Elektriskā zobu birste: Kā izvēlēties īsto zobu birsti?

Elektriskās zobu birstes

Aplikums, kas uzkrājas uz zobiem un zobu starpās, ir mutes dobuma lielākais ienaidnieks, kas provocē tādas nepatīkamas problēmas kā dzeltenīgums – zobu krāsas maiņa, caurumu veidošanās, slikta elpa un smaganu saslimšanas. Lai zobus no šīm problēmām pasargātu, ir svarīgi zobu virsmu un starpas no aplikuma regulāri atbrīvot. Par to, kas jāņem vērā zobu ikdienas kopšanā, un to, kā izvēlēties sev piemērotāko elektrisko zobu birstīti, konsultē zobārstniecības klīnikas “SIROWA Rīga” sertificēta zobu higiēniste Inita Čeire.

Elektriskās zobu birstes ir mūsdienu inovācija ātrākai un efektīvākai zobu aplikuma noņemšanai. Pateicoties augstas frekvences kustībām, tā mehāniski sašķeļ aplikumu, kas dienas gaitā uzkrājas uz zobiem. Lai gan ar cilvēka aci tas nav redzams, elektriskā zobu birstīte veic līdz pat 62 000 mikrokustību minūtē: pulsējošas, slaukošas, vibrējošas, rotējošas – atkarībā no zobu birstes veida un programmas. Salīdzinājumam, cilvēks ar roku un parasto birstīti veic tikai 300 līdz 600 kustības minūtē. Pie tam elektriskās zobu birstītes vibrācijas rezultātā zobu pastai savienojoties ar siekalām, rodas oksidācijas process un burbuļi, kas iekļūst arī smaganu rievās, tādējādi efektīvāk tīrot arī tās virsmas, kuras ar manuālo birstīti tīrīšanai nepadodas.

Philips Sonicare elektriskā zobu birste

Kā izvēlēties elektriskās zobu birstes uzgali?

Nekautrējies par zobu kopšanu mājās jautāt savam zobu higiēnistam, kurš ne vien palīdzēs izvēlēties atbilstošāko elektriskās zobu birstītes uzgali un izskaidros dažādos režīmus, bet arī parādīs pareizāko zobu tīrīšanas tehniku un norādīs uz iespējamām kļūdām. Piemēram, lietojot elektrisko zobu birstīti, svarīgi to turēt 45 grādu leņķī, attiecībā pret zoba virsmu un lēni virzīt pa zobu rindu, notīrot gan zobu ārējās, gan iekšējās un kožamās virsmas.

Izvēloties zobu birstes uzgali, pievērs uzmanību šīm niansēm:

  • Cilvēkiem ar paaugstinātu zobu jutību jāizvēlas īpaši rūpīgi pareizais uzgalis un zobu tīrīšanas režīms – pārāk cieta zobu birstītes galviņa un agresīva tīrīšana var provocēt vēl lielāku zobu jutību. Labs palīgs pareizā spiediena izdarīšanā ir elektriskajās zobu birstītēs iebūvētie sensori ar skaņas, vibrācijas vai cita veida signāliem, kas pievērš lietotāja uzmanību, ja tās tīrīšanas laikā tiek pārlieku piespiestas zobu virsmai. Jutīgu zobu īpašniekiem ieteicams izvēlēties īpaši mīkstas zobu birstītes un no elektrisko zobu birstīšu klāsta īstās būs tās, kuru nosaukumos figurē vārdi Soft, Sensitive vai arī Gum Care – smaganu veselībai domātās birstītes būs mīkstākas un piemērotas arī jutīgu zobu īpašniekiem.
  • Zobu baltināšanai būs piemēroti uzgalīši White un Plaque Control (aplikuma kontrole) vai Plaque Defense. Šie zobu birstes uzgalīši īpaši domāti zobu baltumam, zobu baltuma uzturēšanai pēc baltināšanas procedūrām un aplikuma noņemšanai, tāpēc ir nedaudz cietāki. Ja zobi nav jutīgi, šos uzgaļus var lietot zobu kopšanā arī ikdienā.
  • Cilvēkiem ar smaganu problēmām (asiņošana, recesijas, periodonta problēmas) ieteicams izvēlēties zobu birstītes uzgali, kas īpaši domātas smaganu veselībai – Gum Care. Šie zobu birstīšu uzgaļi labi piemēroti būs zobu korekcijas laikā ar breketēm. Taču atceries: ja smaganu asiņošana ir regulāra, ieteicams konsultēties ar zobārstu. Iespējams, zem smaganas izveidojies zobakmens, kuru noņemt varēs tikai speciālists. Tāpat smaganu asiņošana var liecināt par mutes dobuma saslimšanām, tai skaitā smaganu iekaisumu.
  • Implantiem un protezētiem zobiem, ja vien zobārsta darbs bijis kvalitatīvs, nav nepieciešama īpaša kopšana, izvēloties zobu birstes uzgali. Atkarībā no zobu jutības, implantiem un protezētiem zobiem var izmantot ikdienas kopšanai vai jutīgiem zobiem domātos zobu birstīšu uzgaļus. Protezētiem un zobu implantiem īpaši svarīga ir arī smaganu veselība, tāpēc piemēroti būs arī smaganu veselībai domātie zobu birstīšu uzgaļi.

Padoms! Dienas gaidā ēdiena paliekas un baktērijas sakrājas arī uz mēles, tāpēc pirms nakts miera noteikti jānotīra arī tā. Mēli var tīrīt ar zobu birstītes sariņiem, taču labākais risinājums būs īpaši šim nolūkam paredzētie zobu birstīšu uzgaļi Tongue Care – to gumijotie sariņi būs gana smalki, lai iekļūtu starp mēles kārpiņām, tās efektīvi attīrot. Savukārt no rīta mēles tīrīšana būs ātrākais ceļš uz svaigu elpu tūlīt pēc pamošanās.

Elektriskajām zobu birstītēm, atkarībā no modeļa, ir arī dažādas programmas jeb režīmi, kas ļauj to lietošanu pielāgot savām vajadzībām: ikdienas kopšana, baltināšana, smaganu veselība vai mēles tīrīšana. Šos režīmus var lietot, neatkarīgi no tā, kāds uzgalis zobu birstei uzlikts, tomēr labāks efekts būs tos lietojot saskaņā vienam ar otru, piemēram, Gum Care uzgali lietot ar režīmu Gum Health, White ar režīmu baltināšanai un tā tālāk. Elektriskās zobu birstes programmas, kas domātas zobu baltināšanai, būs intensīvākas, savukārt smaganu veselībai un ikdienas kopšanai domātās – saudzīgākas. Jaunākajos modeļos zobu birstīte atpazīst uzlikto uzgalīti un pielāgo tam atbilstošāko programmu un intensitāti. Tāpat elektriskajās birstēs iespējams regulēt tīrīšanas intensitāti un ātrumu.

Ņemot vērā to, ko savā ikdienā, apskatot pacientu zobus, redz higiēnisti, – tikai retais pacients zobus tīra pareizā tehnika un gana ilgi, tāpēc arvien vairāk mediķu saviem pacientiem rekomendē izmantot elektroniskās zobu birstītes. Par vienu no mūsdienīgākajām un efektīvākajām tiek uzskatīta Philips Sonicare elektriskā zobu birste. Tās priekšrocības:

APLIKUMA LIKVIDĒŠANA – augstas frekvences un plašas amplitūdas kustības maigi un efektīvi sašķeļ un likvidē līdz pat 10 reizēm vairāk zoba aplikuma uz zobu virsmām nekā parastā birstīte un uzlabo smaganu veselību līdz pat 7 reizēm salīdzinot ar manuālo zobu birsti.

LAIKA KONTROLE – zobu birstītēs iebūvēts taimeris ļauj kontrolēt zobu tīrīšanā paredzēto laiku. Atsevišķiem Philips Sonicare modeļiem pieejama arī mobilā aplikācija, kas ļauj sekot līdzi tam, ka vienlīdz rūpīgi tiek notīrīti visi zobi un visas virsmas, un ir labs palīgs zobu higiēnas uzlabošanā.

SPIEDIENA SENSORS – zobu birstes pārmērīga spiešana pie zobiem traumē smaganas un var pat bojāt zobu emalju, savukārt jaunajos elektronisko zobu birstīšu modeļos iebūvēts spiediena sensors, kas lietotāju brīdina, ja uz zobiem tiek spiests pārlieku stipri un zobu birste izslēdzas.

SMAGANU MASĀŽA – pateicoties vibrācijām Philips Sonicare elektriskā zobu birstīte veic maigu smaganu masāžu, tādējādi uzlabojot smaganu veselību. Tas īpaši svarīgi smēķētājiem, kuriem traucētas smaganu apasiņošanas rezultātā mēdz atkāpties smaganas.

Svarīgi! Lai gan elektriskā zobu birstīte zobus notīra pamatīgāk, nekā tas iespējams ar manuālu zobu birstīti, nedrīkst aizmirst arī par pareizu un regulāru zobu higiēnu! Atcerieties par zobu diegošanu un ņemiet vērā to, ka 50% aplikuma tiek notīrīti ar zobu birsti (ar parastu vai elektrisku) un otri 50% ar zobu diegu!

1. Zobu tīrīšanas biežums un ilgums: zobus ieteicams tīrīt pēc katras ēdienreizes, taču ja tas nav iespējams – vismaz divas reizes dienā, no rīta un vakarā. Lai no mehāniskā aplikuma notīrītu visas zobu virsmas, zobi jātīra divas līdz trīs minūtes, neaizmirstot notīrīt visas ar bistīti aizsniedzamās virsmas. Higiēnista ieteikums: ja zobu tīrīšana pēc ēdienreizes nav iespējama, pēc ēšanas muti var izskalot ar tīru ūdeni vai pakošļāt cukuru nesaturošu košļājamo gumiju (efektīvākās pret aplikumu un baktērijām būs ksilitolu saturošas košļājamās gumijas).

2. Regulāra zobu diegošana – pat vislabākā zobu birstīte neaizvieto zobu diegu, un diegošana ir obligāta mutes higiēnas sastāvdaļa. Zobu starpās sakrājas ēdiena paliekas, kuras ar zobu birstīti sasniegt nav iespējams. Ēdiena paliekām un baktērijām krājoties zobu starpās, palielinās kariesa veidošanās risks un rodas slikta elpa. Zobu starpu tīrība ietekmē arī kopējo zobu baltumu – pat ja zobu priekšpuse būs notīrīta, dzeltenīgās zobu starpas radīs vizuāli tumšāku zobu iespaidu.

Foto: Shutterstock