7 padomi, kā cīnīties ar augstu temperatūru dabīgā ceļā.

Augsta temperatūra Ikvienam kādreiz ir bijusi augsta temperatūra – sajūta, kad vienlaicīgi ir gan karsti, gan auksti. Un viss, ko tādā brīdī tu vēlies – kaut ātrāk tas pārietu. Ja tik vien būtu kāds līdzeklis, kas palīdzētu atbrīvoties no temperatūras. Tici vai nē, bet temperatūra nav sliktākā lieta pasaulē, kaut arī sajūtas ir tieši tādas. Temperatūra visbiežāk ir organisma aizstāvība, kādā tas cīnās pret infekciju, tāpēc patiesībā tā ir laba zīme, stāsta homeopāts Juris Jakušenoks. Temperatūra pārsvarā norāda, ka tava imūnsistēma darbojas pareizi, un ka organisms cenšas sevi dziedināt.

Ir vairāki dabiski veidi, kā samazināt temperatūru. Izmēģini šos līdzekļus, tomēr vienmēr uzmanīgi seko veselības stāvoklim. Ja jūti nepieciešamību, izmanto temperatūru pazeminošus medikamentus. Vienmēr zvani ārstam, ja temperatūra ir bērniem, kas jaunāki par 3 mēnešiem.

7 padomi, kā atbrīvoties no temperatūras

1. Atslēga ir atpūta un miegs

Atpūšoties, tavs ķermenis strādā pie sevis dziedināšanas, to labojot un atjaunojot. Miegs ļauj smadzenēm izstrādāt hormonus, kas veicina šūnu atjaunošanos un palīdz ķermenim sevi aizstāvēt. Atpūšoties, īpaši miegā, tavs ķermenis rada vairāk balto asins šūnu, kas uzbrūk vīrusiem un baktērijām. Tāpēc atpūties un daudz guli, un atceries, ka nakts miegam ir nepieciešamas 7 līdz 9 stundas.

2. Lieto daudz šķidrumu – 2l līdz 2,5 l diennaktī

Šķidruma lietošana ir ļoti svarīga, jo šķidrums palīdz izvadīt toksīnus, kas paātrina atveseļošanās procesu. Izvēlies negāzētu ūdeni un augu tējas, piemēram, liepziedu, kumelīšu, aveņu lapu, vīgriežu. Mēģini nedot bērnam augļu sulas, bet, ja dod, tad atšķaidi to, lai puse devas būtu ūdens un otra puse sulas. Tam iemesls ir baktērijas, kuras dzīvo cukura veidā, ko sauc par glikozi. Tāpat nedzer sporta dzērienus, jo tajos ir daudz cukura un sintētisko uzlabotāju, kas var pastiprināt iekaisumu un padarīt grūtāku atveseļošanos. Lai zinātu, vai lieto pietiekošu šķidruma daudzumu, seko urīna krāsai. Urīnam jābūt gaišam gandrīz bezkrāsainam. Ja tas ir izteikti dzeltens vai smako, tas norāda, ka ir nepieciešams lietot vairāk šķidrumu.

3. Ēd vieglus vai blenderētus ēdienus

Apetītes trūkums ir normāla organisma reakcija uz temperatūru. Izvēlies vieglus ēdienus, piemēram – auzu pārslu putru, vistas gaļas zupu, kartupeļu biezputru, dārzeņu sautējumus. Nelieto produktus, kas satur daudz cukura, jo tas veicina slikto baktēriju vairošanos.

4. Lieto probiotikas

Probiotikas ir labās baktērijas, kuras ir nepieciešamas ikviena cilvēka zarnu traktam, un kuras satur, piemēram, kefīrs. Probiotikas vari iegādāties arī aptiekā. Tās ir īpaši labas slimības laikā, jo palīdz atbalstīt gremošanas traktu un imūnsistēmu. Vai zināji, ka 80% no tavas imūnsistēmas atrodas tieši gremošanas traktā? Ja tev ir temperatūra, tad tava imūnsistēma ir apdraudēta. Probiotikas var palīdzēt uzlabot imūnsistēmas darbību.

5. Netuntulējies

Nesedzies ar daudzām segām vai neģērbies pārāk siltās drēbēs pat tad, ja tev vai bērnam ir drebuļi, jo tas var tempertūru nevis samazināt, bet padarītu pat augstāku. Tā vietā izmēģini vienu normālu apģērba slāni un vienu segu. Arī telpai ir jābūt komfortablā temperatūrā 22°C.

6. Ja ķermeņa temperatūra nepārsniedz 38°C

Vari lietot homeopātiskās zāles Aflubin*, kas palīdzēs samazināt temperatūtu, atvieglot drudzi un citus saaukstēšanās simptomus.

7. Ja temperatūra ir lielāka par 38,5 °C un to nevari panest

Lieto Ibuprofen* vai Paracetamol* saturošus medikamentus, kas pazeminās temperatūru. Atceries, ka ķermeņa temperatūrai būtu jāsamazinās pakāpeniski. Tai nav uzreiz jāsamazināst līdz normālai. Lielākā daļa cilvēku jūtas jau labāk, temperatūrai pazeminoties par dažiem grādiem. Pirmais solis, kā atbrīvoties no temperatūras, būtu to samazināt.

Kas ir temperatūra?

Temperatūra ir saslimšanas – visbiežāk infekcijas blakusparādība vai simptoms.

Parasti temperatūra rada vislielākās bažas, ja tā ir zīdaiņiem un bērniem. Bērniem var parādīties papildus  simptomi, piemēram – miegainība, apātija, nervozitāte, slikta ēstgriba, iekaisis kakls, klepus, ausu sāpes, vemšana un caureja – tie ir svarīgi simptomi, un tev noteikti ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

Bērnam ir temperatūra, ja temperatūra ir: 38°C mērot rektāli jeb anāli, 37.5°C mērot orāli jeb mutē, 37.2°C mērot padusē.

Pieaugušajam ir temperatūra, ja temperatūra ir augstāka par 37.2°C – 37.5°C.

Kopumā, par paaugstinātu temperatūru tiek skaitīta ķermeņa temperatūra, kas ir augstāka par normālu jeb 36.6°C, taču normālas ķermeņa temperatūras diapazons var būt no 36.4°C – 37.2°C.

Normāla ķermeņa temperatūra var mainīties atkarībā no vecuma, vispārējās veselības, fiziskās aktivitātes līmeņa un pat diennakts laika. Tas ir normāli, ka ķermeņa temperatūra ir vislielākā starp vēlu pēcpusdienu un agru vakaru, bet zemākā starp pusnakti un agru rītu.

Temperatūras cēloņi

Ir daudz cēloņi, kas izraisa temperatūru. Lielākoties temperatūra nav bīstama un rodas īslaicīgi no kādas vīrusa salimšanas. Taču temperatūru nedrīkst ignorēt. Gandrīz jebkura infekcija var izraisīt temperatūru: elpceļu infekcijas, ausu infekcijas, sinusa infekcijas, bronhīts, pneimonija, tuberkuloze, urīnceļu infekcijas, vīrusu gastroenterīts un bakteriāls gastroenterīts, mononukleoze, kaulu infekcijas, autoimūnās slimības vai iekaisumi, piemēram, artrīts, reimatoīdais artrīts, vēzis sākuma stadijā. Arī sievietes menstruālais cikls var izraisīt temperatūras paaugstināšanos par vienu grādu vai vairāk. Ir zāles, piemēram, dažas antibiotikas, antihistamīni, kas arī var izraisīt temperatūras paaugstināšanos.

Bērnam var būt pazemināta temperatūra vienu vai divas dienas pēc dažām vakcinācijām, kā arī zobu šķilšanās var izraisīt nelielu temperatūras paaugstināšanos, bet parasti tā nepārsniedz 38°C.

Ķermeņa paaugstināta temperatūra ir nepatīkama, bet tas ir ķermeņa veids, kā pateikt, ka kaut kas notiek nepareizi organismā, un temperatūra ir organisma cīņa, lai to novērstu. Temperatūra ir ķermeņa veids, kā tas cīnās ar infekciju. Ja temperatūra nav lielāka par 39°C vairākas dienas un to vari panest, tad dažreiz labs rīcības plāns ir ļaut šai temperatūrai darboties. Taču pret temperatūru nekad nevajadzētu izturēties vieglprātīgi, un tā ir jānovēro. Es vēlos uzsvērt, ka vienmēr ir rūpīgi jāseko ikvienam, kam ir temperatūra. Ja rodas bažas, tad nekavējoties ir jāsazinas ar ģimenes ārstu.

Kad par temperatūru noteikti ir jāzvana ārstam

Ir svarīgi zināt, kādos gadījumos tev ir noteikti jāsazinās ar ģimenes ārstu vai jāzvana uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, ja bērnam vai pieaugušajam ir temperatūra.

  • Ja zīdainis ir jaunāks par 3 mēnešiem un temperatūra rektāli ir 38°C vai augstāka; Ja bērns ir vecumā no 3 līdz 12 mēnešiem un temperatūra ir 39°C vai augstāka;
  • Ja bērns ir jaunāks par 2 gadiem un temperatūra ir 38.5°C ilgāk kā 48 stundas;
  • Bērns raud, bet neveidojas asaras;
  • Nav bijusi urinēšana pēdējo astoņu stundu laikā;
  • Ir citi simptomi, kas liecina par slimību, kuru ir jāārstē, piemēram, iekaisis kakls, ausu sāpes, caureja, slikta dūša, vemšana vai klepus;
  • Ir nopietna medicīniska slimība, piemēram, diabēts, sirdskaite, onkoloģiskas saslimšanas, cistiskā fibroze;
  • Apātija, miegainība vai nelāga pašsajūta, pat ja temperatūra ir pazeminājusies;
  • Sirds ritma traucējumi;
  • Temperatūra atgriežas, pēc tam, kad ir jau pārgājusi;
  • Ir temperatūra, kas pazūd un parādās nedēļu vai ilgāk, pat ja tā nav augsta;
  • Nesen veikta vakcinācija.

Zvaniet 113 neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, ja pieaugušajam vai bērnam ir sekojoši simptomi:

  • ja zīdainim līdz 3 mēnešiem ir temperatūra virs 38°C vai zem 36°C;
  • ikvienam, ja temperatūra virs 40,5°C, ja vien temperatūra nekrītas, lietojot medikamentus;
  • grūtības pamodināt;
  • krampji;
  • bezsamaņa;
  • šķiet apjucis;
  • nevar paiet;
  • ir apgrūtināta elpošana;
  • zilgana, pelēka ādas krāsa; zilas lūpas, mēle vai nagi;
  • ir spēcīgas galvassāpes;
  • raud un to nevar nomierināt;
  • reiboņi.

*Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai.

Foto: Adobe