Aknu veselība: Kādēļ jārūpējas par aknām, ja tās nesāp?

Aknu veselība

Atbilde uz jautājumu – tieši tādēļ, ka aknas nesāp! Daudzi citi mūsu orgāni ziņo, ja to darbība ir apgrūtināta vai radušās citas problēmas. Turpretim, aknu veselību pārbaudīt varam vienīgi ar testiem un analīzēm. Šī iemesla dēļ ir svarīgi pārbaudes veikt regulāri un sekot skaitļiem, kuri var norādīt uz iespējamām problēmām. Citi aknu veselības problēmu biežākie simptomi ir palielināta akna, ko pacients tik un tā var nesajust, kā arī dzelte.

Ja spogulī pamanāt, ka acu baltumi kļuvuši dzeltenīgi, tas jau ir nopietns trauksmes signāls. Labā ziņa ir tā, ka aknu šūnas, kas nav vēl transformējušās rētaudos, spēj atjaunoties. Tas nozīmē, ka, mainot nelabvēlīgus paradumus un stimulējot aknu darbību ar labvēlīgām vielām, to veselību iespējams uzlabot. Galvenais – nenokavēt!

Aknas atrodas vēdera augšējā labajā pusē, zem diafragmas, un tās ir lielākais cilvēka ķermeņa iekšējais orgāns, kas veic vairāk nekā 500 funkcijas, tostarp olbaltumvielu pārstrādi, minerālvielu uzglabāšanu, žults ražošanu un asins filtrēšanu.

Aknu slimībām var būt dažādi iemesli, un to attīstību var veicināt gan infekcijas, gan autoimūnas saslimšanas un ģenētika. Nopietnākie aknu darbības traucējumi ir aknu aptaukošanās, hepatīts, mazspēja, aknu vēzis un ciroze.

Aizpildi testu šeit un noskaidro vai Tavas aknas ir veselas!

Aknu funkcijas

Aknas veic daudzas vitāli svarīgas funkcijas, kas nepieciešamas labai veselībai un ilgam mūžam:

  • Svarīgu vielu ražošana. Aknas nepārtraukti ražo žulti – ķīmisku vielu, kas piedalās gremošanas procesā un palīdz pārvērst taukus enerģijā. Aknas arī rada albumīnu – asins proteīnu, kas palīdz transportēt hormonus un taukskābes (arī medikamentus!) visā ķermenī. Tāpat aknas rada lielāko daļu vielu, kas palīdz asins sarecēšanai pēc traumas.
  • Bilirubīna apstrāde. Aknas palīdz organismam atbrīvoties no bilirubīna – vielas, kura rodas, noārdoties hemoglobīnam, un ir viens no galvenajiem žults komponentiem. Ja bilirubīns caur aknām vai žultsvadiem nepārvietojas pietiekami ātri, tas uzkrājas organismā un var izraisīt dzelti, par ko signalizē dzeltenīga āda un acis.
  • Atkritumvielu izvade. Lietojot potenciāli toksiskas vielas, piemēram, alkoholu vai noteiktus medikamentus, aknas palīdz tās pārstrādāt un izvadīt no organisma.
  • Imūnās atbildes kontrole. Kad baktērijas, vīrusi un citi kaitīgi mikroorganismi nonāk organismā, īpašas aknu šūnas var tos atrast un iznīcināt.
  • Glikozes līmeņa uzturēšana. Aknas palīdz organismam uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs, samazina vai piegādā asinīm glikozi, kad tas ir nepieciešams.

Kas ir svarīgākie aknu veselības rādītāji?

ALAT (alanīnaminotransferāze) un ASAT (aspartātaminotransferāze) ir fermenti, kas atrodas dažādos audos, bet visvairāk – aknās, tādēļ tos izmanto kā biomarķierus, lai novērtētu aknu veselības stāvokli. Paaugstināts ALAT līmenis ir aknu bojājuma indikators, kas norāda uz bojājumu sākumstadijā. ASAT lielākoties paaugstinās vēlāk nekā ALAT, taču parasti šos abus rādītājus asins analīzēs ārsts izvērtē kopā, ņemot vērā arī citus rādītājus, pacienta sūdzības un vispārējo veselības stāvokli.

Aknu rādītāju paaugstināšanos var veicināt noteiktu medikamentu lietošana, pārslimotas infekciju slimības, intensīva fiziskā slodze un, protams, nesenā ballīte, kurā ticis krietnāk iedzerts un treknāk uzkosts. Ja aknu veselības rādītāji ilgākā laika posmā neuzlabojas vai pasliktinās, lai varētu noteikt precīzāku diagnozi, ārsts var nozīmēt kādu no aknu darbības testiem, piemēram, skenēšanu, ultrasonogrāfiju vai aknu biopsiju.

Ko darīt aknu veselībai un profilaksei?

Ieteikumi, lai saglabātu labu aknu darbību un samazinātu aknu slimību risku:

  • Ierobežojiet alkohola patēriņu un nesmēķējiet;
  • Uzturiet normas robežās holesterīna līmeni;
  • Izvairieties no saskarsmes ar toksīniem, ko satur, piemēram, tīrīšanas līdzekļi, ķimikālijas;
  • Ja jums ir diabēts, kontrolējiet cukura līmeni un uzturiet to normālā diapazonā;
  • Ēdiet veselīgu, sabalansētu uzturu un rūpējieties par veselīgu ķermeņa svaru;
  • Lietojiet zāles piesardzīgi, vienmēr informējiet savu ģimenes ārstu par medikamentiem, kurus lietojat, ieskaitot bezrecepšu produktus, piemēram, pretsāpju līdzekļus;
  • Bieži mazgājiet rokas, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, pieskaršanās mājdzīvniekiem un pirms ēšanas;
  • Praktizējiet drošu dzimumdzīvi, lai samazinātu risku saslimt ar hepatītu vai citām slimībām!

Uzmanību! Nereti kā aknu veselību uzlabojošs instruments tiek ieteikta detoksikācija jeb attīrīšana, piemēram, badojoties vai uzturā lietojot tikai sulas, taču šāda rīcība var nākt par sliktu kopējam veselības stāvoklim.

Dabas superviela

Tai pat laikā aknu profilakse ir ļoti svarīga – viena no vērtīgākajām aktīvajām vielām, kas palīdz samazināt tauku daudzumu aknās un uztur normālu aknu darbību, ir holīns. Šī viela lielā koncentrācijā atrodams gaļā, zivīs, piena produktos, olās, kā arī riekstos, sēklās un graudos. Ja organismā holīna nav pietiekamā daudzumā, pastāv risks attīstīties taukainai aknai. Holīnu iespējams uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem.

Latvijā radīts produkts aknu veselībai

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai piedāvā produktu Hepasan Forte*, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus. Rezultātā ir izdevies apvienot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Līdz ar to ir izveidots komplekss produkts aknu veselībai, kur holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

Hepasan Forte

Hepasan Forte var iegādāties lielākajās aptiekās, kā arī Lotos Pharma interneta veikalā www.lotos-pharma.com

*Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Foto: Adobe