrājas tauki, un vielmaiņa tiek traucēta. Laika gaitā aknas var palielināties, kļūt cietākas un attīstās hronisks iekaisums. Šo procesu rezultātā aknu šūnas iet bojā un neatjaunojas – veselās šūnas aizstāj saistaudi, un aknas savu funkciju veikt vairs nespēj.

Lai gan aknas nesāp, jo tajās nav nervu receptoru, par aknu slimību vai disfunkciju var liecināt:

  • Sāpes vai spiedošu sajūtu labajā paribē – tā rodas, aknām palielinoties un spiežot uz citiem apkārtējiem orgāniem;
  • Slikta dūšu, apetītes zudumu un nespēks, kas turpinās ilgāku laiku;
  • Ādas krāsas izmaiņas vai plankumiem uz ādas, kas bieži vien ir zirnekļveida;
  • Locītavu sāpes, kādas parasti raksturīgas artrīta gadījumā – to izraisītājs parasti ir autoimūns hepatīts, kas ir hronisks, progresējošs iekaisums aknās, kad imūnsistēma kļūdaini uzbrūk šūnām un audiem;
  • Ādas un acu baltumu dzelte – viena no skaidrākajām norādēm uz aknu problēmām. Dzelti izraisa asinsrades blakusprodukta bilirubīna uzkrāšanās audos. Ja aknas ir veselas, tās no dzeltenā pigmenta viegli atbrīvojas, bet, ja aknas ir bojātas vai slimas, pigments ādu un acu baltumus iekrāso dzeltenīgā krāsā.
  • Muskuļu masas zudums un šķidruma aizture, kas raksturīga vēlīnām aknu slimību stadijām, kad kājas un rokas kļūst vājas, locītavas pietūkst, bet vēdera dobumā uzkrājas šķidrums.

Kā atbrīvoties no alkohola atkarības?

Alkohols, stimulējot laimes hormona dopamīna ražošanu, rada pacilātības sajūtu, taču bieži to lietojoy, organisms pierod un rodas atkarība – organisms dopamīna ražošanu bez ārēja stimula veikt vairs nav radis. Cilvēkam, kas no alkohola atsakās, tādējādi rodas nomāktība vai depresija, ko viņš mēģina mazināt ar alkoholu, un tā sākas apburtais loks.

Bet kā atteikties no alkohola? Vienkārši – nelietot to! Šādā brīdī svarīgi atrast citus hobijus vai laika pavadīšanas veidus un censties izbaudīt svētkus un pasākumus bez alkohola. Ja to spējam izdarīt, tas vien parāda, ka alkohols labsajūtai nemaz nav nepieciešams. Ja tomēr izrādās grūti no alkohola atteikties, pie vainas visdrīzāk ir atkarības problēma. Šādos gadījums ieteicams censties saprast savas atkarības mehānismu, analizēt paradumus un aprunāties ar kādu, kas no alkohola spējis atbrīvoties. Labs instruments šajā ceļā ir loģika, pieturēšanās pie pieņemtajiem lēmumiem un mērķtiecīga izvairīšanās no riska faktoriem un situācijām, kas veicina alkohola lietošanu. Jo ilgāk lēmumu par atteikšanos alkohola atliekam, jo no atkarības atbrīvoties grūtāk.

Ir svarīgi meklēt motivāciju!

Ir daudz iemeslu, kāpēc pārstāt alkohola lietošanu, pat ja šķiet, ka tas dzīvi neietekmē. Domājiet par šiem iemesliem kā lieliskiem bonusiem: uzlabosies ādas stāvoklis un izskats, ietaupīsies nauda, normalizēsies asinsspiediens un svars, palielināsies darbspējas un enerģija, uzlabosies dzimumdzīve un miega kvalitāte, kā arī atmiņa. Tāpat neveiklus brīžus neradīsies kauna sajūta par muļķīgām izteiksmēm vai darbībām alkohola ietekmē, nebūs jācīnās ar paģirām un jūs būsiet gatavi jebkurā brīdī vadīt automašīnu. Turklāt, līdz ar alkohola lietošanas pārtraukšanu, mazinās arī daudzu slimību risks!

Pat ja alkohola patēriņš šķiet nekaitīgs, ir vērts uzdot sev jautājumu: kāpēc brīvprātīgi sevi regulāri saindēt? Līdzīgu jautājumu, protams, var uzdot arī attiecībā uz tabakas dūmiem, taču būtiska atšķirība ir tā, ka smēķētāji savu atkarību parasti atzīst vieglāk.

Svarīgi zināt! Aknu veselību var uzlabot, jo aknu šūnas ir spējīgas atjaunoties. Protams, tas iespējams tikai gadījumos, ja aknu šūnu vietā jau nav izveidojušies saistaudi, kas šim procesam traucē. Sāciet rūpēties par sevi un savu veselību jau tagad!

Kā aknu veselībai talkā nāk dabas vielas?

Dabā ir atrodami konkrēti augiem un augļi, kuriem ir īpaši pozitīva ietekme uz aknu veselību –tradicionālās zāles ar dabas sastāvdaļām ir izmantojuši apmēram 80% pasaules iedzīvotāju. Dažādu fitoķīmisku savienojumu pozitīvā ietekme uz aknu veselību ir apraksta arī literatūrā.

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir radījis produktu Hepasan Forte, kura sastāvā ir dabīgas sastāvdaļas, kas palīdz gādāt par aknu veselību. Šī inovatīvā formula apvieno gan zināmākās aktīvās vielas holīnu un silimarīnu, gan arī artišoka lapu un pienenes sakņu sausu ekstraktu. Uzziniet vairāk šeit.

  • Holīns ir uzturviela (esenciālie fosfolipīdi), kas nepieciešama vairāku vielmaiņas procesu nodrošināšanā organismā, kā arī aknu darbībā. Tas palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un uzturēt normālu aknu darbību.
  • Silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un artišoks uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos.
  • Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

Hepasan Forte ir pieejams izdevīgajā 60 un 120 kapsulu iepakojumā. 120 kapsulu iepakojums ir pietiekams divu mēnešu nedēļu kursam.

Hepasan Forte

Foto: publicitātes