Ko darīt, ja zobi ir ļoti jūtīgi?

jutigizobi 1To, ka ēšanas un dzeršanas, vai pat elpas ievilkšanas laikā var būt sāpes, nosaka zobu emaljas bojājumi. Tie ir aptuveni katram trešajam, tāpēc ābolu un ogu laikā zobu jutīgumu var sajust ļoti daudzi. Kā vislabāk rīkoties, stāsta Zobārstniecības klīnikas Sirowa Riga zobu higiēniste Inita Čeire.

Kāpēc sāp?

Zobus klāj emaljas slānis, kas pasargā nākamo slāni dentīnu. Ja zobu emalja kādā vietā bojāta, dentīns ir atsegts un tajā esošie daudzie kanāliņi, saskaroties ar augļos un ogās esošajiem cukuriem un skābēm, tiek spēcīgi kairināti, radot sāpīgumu. Ja pēc ābola apēšanas ir jutīgi zobi, vajag uzdzert glāzi ūdens, varbūt pat paskalot zobus ar vāju dzeramās sodas šķīdumu ūdenī. Katrā ziņā nevajag zobus uzreiz mazgāt ar zobu birsti, tas vēl vairāk sakairinās atsegtos kanāliņus dentīna slānī.

Kas vainīgs?

Vislabāk pierakstīties pie zobu higiēnista, kurš izvērtēs, kādēļ kādā vietā emaljas slānis nodilis un radies zobu jutīgums. Biežākie iemesli ir vairāki.

  • Bruksisms – arvien aktuālāka kļūst zobu griešana un žokļa sasprindzināšana. Visticamāk, to nosaka saspringtais dzīves ritms. Parasti zobi tiek sakosti vai griezti miegā, tāpēc cilvēks pats to nezina, bet zobārsts un zobu higiēnists uzreiz redz, ka kožamās virsmas ir specifiski nodilušas. Taču daži cilvēki, kas ir īpaši trauksmaini, vai, kam ir liela fiziskā slodze, mēdz sacirst zobus arī pa dienu, piemēram, sportojot. Ja pēc sportošanas uzdzer saldu enerģijas dzērienu, var just, ka zobiem tas nepatīk.
  • Nepareizs sakodiens rada līdzīgus simptomus kā bruksisms, bet par to parasti cilvēks zina, jo sakodiens veidojas jau bērnībā. Ja sakodiens nav labots, zobu emalja noteiktās vietās dilst arvien plānāka.
  • Nepareiza zobu tīrīšanas tehnika. Fizioloģiski zobu emalja visplānākā ir pie smaganām. Ja zobus tīra, berzējot šīs vietas ar zobu suku uz vienu un otru pusi, nevis slaukot katru zobiņu no saknītes uz augšu, emalja var nodilt.
  • Pārāk cieta zobu suka un/vai abrazīva zobu pasta. Augļu un ogu laikā, kad slēptie cukuri un skābes mutē nonāk bieži, kas zobu emalju mazliet šķīdina, jāizvēlas zobu birstes ar vismīkstākajiem sariņiem. Arī zobu pastas sastāvam ir nozīme. Ja zobu emalja nodilusi, nevajag to berzt ar abrazīvajam zobu pastām.
  • Slikta zobu higiēna. Ja uzaudzis zobakmens, tas var pabīdīt smaganu un atsegt jutīgos zobu kakliņus, kurus neklāj emaljas slānis.
  • Mutes dobuma slimības, kuru dēļ smaganas atkāpjas.
  • Atviļņa silimība, kad mutē nonāk ļoti agresīva skābe no kuņģa, kas šķīdina zobu emalju.
Ko darīt?
1. Ja bojāta zobu emalja.

Tā kā zobu emalja vietās, kur tā bojāta, neatjaunojas, jāmēģina uzklāt mākslīgu aizsargslāni. Ir risinājumi, kas palīdz īslaicīgi, var izvēlēties arī ilgtermiņa risinājumus. Īstermiņa risinājumi – zobu pastas un krēmi – palīdz aizpildīt dentīna atsegtos kanāliņus, lai tie nav tik jutīgi, bet risinājumi ilgtermiņā aizvieto zobu emalju ar mākslīgu pārklājumu.

Jutīgi zobi pret karstumu, saldumu, aukstumu.

Īstermiņa risinājumi
  • Īpašas pretkorozijas pastas, kurām ir lielāka fluora koncentrācija un pievienotas citas dentīnu aizsargājošas vielas (piemēram, Elmex erosion protection). Tās nopērkamas aptiekās un higiēnas preču nodaļās. Zobus izmazgā ar zobu pastu un tad to uzklāj vēlreiz. Lieko izspļauj, bet kādu laiku muti neskalo.
  • Krēmi un putiņas (piemēram, GC Tooth Mousse), kurus var iegādāties  zobārstniecības klīnikās. Tos iesaka klāt uz bojātajām vietām no rīta un vakarā pēc zobu tīrīšanas, kursu veidā. Viens kurss parasti ilgst pus gadu, tam pietiek ar vienu iepakojumu.
Ilgtermiņa risinājumi
  • Pēc zobu higiēnas higiēnists uzklāj īpašu zobu laku. To atkārtoti jāklāj vismaz ik pēc pus gada.
  • Zobārsts var bojātajām vietām uzklāt plombes un šādi pasargāt dentīna slāni uz ilgu laiku.
SVARĪGI!

Ja vien iespējams, ir labi mēģināt novērst iemeslu, kāpēc zobu emalja tiek bojāta, citādi problēma atjaunosies. Zobus pareizi tīrīt iemācīties ir viegli, bet tikt galā ar atviļņa slimību vai bruksismu nav tik vienkārši. Tiem, kam zobi stipri cieš no bruksisma, iesaka laboratorijā pēc atlējuma individuāli izgatavotas zobu kapes, kuras liek mutē uz nakti. Tās ir caurspīdīgas un cietas uzlikas, kas neļauj zobus sakost un griezt.

2. Ja atsegti zobu kakliņi.
  • Pēc higiēnas, kad zobakmens noņemts, smaganas atkal nosedz zobu kakliņus un jutīgumam vajadzētu mazināties.
  • Ja zobu kakliņi atsegti kādas slimības dēļ, pēdējos gados pieejamas mākslīgas smaganu uzaudzēšanas operācijas.

Zobu kakliņu jutīguma mazināšanai efektīva ikdienas lietošanā ir Elmex Sensitive Professional zobu pasta. Regulāri lietojot, tā ne tikai mazina nervu jutīgumu, bet arī veido aizsargslānīti uz atsegtajiem zobu kakliņiem.

Foto: Shutterstock

Lasi par: