Izplatītas problēmas, par kurām vīrieši vairās runāt. Kur un kā tās risināt?

Hemoroīdi, Matu atkāpšanāsAr veselību un arī ārējo izskatu saistītas ķibeles būtiski ietekmē to, cik labi jūtamies, un cik pārliecināti par sevi varam būt it visās dzīves situācijās. Tas vienlīdz lielā mērā attiecas uz abiem dzimumiem. Taču vīrieši rūpes par savu veselību, labsajūtu un izskatu bieži mēdz atstāt otrajā plānā. Iemesli mēdz būt dažādi, to vidū aizņemtība, aizspriedumi, kaunēšanās par veselības problēmu, taču arī nezināšana, ka problēma ir gana viegli atrisināma. Kutelīgāko tēmu vidū ir gan hemoroīdi un matu atkāpšanās, gan pastiprināts apmatojums un nepatīkams pēdu aromāts. Taču justies neērti nav vērts – ik katru no šīm problēmām mūsdienās var ātri un efektīvi risināt, vēršoties pie atbilstoša speciālista!

Lai vīriešus iedvesmotu rūpēm par savu veselību un izskatu, “Veselības centrs 4” februāri pasludina par vīriešu veselības mēnesi. Par izplatītām problēmām, kas mēdz ietekmēt vīriešu veselību un pašsajūtu, konsultē: proktologs dr.med. Andris Gardovskis, flebologs Žoržs Žabūrs, podoloģe Kristine Brūma, lāzerepilācijas speciāliste Laura Vilmaniete un matu transplantācijas eksperti.

1. Mūsdienu dzīvessveida kaite – hemoroīdi

hemoroīdi kā ārstē

Ņemot vērā hemoroīdu delikāto atrašanās vietu, daudzi pie ārsta doties vilcinās un ar hemoroīdu problēmu cenšas sadzīvot – pacieš sāpes un diskomfortu, meklē informāciju internetā un ārstējas paši ar aptiekā nopērkamajiem bezrecepšu preparātiem. Taču hemoroīdu problēmai ir tendence ar laiku saasināties, un ielaistajos gadījumos palīdz tikai invazīvas procedūras. Ar hemoroīdiem ir tā: jo ātrāk pacients dodas pie ārsta, jo vieglāka un ātrāka ir ārstēšana. Jāatceras: hemoroīdi, neskatoties uz to atrašanos intīmākā ķermeņa daļā, ir tikai asinsvadi, tāpēc kaunēties nav nekāda iemesla!

Pazīmes, kas liecina, ka laiks vizītei pie proktologa:

  • Asiņošana, asiņaini vai neskaidra rakstura izdalījumi anālās atveres rajonā;
  • Diskomforts, sāpes un nieze, kas var pastiprināties ilgstošas sēdēšanas vai sportošanas laikā;
  • Sataustāmi veidojumi vai svešķermeņa sajūta anālās atveres rajonā;
  • Vēdera izejas traucējumi, tai skaitā smērēšanās un fēču nesaturēšana.

Laikus ejot pie ārsta, hemoroīdi vieglāk pakļaujas ārstēšanai. Pirmajā un otrajā slimības stadijā bieži vien pietiek ar ārsta nozīmētiem medikamentiem vai nelielām korekcijām uzturā un dzīvesveidā, piemēram, pietiekamu šķidruma, šķiedrvielu uzņemšanu un fizisko aktivitāšu palielināšanu.

Pat ja hemoroīdi nepadodas medikamentozai ārstēšanai, operācija parasti ir pēdējais solis. “Veselības centrs 4” piedāvā virkni modernu un mazinvazīvu metožu ar maksimālu īsu atlabšanas periodu. Metodes ārsts izvēlas, ņemot vērā gan pacienta vajadzības un slimības stadiju, gan budžeta iespējas. To vidū ir gan putu skleroterapija, hemorodiālo mezglu nosiešana, lāzera un radiofrekvences procedūras, gan medicīniskās līmes un longo metode un citas.

Hemoroīdu rašanos vai saasināšanos var ietekmēt:

  • Mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs;
  • Liekais svars;
  • Aizcietējumi;
  • Uztura paradumi, piemēram, asa, pikanta un trekna pārtika, kā arī alkohola lietošana;
  • Smags fizisks darbs;
  • Pārmērīga sportošana un lielu smagumu celšana.

Hemoroīdu ārstēšana un to metodes ir aprakstītas šeit

2. Kāju vēnu slimības – kā izārstēt, nevis apārstēt 

Vēnu problēmas kā ārstēt, vēnu operācija

Pastiprināts vēnu un kapilāru tīklojums uz kājām, regulāra smaguma sajūta, sāpes, kāju krampji vai pampums var liecināt par vēnu slimībām. Ar diskomfortu kājās nav jāsadzīvo – mūsdienīgās ārstēšanas un diagnostikas iespējas ļauj problēmu viegli novērst. Arī gadījumos, kad nepieciešama vēnu operācija – darbā parasti var atgriezties jau nākamajā dienā.

Par vēnu slimībām var liecināt:

  • Diskomforts, smaguma sajūta, nogurums kājās, kas pastiprinās uz vakarpusi pēc darba;
  • Kāju tūska – īpaši kāju ikros un potīšu rajonā, ko sākotnēji var pamanīt pēc dziļākiem zeķīšu atstātajiem nospiedumiem;
  • Krampji, kas visbiežāk piemeklē nakts laikā;
  • Kāju ādas nieze un ādas krāsas izmaiņas, ādas iekaisums un dermatīts – pazīmes, kas raksturīgas vēlīnām vēnu slimību stadijām.

Biežākā vēnu slimība, ko flebologs (vēnu speciālists) diagnosticē pacientiem ir hroniska venozā nepietiekamība, ko izraisa vēnu vārstuļu mazspēja un paplašinājumi vēnās. Pēdējā laikā pacientiem, arī gados jauniem cilvēkiem, arvien biežāk diagnosticē arī dziļo vēnu trombozi, kas lielākoties saistītas ar negatīvām izmaiņām mūsu dzīves stilā – mazkustīgumu, sēdošu darbu un citiem veicinošiem faktoriem. Trombu veidošanos var ietekmēt arī infekciju slimību pārslimošana, tai skaitā COVID-19.

Vēnu slimību sākumstadijā vēnu veselību var uzlabot, mainot dzīvesstilu un dažādus ieradumus, jo vēnu slimību progresēšanu veicina un paātrina arī mazkustīgs dzīvesveids, aizcietējumi, liekais svars un smēķēšana. Īpaši jāuzmanās ir to profesiju pārstāvjiem, kas garas darba stundas pavada kājās vai sēžot.

Kā vēnu slimības ārstē?

Vēnu operācijas ar skalpeļa palīdzību mūsdienās tiek praktizēta tikai ārkārtīgi retos gadījumos, kad citas metodes pielietot nav iespējams. Ja skalpeļa operāciju gadījumā jārēķinās ar vairākus mēnešus ilgu atlabšanas laiku, tad mūsdienīgās metodes pēc vēnu operācijas ļauj turpināt ierastās ikdienas un darba gaitas jau nākamajā dienā. Baltijas Vēnu klīnikā pacientiem ir pieejamas visas jaunākās vēnu ārstēšanas metodes:

Putu skleroterapija – problemātiskās vēnu apstrāde no iekšpuses, izmantojot ķīmiskas vielas, kā rezultātā notiek vēnas rētošanās process un tā noslēdzas;

Bioloģiskā līme – vēnas noslēgšana, izmantojot bioloģisko līmi. Preparāts vēnā tiek ievadīts ar maza izmēra katetru. Līme vēnu noslēdz un sacietē ļoti īsā laikā, tāpēc, atšķirībā no citām metodēm, šai nav nepieciešama kompresijas zeķu lietošana pēc operācijas un rehabilitācija.

Radiofrekvences un tvaika mikroimpulsu metode – vēnā ievadot miniatūru radiofrekvences katetru vai problemātiskās vēnas noslēgšanai izmantojot tvaika impulsus.

Endovenozā lāzeroperācija – pasaulē visplašāk izmantotā metode, kuras laikā ārsts veic lokālu anestēziju un vēnā ievada ārkārtīgi tievu lāzerkatetru. Ar lāzeru tiek panākts problemātiskās vēnas termisks bojājums, kā rezultātā tā saplok un noslēdzas;

Vēnu ārstēšanas metodes ir aprakstītas šeit šeit  

3. Kāju nagi maina krāsu, plaisā pēdas, nepatīkams pēdu aromāts…

Kāju nagi maina krāsu, plaisā pēdas, kārpas

Pēdu veselība ir gan ar estētiku, gan labu kopējo pašsajūtu un pašpārliecību saistīts jautājums. Problēmas ar pēdām vai kāju nagiem var izraisīt sāpes, niezi, nepatīkamu aromātu, nagu vizuālas pārmaiņas un diskomfortu. Podologs ir speciālists, kas nodarbojas ar ārstniecisku pēdu apstrādi, novērtē kāju nagu un ādas stāvokli un palīdz, ja pacientam ir kādas sūdzības. Taču podologs var veikt arī veselu kāju profilaktisku aprūpi un sniegt vērtīgus ieteikumus pēdu kopšanai ikdienā.

Kādas problēmas risina podologs:

  • Ieaugušu nagu korekcija;
  • Pēdu varžacu un kārpu apstrāde;
  • Plaisājoši papēži un pēdu hiperkeratoze jeb ādas sabiezējumi;
  • Sēnīšu skarto nagu un ādas apstrāde.

Pirmajā vizītē podologs parasti novērtē nagu un pēdu stāvokli un aizdomu gadījumā par sēnīšu infekciju noņems ādas vai naga paraugu analīzes. Tāpat podologa darbs nereti norit sadarbībā ar citiem speciālistiem, piemēram, dermatologu, endokrinologu, flebologu vai tehnisko ortopēdu. Jo problēmas ar pēdām vai kāju nagiem var būt saistītas arī ar kādu citu veselības problēmu, deformāciju un nepareizu gaitu.

Nagi maina krāsu, atdalās vai sabiezē

Viena no biežākajām pacientu sūtībām, vēršoties pie podologa ir kāda naga vai nagu neestētisks izskats. Taču pie vainas ne vienmēr ir sēnīšu infekcija, kā pierasts domāt. Tas var liecināt arī par kādu ādas slimību, iekšējo orgānu pataloģiju, vitamīnu vai mikroelementu nepietiekamību (cinks, dzelzs), iedzimtu pataloģiju vai reakciju uz kādiem medikamentiem.

Ja naga sabiezēšanu, krāsas izmaiņas vai atdalīšanos no naga plātnes izraisījusi sēnīšu infekcija, bez vizītes pie speciālista parasti neiztikt. Pašārstēšanās ar aptiekās pieejamajiem līdzekļiem var būt neefektīva. Nagu sēnīšu veidu ir ļoti daudz, tāpēc svarīgi pirms tam veikt analīzes, lai atrastu efektīvāko līdzekli, nevis problēmu tikai “apārstētu”. No ielaistas un nelīdz galam izārstētas sēnīšu infekcijas tikt vaļā ir daudz grūtāk.

Tāpat izplatīta problēma mēdz būt ieauguši nagi – nagam spiežoties pirksta audos, skartais pirksts kļūst apsārtis, var iekaist un sastrutot, kā arī sāp un rada grūtības staigājot. Ar šo problēmu mājas apstākļos tikt galā ir grūti, jo nagu nepareizi apgriežot, var šo vietu vēl vairāk traumēt un izraisīt papildu infekcijas risku. Problēmu ilgstoši nerisinot, var rasties nagu deformācija. Jāatceras, ka ieaugušu nagu problēmu visbiežāk izraisa nepareiza kopšana, izgriežot nagu stūrīšus, vai valkājot nepiemērotus un pārāk ciešus apavus. Taču tāpat problēma var būt saistīta ar pirkstu deformāciju vai nepareizu gaitu.

Uzmanību – mīts! No seniem laikiem daudz vēl saglabājies priekšstats, ka plašu naga sēnītes bojājumu un ieaugšanas gadījumā vienīgais risinājums ir naga noņemšana pie ķirurga. Taču mūsdienās ir daudz citu efektīvu metožu – sēnītes ārstēšanai ir virkne iekšķīgi un ārēji lietojamu medikamentu un lāzerprocedūras, savukārt nagu ieaugšanas gadījumā nopietnu nagu deformāciju ar koriģēt, naga plātnei pielīmējot īpašu taisnojošu skavu.

Sāpīgās varžacis un kārpu problēmas

Pie speciālista ieteicams vērsties arī gadījumos, ja uz pēdām parādās varžacs vai kārpa, kuras aplūkojot dažkārt vizuāli nevar atšķirt. Tās ārste dažādi. Varžacs ir neinfekciozs ādas sabiezējums, ko visbiežāk izraisa mehāniska berze konkrētā vietā, kas saistīts ar nekvalitatīvu apavu valkāšanu, pēdu un kāju pirkstu deformāciju vai nepareizu gaitu. Savukārt kārpa ir vīrusa izraisīts veidojums uz ādas, kas nereti piemeklē novājinātas imunitātes brīžos.

Gan varžacs, gan kārpas likvidēšanu vislabāk uzticēt speciālistam, jo mediķis vislabāk spēs tās identificēt un redzēs, cik daudz no skartās ādas jānoņem un kādas citas metodes jāpielieto. Cilvēki varžacis mēdz likvidēt paši, sevi pakļaujot komplikāciju un traumu riskam. Kājas izmērcējot un beržot ar vīli, var noņemt pārāk daudz ādas, kas savukārt rada traumu un infekcijas risku. Savukārt aptiekās lietojamie plāksteri bīstami ar to, ka var apdedzināt ādu ap varžaci: kodīgo plākstera slāni svarīgu uzlikt tieši uz varžacs, lai tas neskartu apkārtējos audus, taču plāksteris dienas gaitā reti paliek tam paredzētajā vietā. Tāpat nedz kārpu, nedz varžaci nedrīkst griezt vai kniebt ar knaiblītēm.

Podologs var konsultēt un palīdzēt arī gadījumos, kad raizes sagādā nepatīkams pēdu aromāts vai pastiprināta svīšana, ko var koriģēt ar dažādu mūsdienīgu procedūru un līdzekļu palīdzību. Tas, cik bieži pie pēdu aprūpes speciālista doties, ir atkarīgs no pēdu stāvokļa un pašsajūtas.

4. Nevēlams apmatojums uz muguras, padusēs – kā tikt no tā vaļā uz visiem laikiem

Lāzerepilācija mugurai, kaklam, intīmai zonai

Ķermeņa apmatojuma jautājums mūsdienās ir svarīgs ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem. Vīriešiem raizes mēdz sagādāt muguras un krūšu zona, paduses, kakla aizmugurējā daļa, vaigi. Tikt vaļā no šiem matiņiem, protams, var ar skūšanās, vaksācijas un bārdas vai matu friziera palīdzību, taču tas ir īslaicīgs risinājums. Ja cīņa ar matiņiem gaužām nogurdinājusi un gribas tikt pie laba izskata uz ilgāku laiku, talkā var nākt lāzerepilācija, kas palīdz atbrīvoties no asiem vai ieaugušiem rugājiem un vairs neprasa regulāru skūšanos. Pēc lāzerepilācijas kursa noslēgšanas problēma apstrādātajā vietā ir likvidēta pat uz vairākiem gadiem. Taču, lai efekts būtu noturīgs, reizi līdz divas gadā ieteicams veikt profilaktisku procedūru.

Noderīga procedūra izteikta ķermeņa aromāta gadījumā! Vīriešiem nereti problēmas rada pastiprināta svīšana, kas kombinācijā ar ķermeņa apmatojumu var veicināt vēl pastiprinātāku aromātu.

Lāzeroperācijas priekšrocības:

  • Efekta noturība: ja kurss veikts pareizi, matiņi praktiski vairs neataug;
  • Ar tās palīdzību var risināt ieaugušu matiņu problēmu;
  • Komforts – procedūra parasti nav sāpīga, kā tas ir vaksācijas gadījumā.

Lāzerepilācija laikā lāzeriekārta ar gaismas staru palīdzību iedarbojas uz matiņa folikulu jeb saknīti un to iznīcina. Lāzera skartais matiņš pēc pāris dienām izkrīt un vairs neataug. Lāzers iedarbojas tikai uz tiem matiņiem, kas tobrīd ir augšanas fāzē, un nekādi neskar un nekaitē apkārtējiem audiem. Tā kā visi matiņi uz cilvēka ķermeņa neaug vienlaicīgi, to likvidēšana notiek pakāpeniski. Pirmie rezultāti būs redzami jau pēc 3-4 reizēm, taču pilna efekta sasniegšanai nepieciešamas vidēji 8 procedūras. Ar katru lāzerepilācijas reizi, ataugušie matiņi kļūst retāki un smalkāki. Starp procedūrām jāievēro 4-6 nedēļu starplaiks.

Kas jāzina pirms lāzerepilācijas procedūras:

  • Šo procedūru nevar veikt vietās, kur tuvumā atrodas metāla implanti un kardiostimulatori. Tāpat to neveic cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām, epilepsiju vai saules alerģiju. Procedūru nevar veikt, ja apstrādājamajā zonā tobrīd ir brūces, herpes infekcija vai kādi citi ādas bojājumi. Tāpat kontrindikācija var būt autoimūnas saslimšanas, hormonāli traucējumi un akūtas slimības;
  • Dienu pirms procedūras apstrādājamā zona ir jānoskuj;
  • Nedēļu pirms un pēc procedūras apstrādājamās zonas nedrīkst sauļot. Dažas dienas pēc procedūras jāizvairās no pirts un baseina apmeklējuma;
  • Vismaz dažas dienas pirms procedūras nav ieteicams lietot ādu karinošus losjonus, kuru sastāvā, ir, piemēram, alkohols;
  • Pirms procedūras ieteicams konsultēties ar ārstu, ja pacients lieto kādus medikamentus vai antibiotikas;
  • Uz procedūru jāierodas ar tīru ādu, uz kuras nav uzklāti krēmi vai losjoni.

Atceries! Ja vēlies apstrādāt skausta un kakla zonu mugurpusē vai vaigus, nav jāuztraucas par matiņu izkrišanu citās tuvējās zonās. Lāzeraparāts ir aprīkots ar speciāliem uzgaļiem, kas ļauj precīzi iedarboties tiešu uz to vietu, kuru vēlaties no apmatojuma atbrīvot.

Vairāk lasi šeit

5. Matu atkāpšanās – viens no sāpīgākajiem vīrieša paštēla jautājumiem

matu atkāpšanās gadījumā matu transplantācija

Lai arī visbiežāk kā matu transplantācijas jeb pārstādīšanas klientu iztēlojamies pusmūža kungu ar kailu pieri vai galvas vidu, realitāte atšķiras. Matu transplantāciju arvien biežāk izmanto arī gados jauni vīrieši, kuru matu zudumu nosaka iedzimtība. Turklāt mūsdienu skaistuma tendence – kopts dabīgums, uzsver kuplu, veselīgu matu un bārdas nozīmi.

Matu izkrišanu var izraisīt dažādi faktori – iedzimtība, novecošanās, slimības, reakcija uz medikamentiem un stresu, apdegumi vai rētas. Tāpat matu folikulu zaudēšana var būt saistīta ar ilgstošu kādas zonas izplūkāšanu vai depilāciju. Lai arī mūsdienās pieejami dažādi maskējošie un ārstnieciskie līdzekļi, to iedarbība ir ierobežota. Viena no mūsdienīgākajām metodēm ar efektīvu rezultātu matu kupluma un pašapziņas atgriešanai ir matu transplantācija, kuru labprāt izmanto publiskas personības – mūziķi un sportisti u.c. Tās lielākā priekšrocība ir ilglaicīgais rezultāts, kā arī absolūti dabīgais izskats pēc matu pilnīgas ataugšanas.

Matu transplantācija ir piemērota, lai:

  • atjaunotu matu kuplumu;
  • izkritušo matu līniju;
  • nomaskētu rētas;
  • koriģētu uzacu vai bārdas biezumu, formu.

Kā notiek matu transplantācija?

Transplantācijai tiek izmantoti klienta mati no pakauša daļas, kur tie nav pakļauti izkrišanai un saglabā šo savu īpatnību arī pēc pārstādīšanas citā zonā. Arī uzacu un bārdas transplantācijā pārstādāmie mati tiek ņemti no klienta pakauša zonas – pēc pārstādīšanas tie turpina augt, kļūstot par pilnvērtīgiem uzacu vai bārdas matiņiem.
“Veselības centrs 4” tiek izmantota FUE matu pārstādīšanas metode, kad mati tiek pārstādīti graftu veidā (1-4 matiņu kopums) – šādi tiek nodrošināts dabīgs ataugušo matu kuplums pārstādīšanas zonā. FUE metode ir piemērota ne tikai galvas matu, bet arī uzacu un bārdas matiņu pārstādīšanai.

Tas nesāp! Matu transplantācijas process ir nesāpīgs. Matiņu iegūšana no donorzonas, izmantojot vietējo anestēziju, notiek manuāli vai ar motorizētu iekārtu. Lai arī motorizētā metode ir ātrāka, speciālisti iesaka manuālo graftu iegūšanas veidu, kas ir mazāk traumatisks un garantē augstu pēc pārstādīšanas ieaugušo graftu skaitu. Latvijā šī efektīvā manuālā metode tiek veikta tikai “Veselības centrs 4”. Iegūtie matiņi tiek pārstādīti, veicot mikroiegriezumus, kuru rētiņas sadzīst un pilnībā izzūd dažu dienu laikā.

Matu pārstādīšanas procedūras ilgums ir atkarīgs no pārstādāmo graftu daudzuma – transplantācijas kursu iespējams sadalīt atsevišķās sesijās. Procedūras laikā klients var netraucēti lasīt, klausīties mūziku vai izmantot mobilo telefonu. Pirmie rezultāti pēc procedūras redzami jau 4 – 6 mēnešu laikā. Pārstādītie mati pilnībā ataug apmēram gada laikā un vairs neizkrīt.

Vairāk lasi šeit

Foto: Publikācijas fotogrāfijas, un Adobe